şükela:  tümü | bugün
 • bi çeşit kar çiçeği.. sarı ve beyaz renkleriy mevcuttur..
 • izmir'e taşınalı nerdeyse 3 yıl olacak hala alışamadım ben bu çekirdeğe çiğdem denmesine. annemin isminin çiğdem olmasından mütevellit, ortamda biri "hadi çiğdem çitleyek" deyince anama sövmüşler gibi hissediyorum bilader yapmayın gözünüzü seveyim.
 • hititlerin en önemli bayramlarından biri çiğdeme adanmış ve özellikle çocuklar tarafından şenliğe dönüştürülmüş. ilkbaharda topladıkları çiğdemleri çiğ ya da pişmiş olarak yerlermiş.
 • izmirlilerin çiğdemden başka bir şekilde anılmasını fazlasıyla garipsedikleri, farklı bölgelerde farklı isimlerle anılan yenesi şey. şimdi izmirliler kızacak bana, kızmayın lütfen. baştan söyleyeyim izmirle ve izmirlilerle zerre alıp vermediğim yok. güzel memleket, kızları güzel, ülke tarihinden gönül bağımız var, arkadaşlarımız, akrabalarımız var oralarda, abuk sabuk şeylere fazla dikkat eden biri olduğumu kabul ediyorum, selam başak burcuyum... ama her çekirdek ortamında bir izmirlinin çiğdem deyip cümleyi yarıda kesmesini çok garipsiyorum be abi.

  "çiğdem çok bağımlıl... yaa biz izmir'de çiğdem deriz buna çok acayip burada çekirdek diyor herkes"

  yani "ben izmirliyim" çok güzel, sonra mevzu bir süre izmir ve çiğdem üzerinden döner "ben küçükken annemlerle şuraya giderdik 1 kilo çiğdem..." falan filan. bunu heryerde gördüm kardeşim. okulda gördüm, iş hayatımda gördüm, erkeği de böyle kadını da böyle, çok afedersin ünlüsü de böyle, ünsüzü de... diyeceksin ki "vay amına koyayım ne fesat adamsın bir de gelmişsin buraya tespit sıçıyorsun" lan vallahi niyetim kötü değil, gerçek bu. sıradan bir şaşkınlıktan öte bir şey var burada. yoksa ayçekirdeğine "çekirdek" denmeyen tek yer izmir değil ki... iç anadolu şemşamer, bayburtlular sımışka, trakyagündöndü diyor buna, izmirliler gibi ne şaşıranını gördüm bu kadar ne de her ortamda dile getirenini. çoğumuz da bilmiyoruz zaten orada ne dendiğini ama izmirlinin çiğdem dediğini çoğumuz bilir.

  izmirli bir çok tanıdığım oldu, (bak... sen yukarıdaki bir cümleden laf sokacaksındır bana biliyorum. sen sokmadan ben söyliyim evet ünlü de var ak) sözlük ortamında da denk geldim izmirli insanların yazılarına ve şu zanna sahip oldum ki izmirli olmayı bir ayrıcalık olarak görüyorlar ve gerçekten farklı olduklarına inanıyorlar. bu hissettikleri ayrıcalık ve farklılığı da bir şekilde dile getirmek, sazı ele alıp izmir'in güzelliklerinden konuşmak istiyorlar. bu çiğdem muhabbeti de sanki bu "ayrıcalığı" dile getirme isteğinin bir bahanesi oluyor. yani bence... kimi zaman... çok vurmayın lan...
 • güzel bir kadın ismi, doğa koktuğundan olsa gerek.

  hani güzel tarlalardan koşup gelecek gibi, hüznünü size hiç belli etmeden hep neşeli görünecek.

  bittabi hayat bana bunların pek bir güzelini verdi. kalbi güzel, kendisi gibi. fakat öfkeli. yaralıyor, parçalıyor, beni kendimden alıp bir uçurumdan aşağı fırlatası var gibi.

  ya da yalnız bitmiştir belki. çiğdem.
 • begenen olur, begenmeyen olur, bilemem. ama bence en güzel isimlerden biri. hatta çiidem diye söylenir, bazen de yazılır.
 • izmir'lilerin (bkz: aycekirdegi)'ne verdigi isim. (bkz: izmir)
 • özellikle izmirli'lerin inanılmaz bir hızla yiyebildikleri, çevrede amerikalı ya da herhangi bir yabancı varsa size ağzı açık baka kalabilecekleri * * çocukken ağızda biriktirme yarışı, bir dakikada en çok yeme yarışı, kabukluyken ağza alarak en uzağa tükürebilme yarışı biçiminde de hayatlara renk katan; haftada bir yemezsem parmaklarımın kaşınmaya başladığı çerez. "ağzımda altmış tane biriktirip sonra yiycem" oyunu gerçekten muhteşem bir zevkle son bulur, ama dayanabilirseniz, yirmiden sonrasını çiğnemeye başlamadan durabilen kişiyi az gördüm.
 • cigdem sesi ince bi kız adıdır.
 • izmirliler ayçiçeğine çiğdem derler. o yüzden midir bilinmez, çiğdem kısa zamanda ayçiçeği gibi bağımlılık yapıp, doyumsuzluk etkisi yaratır. hani ayçiçeği güneşe aşıktır, güneşe bakar ya, bu yüzden midir kendimi güneş gibi hissedişim ve insanlara sıcak davranışım.

  not: evet, aşık olduğum kızın adı çiğdem!