şükela:  tümü | bugün
  • hemen her ortamda konuştuğum ve arıza çıkardığım bir konudur.

kızmayayım diyorum ama elimde değil.

bilirsiniz,100 lerce çeşit köfte var yurdumda.
    çoğu da çok lezzetlidir.

bu çiğ köfte denen yiyeceğin, bunlardan üstün yanı nedir ki, bu köfteye ağıtlar düzülmekte,gece gece aranmakta.

elinizi vicdanınıza koyup bir düşünün.

çiğ köfte,bir akçaabat,bir inegöl köfte kadar lezzetli olabilir mi.

bulgurdan yapılmış bir bulamaç,etten yapılmış bir köfte kadar lezzetli olabilir mi?

etsiz çiğ köfte etli çiğ köfte mevzusu var ki oraya girmedim daha.

edit:tespit,etli çiğ köfteyi de kapsamaktadır.

etlisi lezzetli olabilir ancak diğer köftelerden açık ara üstün ilan edilip, efsane mertebesine çıkarılması hatadır.
    pişirilmiş köfteler çiğ köfteden daha lezzetlidir.

hiç kimsenin tire köfte,tekirdağ köfte aramadığı bir yerde, çiğ köfte diye ağlayanların olması, nereden baksan garip ve anlaşılmazdır.
  • çiğ köfte yememiş yazar beyanıdır.
    etsiz çiğ köfte diye bir şey yoktu. (yasakların delinmesi için icat edilen bir şey)
    hakiki çiğ köfte gayet lezzetli ve güzel bir yiyecektir.
    akçaabat köfteyi akçaabat'ta
    inegöl köfteyi de bursa'da yemiş biri olarak söylüyorum.
    urfa'da çiğ köfte yemeden
    çiğ köfte hakkında yorum yapmak yanıltır.

tanım: yanlış beyandır.

not: urfa dedim de herkes başka yere takıldı.
    kardeşim öyle alelade bir dükkandan bahsetmedim.
    bir harran'da bir sıra gecesinden bahsettim.

yoksa biz ne iş yapsak abi deyip
    çarşıda 8 metre kare yerde iki iskemle at çiğ köfte sat diyen yerden değil.
  • acilen içinde ketçap, bulyon ve diğer katkı maddeleri içeren çiğ köfte görünümlü "şey" ile çiğ köfteyi kıyaslamayı bırakmalısın. bu mantıkla, adidas'ın şişirilmiş bir balon olduğu gerçeği var çünkü abidas giydim hep.
  • bulgur ile yapılan çiğ köfteyi ''köfte'' kategorisine koyup inegöl ile karşılaştıran yazar beyanı. aynı kişiden ''tantuninin ne farkı var dönerden'' diye açıklama yapmasını bekliyorum. her yenilen yemeği böyle kategorize edeceksek işimiz var.

p.s. (bkz: şişirilmiş balon başlıklarının gına getirmesi)
  • yediğim en güzel iki çiğ köfteyi,
    -ankara uludağ kebapçısı
    -florya kaşıbeyaz

mekanlarında yedim. urfa'ya çeşitli kereler gitmeme rağmen onlar kadar iyisine rastlamadım.
  • çiğ köfte bilmiyorum da niye yılmaz özdil tadı aldım okurken onu hiç bilmiyorum.

sinire kesmiş yılmaz özdil.
  • öyle bırakırsan şişer tabii. yoğrulduktan sonra bekletmiycen limonu sıkıp marulun içine koyup ver edicen mideye.
  • urfa'da urfalıların elinden çiğ köfte yemiş biri olarak
    yarım ekmek arası domates, soğan, turşu, köfteyi hiç bir şeye değişmem.
    ha.. yenir mi? yenir.. (bkz: abdurrahman çelebi)
  • çiğ köfte bir kesimin midyesidir, kokorecidir. bilirsiniz bu insanları. bir karakteri, bir varoluşu böyle "marjinal" bir eylemin içine sığdırmaya çalışırlar. gözleri kördür. midyenin pirinç, kokorecin baharat ve çiğ köftenin bulgur olduğu gerçeğiyle yüzleşmek dahi istemezler.

prim peşinde 80 yıl