• aptallığı ve cahilliği folklorik olarak seviyor ve ancak belirli seviyeye kadar tahammül ediyordur.
  • normal şartlarda bir insanın başka bir insana böyle bir davranış sergileyeceğine inanmıyorum. ama "yapmayın güzel kardeşim, böyle bir kazanç sistemi yok, sonunda patlar" dediğimde bana;
    - vatan haini, ülkenin gelişmesini istemeyen yobaz, dış güçlerin maşası...
    gibi bir çok hakaretler yağdıran olunca ben de duyduğum anda derin bir ohhh çektim. bu oh biraz "oh olsun" biraz da etrafımda olan ve beni sürekli katılmam için baskı yapanlardan kurtulmamdan gelen "oh" sesiydi.
  • benden bahsedilmiş :) etrafına hava atmak için kolay yoldan zengin olmaya çalışanlardan zerre haz etmiyorum. eğitim seviyesi ne olursa olsun aklını kullanamayan insanlara mağdur deyip durmayın. bu insanlar mağdur değil acizler...
  • kolay yoldan parayı vurmak istenlere ve ava giderken avlananlara bakıp çekirdek çitleyen insandır.

aynaya baktığımda gördüğümdür.*
  • bu insanı anlayabiliyorum. olayın üzerinden dönen mizahı da anlayabiliyorum. başından beri dolandırıcılık olduğu açık seçik belli olan bi sisteme giren insanın zekasına ben de güvenmiyorum. ama oh olsun da diyemiyorum.

çünkü muhtemelen bu yatırımcı sadece kendisini değil, ailesinin de hayatını mahvetti. bu tezgaha para kaptıranlar klasik muhafazakar-ataerkil aile. yani büyük ölçüde olan yine kadınlara olacak. çiftlik bankla uzaktan yakından ilgisi olmayan bir kadın, o yatırımcıyla evli olduğu için artık daha çok sayıda zenginin evini temizlemek zorunda.

bir kadının başka bir kadının evini temizlemek zorunda kalması, üstelik bunu salak biriyle evli olduğu için yüksek tempolarla, yıllarca yapması... böyle hayatlar gördüm. komik değildi. eğlenceli değildi. oh olsun demedim. acı dolu da değildi. kuru bi hayattı. başkası için yaşanan bi hayattı. bu kadınların hayatlarına gelecek tek eğlence hayatlarının son çeyreğinde ellerine tutuşturulan torunları sevmek oluyor.

yanlış anlamayın yine salt bir mutluluk değil tabi ki. bu da bir görev, bu da başkaları için yaşanan hayatın devamı. bir çeşit instagram kahvaltısına gitmek isteyen ebeveynlerin çocuklarını başlarından atması. işte bunlar ataerkil düzenin siktiği bir hayatın satırları. türkiye'de bir kadının hayatı.

başkaları için yaşayan kadınlar başkası için yaşamak isteyen kadınlar büyüttü. bu yüzden bu kızlar kendilerine saygı duymuyor. bu yüzden hatunların efendi adam yerine piç tercihi diye bir şey var. aşk iki bireyin birbirlerinin varoluşunu takdir etmesi değil, iki bireyin kendilerini bir dar bedende eritme ve oraya sığamama hikayesi olarak değer görüyor.

çünkü biz bu coğrafyanın halkı olarak iki bedeni kendimize hiç layık görmedik. hayatı bi an önce farkına varılması gereken bi mucize olarak yaşamadık. çünkü aslında yaşamadık. yaptığımız tek şey hayatta kalmak oldu. böyle gördük. böyle yaşıyoruz.
  • oh demiyorum sadece "garip geliyor".

ilk gördüğüm gün adı geçen "tosun"u lan bu bebede hiç de dolandırıcı tipi yok, nasıl dolandıracak acaba diye hayıflanmıştım. tosun mutlaka dolandıracaktı ama tipi daha çok hafızlık kursuna giden ergen bebesi gibiydi.

bana garip gelen durum. ilk görüşte anlaşılan bir duruma milyarlar yatıran arkadaşlar o kadar parayı kazanmış ve dolandırılırken, ben günde 10 saat çalışıp adamların gömdükleri paranın onda birini yapamıyorum anasını satayım. bu durum garip geliyor bana.

bu dayıların durumu galiba ha'dan gelen hu'ya gider durumu.
  • diyebilir ancak öncelikle bu dümenler dönerken denetleyici kamu otoritesi neredeydi demesi daha medeni yaşanabilir bir ülke olmamız adına daha önceliklidir.

tamam olan oldu bari suçlular cezalarını çeksinler dense yine sonuç hüsran olacaktır. bu ülkede hukukun üstünlüğü ne zaman tesis edilecek acaba torunlarımız bunu görecek mi merak ediyorum..
  • kader nasip kısmet diyorum
  • o tipe o kadar para yatırdınız ya; oh olsun.
hesabın var mı? giriş yap