• hani gece gezmesine çıkarsın, deli gibi eğlenirsin, gecenin sonunda da herkes evlerine dağılır yavaş yavaş. haa, işte o atraksiyonun hemen öncesinde aç karınların doyurulması için mutlaka gidilmesi, görülmesi, ikramlarından tadılması gereken şükela mekan. öyle ikramları var, öyle güzel mezeleri var ki akıllara zarar. öyle ki, vejetaryenlik yemini etmişlere yemin bozdurur, rejim yapanlara “pazartesi günü yeniden başlarım” yalanları söyletir, ilişkilerine yeni başlamaları sebebiyle yemek yerken görgü kurallarına riayet eden sevgili adaylarına “yemişim görgü kuralını, ciğere bak lan” replikleri attırır.

sonuç itibariyle; adana’da ikamet ediyorsanız veya bir şekilde yolunuz adana’ya düşmüşse kesinlikle es geçilmemesi gereken yerlerden.
  • gecenın bır yarısı ıskenderundan adanaya 110 km yolu 45 dakıkada katettırecek kadar çekicidir kendisi. tabi burda çekici olan bedo değil yaptıgı ciğerlerdir . onden cıgerle baslayıp kusbası , kıyma , koc tassagı ve kozde bıberle devam edersınız. 3 bardak kacak cay ıcıp son sıgaranızıda sondurdukten sonra adanada bır tur atar kazım bufeye gecer soguk muzlu sutunuzu ıcer ıskenderuna donersınız.
  • adana'da turgut özal bulvarı'nda, gökkuşağı'nı hemen geçtikten sonra var olan ikramı ve hizmeti bol mekan!
    ciğerini öve öve bitiremeyenler nedeniyle gittik, yedik, yedik ve yine yedik diyebilirim. her şeyden önce ana yemek için söylenen ciğer, kuşbaşı ve uykuluk gelmeden önce mezeleriyle (cacık, soğan salatası, ezme, çoban salatası, közde pişirilmiş soğan vs) bizi kendimizden geçirdi tek eksik: küncüllü puf ekmekti. veee ortaya gelen ciğerler, avcarlanmış kuşbaşı etler lezizdi. nirvanaya ulaştık gibi bir şey. uykuluk ve kuşbaşı da güzeldi ama kesinlikle ciğerlerini daha çok tavsiye ederim.
  • ufak geyiklere asla gülmemeyi prensip edinmiş müessese. buraya ne zaman gitsem her seferinde bir beklentim olmadan 'abi bana da bedo diyorlar ehe ehe' diyorum ve adamlara bana 'ee iyi bize ne amk' diyorlar. hatta bir kaç yıl önce buranın facebook'ta fan sayfasını açmıştım. adamların kendilerinin açtığından çok daha fazla takipçisi var. en son gittiğimde bunu da söyledim ve tahmin edersiniz ki yine 'ee iyi bize ne amk' tepkisini aldım. biraz rahat olup salmalarını öneriyorum kendilerine.

bu arada ciğeri efsane söylemeden geçmeyim.
  • başlığına baktığıma lanet edebileceğim ciğercidir. canım çekiyo ulan!
  • yediğim en effffsane sarma tavuğu yapan mekan.. ismine aldanmayın tavuğundan yiyin. acılı yiyin ki sümüğünüz aksın böyle acıdan ıyyyy
  • keşke değişen sadece ismi olsa. kışın annemle gittikten sonra pişmanlıkla masadan kalktık. o eski lezzetinden eser kalmamıştı.
  • soğan salatası dahil bazı salataları dolaptan çıkarıp masaya koymalarından sonra ciğerine bakmaya gerek kalmayan mekandır. zira taze salata beş dakika fazla beklmeye değer. birbiçer önerim ve tercihimdir.
  • ciğer dışında da büssürü seçenek sunan ciğerci, ortaköy çorbacısının yanında.

şimdiiiii, ben ciğer yemediğim ve kokusundan hazzetmediğim için ciğercilerin önünden geçmem (her türlü sakatatı hapur hüpür götüren birinin ciğer sevmemesi ayrı bir hikaye). ama benim indiğim durağın karşısında olduğundan sık sık önünden geçiyorum ve hiç rahatsız olmadım. bugün annem "kır ön yargılarını bir kere de buna gidelim" deyince de kabul ettim.

ön yargıyı da açıklayalım, ben karşıyakalı adil dışında herkesin yaptığı kebabı eleştiririm.

neyse işte, kebapla tike söyledik. kebap biraz tuzlu geldi bana, ama o kuşbaşı var ya.. kesinlikle önerilir. salatası da taptazeydi. kebap, ciğer, kuşbaşı gibi adana mutfağı yemekleriyle çiğköftenin birlikte sunulmasını kültürel olarak doğru bulmasam da çiğköfte muhteşem bir şey olduğu için, bulunca yerim. onu da lezzetli yapmışlardı. bu ara "etsiz çiğköfte" diye saçma sapan bir şeyler dolanıyor ya ortalıkta, o saçmalıklardan değil işte.

sonuç itibariyle özal'da kitapsan'ın karşısında 24 saat açık olan ciğerci efendim.

peki ben niye bir gurme bir vedat milor edasıyla yazdım, onu da bilemedim şimdi.
  • bu ciğerci ve kebapçı adil her tatilde adana'ya gitme sebebimdir. severek yiyoruz, herkese tavsiye ediyoruz.
hesabın var mı? giriş yap