şükela:  tümü | bugün soru sor
  • aklıma bir hikayeyi getiren mağdurlardır. amacım kimseyi küçük görmek veya aşağılamak değil.

hikayemiz:
    evde bir fare var, her gün deliğinden çıkıyor ve evin en uzak noktasında ki buzdolabına gidip peyniri alıyor. ev sahibi delirme noktasında, ne yaptıysa fareyi yakalayamıyor. bu süreç aylarca sürüyor ve sonunda ev sahibinin aklına harika bir fikir geliyor!

fare deliğinin tam önüne büyük ve yağlı bir peynir bırakıyor. peynir zehirli ve fare yedikten kısa süre sonra ölecektir, plan bu şekilde. ev sahibi heyecanla farenin deliğinden çıkmasını ve peyniri almasını bekler. fare deliğinden çıkar ve deliğin önünde bulunan peyniri görür. fare peyniri biraz koklar, etrafında dolanır. sonra yine her zamanki gibi buzdolabına doğru yönelir peyniri sırtında taşır ve yuvasına feri döner. 3 gün, 5 gün derken planı işe yaramayan ev sahibi delirdi delirecek noktasına gelir!

ev sahibi sonunda fareyle konuşmaya karar veriyor.
    adam: fare kardeş dur hele konuşalım.
    fare: ?
    adam: ben sırf sen yorulma diye deliğinin önüne kocaman peynir bıraktım. ama sen hala onca yolu gidip buzdolabından peynir alıyorsun, neden kendini yoruyorsun?
    fare bir peynire bakar, bir adama bakar ve derki "mesafe kısa, ödül büyük var bu işte bir ibnelik".
  • mağdur değil başka bir şey olan topluluk. ne olduklarını açıkça yazarsam ayıp olur.

bana sorulursa başlarına geleni hak etme oranları oldukça yüksek.
  • şimdi seçim olsa bu mağdur olan kerizlerle benim oyum bir mi? olmamalı.
  • mağdur değil başka bir şey olan topluluk. ne olduklarını açıkça yazarsam ayıp olmaz bence.

bildiğin enayi bunlar.

mağdur şöyle olur mesela; bankada paran vardır ve banka batar veya krediyle inşaattan girdiğin projede müteahhit kaçar vs.

enayi ise somut karşılığı olmayan bir yere para yatıran, bir tek kendisi zekiymiş gibi %140 kar alacağını düşünerek sevinene denir. hele bir de bunu kredi falan çekerek yapan var ki bu kerizlere zaten her şey müstehak.
  • çiftlik bank mağdurlarının azınlık olduğu facebook grubu. gruba girip bir inceleme yaptım grupta bulunanları dört ana gruba ayırmak mümkün; 1. grup azınlık olan gerçek çiftlik bank mağdurları 2. grup gerçek çiftlik bank mağdurlarıyla dalga geçen troll çiftlik bank mağdurları 3. grup çiftlik bank mağdurlarına yardım etmek isteyenler 4. grup mağdurları diğer piramit sistemlere çekmeye çalışanlar.
  • bu güruha dair anlamlandırması güç bir durum var.

neredeler?

harbi nerde bunlar? neden gizli facebook whatsapp grupları haricinde varlıkları belli değil?

ya böyle feci saçmasapan bir oluşuma para kaptırmış olmanın derin şoku ve hicabı içindeler, bu yüzden hala ses çıkaran yok;
    veya çoğu kardan zarar etmiş, bu yüzden fazla ses çıkarmıyorlar.

yoksa, niye hiç eylem yapmıyorlar?
    mikrofonlara dert yananlar hani?
    hani cinnet geçirip evi yakanlar?
    tosun gelmezse kendimi atarım diye köprüye çıkanlar hani?
    hani verdiğin sözler?
    hani adeta al g... sokarsın diyen kara gözlerin nerde?
  • pek yakında facebook vb. platformlarda üye alımlarına başlamasını beklediğim topluluk.

bizim millet onlarca yıldır ponzi, titan saadet zinciri, fadıl akgündüz, kenan şeranoğlu, mega holdings gibi insanlarla muhatap oluyor ama hiç ders almıyor.

yine de her türlü nitelikli dolandırıcılık mağdurlarına geçmiş olsun diyorum ve umuyorum yatırdıkları paraları, geleceklerini bağladıkları paraları kurtarabilirler. kolay yoldan para kazanmak için güvenilmeyen sistemlere para yatırmazlar.

günün birinde, benim de çok cüzi bir miktar yatırmış olduğum ve muhtemelen patlayacağını düşündüğüm kriptopara piyasası da bana güven vermiyor. neyse ki 100-200 lira ile girdim.

zaten çiftlik bank mağdurları diye bir topluluk varmış bile

(bkz: ciftlikbankmagdurlari.com)