şükela:  tümü | bugün
  • muğla'nın orhaniye ile selimiye arasında yer alan bakir bir koyu.

gidiş için; marmaris'ten bozburun tarafına yöneleceksiniz. orhaniye'yi geçip kız kumu'nu da aşınca turgut şelalesi gelecek yolun devamında. buraya da girmenizi öneririm. akabinde ise selimiye yönüne ilerleyin ve ilerde "bayır" yerleşkesi için yol ayrımına sapın. sizi yaklaşık 15 kilometrelik rampalı virajlı ama hiç de sıkıcı olmayan bir yol bekliyor.

yol boyunca köylüler tarafından doğal ballar satılıyor. almanızı tatmanızı öneririm. muğla yöresinin ballarından şaşmayın kısaca. fiyatta da pazarlık yapmayı unutmayın.

koy için söylemem gerekirse, yeterince bakir, suyu oldukça temiz ve su altı kameranız varsa çekim için oldukça ideal.

genelde istanbul ve muğla plaka araçları görmek normal. kalan kesim ise yabancı turistler zaten.

suyu temiz ve (izmir denizlerinden) biraz tuzlu soğukluğu da yerinde. yemek yemek için birkaç salaş mekan var.
    kalacak yer için bir tane otel gördüm zaten bakir bir koy burası ziyaret için ideal. gelen büyük bir kesim de zaten tekne ya da tekne turu ile gelenler.

not: marmaris'ten ortalama 45 km mesafede. ben hisarönü'nden çıkmıştım yola. 20 km gitmiştim aşağı yukarı.
    merak edenler için şöyle bir fotoğraf göstermek mümkün:
    http://bit.ly/1rm3ius
    takip de edebilirsiniz ayrıca genelde ege koyları ile ilgili resimlerim mevcut.
  • kenarına bir tatil sitesi yapılmış marmaris koyu.

cahil prof yazdığı gibi yemek için iki tane yer var. birinde patates kızartması 10 tl , bira 10 tl , tavuk 30 tl'ydi. diğer yer genelde balık üzerine çalışıyordu fiyatlarını göremedik.

ırzına geçilmeden önce gidilip yüzülmeli.
  • sessiz, sakin, huzurlu bir şekilde yüzüp dinlenmek için ideal bir koy.

yolu biraz virajlı ama sonuç mükemmel olduğu için insan katlanıyor. sakin sakin gitmekte fayda var.
    ayrıca "mehmet'in yeri" diye bir tesis var, birşeyler yiyip içinde şezlong da kullanılabiliyor, mekanın zeytinyağlıları falan çok iyiydi.

bu arada koyun yarısı, boş bir otele ve plajına ait. haliyle neredeyse hiç ses yok, insan az.
  • marmaris'teki en güzel koylardan biri. yolu biraz zorlu ama kesinlikle değer.

düzeltme: ilk girdideki arkadaş selimiye tarafından yol tarifi vermiş. içmeler tarafından da gidiliyor ve yol 10 km daha kısa. ben yandex navigasyon kullanarak gittim.
  • bugün gittik, denizine girdik nihayet, ağaoğlu'nun adasına karşı. ilk beşimize aldık denizini.o nasıl bir berraklıktır.
  • marmaris-hisarönü-turgut köy - selimiye ye varmadan bayır köye dönüş ve marmaris-içmeler-bayır köy olmak üzere iki yoldan gidilebilir.

varış noktasında keyif almayı planlayanlar dışından yolun kendisinden zevk almayı bilenler için içmeler üzerinden gidilip turgut köy üzerinden dönülebilir.

koyda yerleşim olmayıp, günübirlik kara yoluyla veya marmaris'den kalkıp uzun tekne turu yapan teknelerle gelenler dışında kimseciklerin olmadığı bir yer.

aslında plajı kum olmasına rağmen denizin giriş kısmı taşla doldurulmuş, sebebini anlamadım, kumu çok güzel aslında ama dalgaların vurduğu yerin bulanmaması, kumdan hoşlanmayanların kıyıdan denize daha temiz temiz girip çıkmaları veya daha berrak görünmesi için yapılmış olabilir, yinede kimseyi rahatsız edecek şekilde değil. ki zaten bir boy ilerisi ve ötesinin zemini alabildiğine kum...

çok çok berrak, neredeyse 20 mt görüş mesafesi var diyebilirim, günübirlik dalış tekneleriyle turistlerin getirilip 5-10 mt derinliğe dalış yaptırıldığı bir yer.

iskele yakınında deniz altını izleyip bir balıkların peşinde saatler geçirebilirsiniz.

koyun tam karşısında, oldukça da yakın bir mesafede bir ada var, yakın zamanda ali ağaoğlu satın almış, önceki sahibi tatlı yaşlı bir amcaymış, adasına geleni misafir eder, yedirip-içirirmiş, kim bilir... allahtan ali ağaoğlunun malikanesi kıyı tarafına değil de açık denize bakıyor da insan manzarının tadını çıkarırken irite olmuyor.

koyun karşısında ada bulunmasıyla kıyı açık denizden korunaklı hale geliyor, dalga olmuyor, yüzerken keyif artıyor da artıyor... zaten yerleşimin olmamasıyla denizin temiz kalmayı başarmış olması, suyun sıcaklığının ne tipik akdeniz sahillerindeki gibi sıcak ve tuzlu ne de egede ki kadar serin olmaması, dalgasız karakteri, denize giriş kısmının çakıl olması sebebiyle kıyının da bulanmaması ve ziyaretçi sayısının azlığı ile şimdiye kadar gidip gördüğüm denizler arasında ilk 5' e girmeyi hak eden bir denizi var.

yüzmeyi sevmeyen özellikle bilmeyen, açılmaktan korkan , kıyıda çimmeyi-deve güreşi yapmayı seven arkadaşlar için uygun bir yer değil bence, nitekim orta derecede çabuk derinleşen bir kıyı yapısı var, öle git git derinleşmeyen bir yer değildir. aynı şekilde çocuğu kıyıda bırakayım kah deniz de kah kumda oynasın, ya da şöle azcık gözümün önünde suda oynasın düşüncesine de hitap etmez, kolluk, simit götürün rahat edin...
  • yemek için tavsiye deniz restaurant
  • yüzdüğüm yerin altında en fazla balık gördüğüm koy. deniz restoranda tereyağında çim çim karides güveç enfestir. iskelesinden berrak sulara atlamak çok zevklidir ama iskele üzerinde merdiven olmadığı için kıyıya geri yüzerken yorulursunuz. iskeleye bağlı tekneler kıyıdaki işletmelerin velinimeti olduğundan ve teknelerdeki insanlar iskeleden atlayan insanların eğlencesinden rahatsız olduklarından iskeleye merdiven yapmıyorlarmış. berrak suyu ve bol balık çeşidiyle benim de ilk beş yüzülecek mekan listemde yer alır. en az bir kez mutlaka gidilmesi tavsiye edilir.
  • marmaris zaten doğası ile meşhur, burası da onu sürdürüyor. harika bir doğa eşliğinde cam gibi bir denizde yüzmek, dahası kafa dinleyerek yüzmek her şeye değer.