şükela:  tümü | bugün soru sor
 • vücut geliştirme sporuyla ilgilenen ve aynı zamanda mesleği hekimlik olan biri olarak yapıp yapmaya tek başıma karar veremediğim aksiyon.

  bulking döneminde, bir protein shake hazırladığınızda içine karıştırıvermek çok çok rahat oluyor ancak salmonella ile ilgili tereddütlerim var. youtube ve google gibi kanallarda da insanların bu konudaki yorumları ikiye ayrılmış durumda.

  bu konuda bilgisi ya da fikri olan suser arkadaşlar yeşillendirirse çok memnun olurum..
 • tüketilecek olan yumurta tavuk yumurtası ise yapılmaması gereken eylem, pişirmeden yenildiğinde salmonella adlı bakteri bulaşabilir ki tehlikelidir kendisi. eğer bıldırcın ise güvenle çiğ bir şekilde tüketilebilir. besin ve protein oranı tavuk yumurtasından kat kat yüksektir.
 • bıldırcının vücut ısısı tavuğunkinden yüksek olduğundan ve lizozim diye zararlı bakterileri yokeden bir enzim salgıladığından salmonella riski çok daha düşüktür, ancak vardır. insanların bıldırcın yumurtasından salmonella kaptığı durumlar var, ayrıca laboratuvar ortamında test edilmiş bir şey bu, bıldırcın yumurtasında da salmonella olabiliyor.

  bununla birlikte, bilinenin aksine iki yumurtanın besin değerleri arasında çok az bir fark vardır. bu farktan faydalanabilmek için epeyce bir bıldırcın yumurtası yemek gerek. kötü kolesterol değerleri ise tavuk yumurtasının iki katından biraz fazladır.

  yine de salmonella riskini azaltmak için aklınızda olsun, yumurtayı sivri kenarlı bir şeye vurup kırmayın, her zaman düz zemine vurun. sivri zeminde kırılan yumurtanın kabuğu çoğunlukla yumurtanın beyazına temas eder. bu da enfekte yumurtanın size zarar vermesine neden olacaktır.
 • külliyen yalan olduğu iddia ediliyor.
  https://www.youtube.com/watch?v=ftcj_nwkojg
 • değil sesimi güzelleştirmek, yumurtanın cana gelip bana albüm yapacağını bilsem içemem. öeh.
 • bilindigi gibi sadece vucutcularin yapması gereken bir sey degildir.
  neden?

  cunku cig yumurta icmek saclarin dökülmesine engel olan bir guzel harekettir.
  icin icirin erkekler.
 • bir nalbur olarak başlığı açan doktor arkadaşa öğüt vereyim.

  yeme güzel kardeşim,salmonella neyim olursun.
 • protein sindirimini zorlaştırdığı için bile tercih edilmemesi gereken yeme biçimi. pişmiş bir yumurta için sindirim oranı %90 iken çiğde %50 civarı. ayrıca pişirilmeden tüketilirse yumurtadaki biyotinden de mahrum kalırsınız.