• 1987 de taç müzikten çıkmış an gelir albümünün 4. şarkısı kendileri. ahmet kaya yazmış sözlerini.
  • her dinlendiğinde çiğdemi hatırlatan şarkıdır...
    yüzüne hasret kaldım kız yüzüne yüzüm sürmedim...
  • ahmet kaya'nın hoppidi hoppidi şarkısı peki nedir çiğdem çiçeğin öbür adı? (bkz: mahmur)
  • eğer geçmiş yıllarda, özellikle ilk gençlik zamanlarınızda ahmet kaya'yı yoğun olarak dinliyorsanız, bir sürü hit şarkısının arasında çok arka planda kalmış bir şarkı olduğunu hatırlarsınız.
    ama yıllar sonra dinlediğinizde ne kadar hoş bir şarkı olduğunu anlarsınız, sonra da "iyi ki de sık sık dinleyip tüketmemişim bu şarkıyı" dersiniz. en azından ben derim.

sanki rahmetli yeni bir şarkı yapmış da dinliyor gibi hissedersiniz. en azından ben hissederim.
    saygıyla yad edersiniz kendisini *
    en azından ben yad ederim.
  • sanki anonim bir azeri türküsü izlenimi veren şarkı. halbuki sözü ve müziği ahmet kaya'ya ait.
  • insanı pazar öğleden sonraları timur selçuk/ahmet kaya/zeki müren üçlüsüyle koltuğun üzerinde ödev yaptığı günleri hatırlatır.
  • ahmet kaya'nın aslında en hüzünlü şarkılarından birisidir.

yaşadıkları maddi sıkıntılardan dolayı eşi emine kaya bir gün küçük kızlarını da alır ve kapıyı çarpar gider.

ahmet kaya tek başına kalır hayatta.

ve canı istediği zaman kızını göremez. hızlı melodisine rağmen, çiğdem çiçek şarkısı yavrusunu özleyen bir babanın ağıdıdır aslında.

neden adlı şarkısı da yine ahmet kaya'nın o dönemini anlatır.

http://www.youtube.com/watch?v=wexakobes58

benim de kızım olduğu için bu şarkılar bana pek bir dokunur...
  • iki kız çocuklu ailenin kızlarına koyduğu isimlerdir.

(bkz: birlikte söylenince anlamlı olan kardeş isimleri)
  • girişindeki sekiz saniyelik düğün klavyesinin çoğunu uzaklaştırdığını tahmin ediyorum. ahmet kayanın ses tonunda gençce bi şeyler var bi acaip.
  • bu benim şarkım. evet, kavradıkça derinleşen en derine inen şarkılarımdan. babanın kızına, kızın babasına, ablanın kardeşine, kardeşin abisine, kadının kocasına, kocanın kadınına sevilecek kim varsa işte babam oğlum, arkadaşım aşkım toplamında herşeye ait işte. ne bilim, seviyorum.

çiğdem çiçek şenlenir benim yeni #direnfarkındalık başlığım.
    taşsın dedim içimden.
hesabın var mı? giriş yap