şükela:  tümü | bugün
  • teoride ciğer satan bir dükkana verilecek isim fakat pratikte ciğer şiş ağırlıklı yemekler yapan kebapçı benzeri yerlere denir
  • ankara sakinlerine önerilebilecek olanlari icin (bkz: cigerci naci) (bkz: ciger 52)
  • ciğer ve sakatat kokan, genellikle temizlenmesi kolay olsun diye fayansla kaplı, içeride zor durulan ama mis gibi arnavut ciğeri veya beyin salatası için katlanılması gereken mekandır. ciğerci (mekan) içinde bir veya birkaç ciğerci (satıcı, kişi) bulunur, para karşılığı ciğer, işkembe, böbrek, beyin, kelle, paça, gömlek (kuzu gömleği) satar.
  • göğüs hastalıkları uzmanıdır kendileri, asıl isimleri uzun olduğundan ciğerciye gittim, film çektirdim gibi cümleler kurarak üç beş kelime eksik söyleyeceğiz diye cimrilik ederek mesleki karizmalarını resetleriz.
  • beşiktaş tribünlerinde, kapalı alt sağ köşenin en önünde, yaz kış her daim üzeri çıplak maç izleyen, tezahürat yapan, güngören belediyespor amigosunun lakabı.
  • ciğerci dedin mi cigerci firati tek gecerim. mersin'e gidecekler kesinlikle ugramali.
  • istanbul'da, güzel ve biraz da öğrenci modunda bir ciğerci arıyorum çünkü arkadaşıma söz verdim, adamı 5 aydır götüreceğim hâlâ. bilen arkadaşlar varsa mesajlarını bekliyorum.
  • neyzen tevfik, ciğercinin önünden geçerken, parası olmadığı halde içeri dalar ve iki porsiyon ciğeri götürür. garsonu çağırarak parasının olmadığını, sonra vereceğini söyler. şef garson kabul etmez;
    - “ya parayı verirsiniz ya da bu gün bulaşıkları siz yıkarsınız.” der.
    neyzen:
    - “öyleyse arka sokakta bir dostum var. bir pusula yazayım ona götürün, parasını o verir” der.
    şef garson:
    - “tamam ben giderim.” der ve gider.

şef garson:
    - “efendim, bu pusulayı size neyzen bey gönderdiler” der.
    neyzenin dostu, pusulayı okuyunca tebessüm eder ve kaç porsiyon ciğer yediğini sorar.
    garson:
    - “iki porsiyon efendim” der.

dost, üç porsiyon parası vererek;
    - “bir porsiyon daha yesin” der.
    şef garson meraklanmıştır;
    - “efendim para önemli değil, biz de karşılarız yeter ki pusulada ne yazdığını söyleyin.”
    dost pusulayı uzatır. iki satır yazı vardır:

“dağladı ciğerci ciğerimin yarasını; ciğerparem veriver ciğercinin parasını.”