şükela:  tümü | bugün
  • içinde merhamet mi yoksa vahşet mi icerdiğine karar veremediğim ifade. cigaranın üzerine bir şekilde çıkmış topal bir karıncayı, onu incitmeden oradan alıp, doğaya, yuvasına geri koymak oldukça merhametli olurdu.

diğer taraftan, cigarayı her çekişinde, kordan, yani yanarak gerçekleşecek acı dolu bir ölümden kaçmak için ağzına yaklaşan, hatta bunu topal olduğu için zorlanarak yapan, ama gitgide ağza yaklaştıkça, dişlerin arasında sakatlığa sakatlık katarak yarım yamalak kurtulup, mide asitleri arasında eriyerek can vermeye, yani ölümüne yaklaşan zavallı bir böceği düşünmekse çok acı, vahşet anı.

sanırım, kibarca cigaranın üzerinden kaldırıp, kenardaki çimlere koyardım, cigarayı içen ben olsaydım. * *
  • muhsine helimoğlu yavuz'un derlediği 88 masaldan oluşan güzel masal kitabı. bildiğim en sevdiğim, en eli yüzü düzgün ve güzel anadolu masalları derlemelerinden biridir. türkiye'de yetişen her çocuğun anadolu masallarını duyması gerektiğine inanarak, bir çocuğa hediye edecek kitap arayanlara naçizane tavsiye ediyorum. gerçi sanırım artık nadir kitap kategorisine girmiş, keşke tekrar basılsa.