şükela:  tümü | bugün
  • wilco'nun karavanı'yla ziyaret ettiği ciğerci, sırf bu adamın ciğerini yemek için birgün edirne'ye gitmek niyetindeyim.

alipaşa ortakapı caddesi no:5/2 edirne
    tel: (0284) 213 33 72 i
    niyaziusta@cigerciniyaziusta.com.t

http://www.cigerciniyaziusta.com.tr/
  • kokmayan ciğer yapıyor adamlar. mekanın içerisinde camekan bir bölme var. ciğer yapan eleman orada yapıyor yapacağını. çalışan elemanlar da servis yapıyor. bu sayede yoğun yağ kokusunu müşteriye koklatmadan ciğer yediriyorlar. sistem gayet güzel. zaten millette farkında bunun. niyazi ustanın 2 şubesi var. 2sinde de yemek yemek isteyenler kuyruk oluştururken diğerleri sinek kovalıyor. fiyatı yanındakilere göre biraz yüksek. menüsü de diğerlerine göre biraz küçükmüş. ciğer yemek istediğimde bir sürü mekan sayıldı bana. şurda ucuz, şurda kokmuyor, şurda bol kepçe koyuyorlar falan. niyazi ustayı tavsiye eden arkadaşım hem kokmamasından hem de sohbet ortamı olduğundan tavsiye etmişti. diğerlerine gidersen yemek bittikten sonra "hadi kalk" bakışlarıyla karşılaşırsın demişti. niyaziye gittik bizde, gayette hoştu. hem mekan yeni hem yemek güzel. sürekli müşteri olduğundan bayat mal yeme gibi bir durum da yok. adamlar çözmüş olayı
  • gerçekten de edirne'ye yol düşüdüğünde mutlaka ciğeri yenmesi gereken bir yer imiş. ben bugün bunu gördüm. bir de daha önce de ifade edildiği gibi, bildiğin kokmuyor adamın ciğeri, hem de hafta içi olmasına rağmen yanımızdaki masalar hiç boşalmadı, üstelik edirne dışından gelenlerin selebriti yaptıkları yerler gibi gereksizce kuyruk bilmemne de beklemedik, oturduk afiyetle ciğerlerimizi yedik. hem de şehre gelen birçok ünlünün de uğrak mekânı imiş, acun ılıcalı'sından tutun da, kerem alışık'ına, deniz baykal'ına kadar. artık kolay kolay beğenmem gittiğim yerlerde yediğim tava ciğerlerini, bu konuda bendeki çıtayı yükseltti niyazi usta, elleri dert görmesin.
  • hizmet olarak aydın tava ciğer salonu'nun yanına yaklaşamaz.
  • hizmette de, lezzette de her türlü rakibine koyar geçer. edirne'ye uğrayacakların listesinde ilk sıralarda kesinlikle yer alması gereken damak tadınızı uçuran bir mekan, en azından ben kefilim. aga ben böyle ciğer yemedim, istanbul'da ciğerciyim diye ciğer yapanlar yıllardır bizi yemişler. ciğerden pek hazzetmeyen ben, 2 porsiyonu götürdüm, bir ara noluyoz lan dedim kendime, 40 yıllık ciğer müptelasıydım sanki. *
  • edirne'ye yapılacak tarihi geziler için çıkarılan mevcut gezilecek görülecek yerler programına kesinlikle dahil edilmesi gereken küçük, şirin işletme. ilk bakıştaki gösterişsiz hali , ciğerini tattıktan sonra mekan çıkışında hafızanızda sizi devasa bir izlenimle terkedecektir.

meşhur ciğerine gelince, midenizi yemekten sonra hiç rahatsız etmeyecek ayarda , hafif olmasından mütevekkil bir porsiyonla yetinmek için hem damak zevkinizin zayıf hem de midenizin çok küçük olması gerekmektedir.

yapanların , emeği geçenlerin ellerine sağlık demekle birlikte menüdeki tatlı çeşitliliğinin artması edirne'den yolu geçmiş bir misafir olarak temennimizdir.
  • yemek sonrası çay istendiğinde, "çay satmıyoruz" şeklinde cevap alınan tava ciğerci.
    biz de satın almak için istemedik zaten bay garson, hemen hemen bütün lokantalarda yemek sonrası çay veya kahve ikramı yapılır.
    çay veya kahve yapmakla uğraşmak istemeyen işletme ise çay ocağından söyler.
    müşteri isteği geri çevrilmez.
    sana edirne'nin en ünlü ciğercisi olamazsın demedik, esnaf olamazsın dedik...

edit: tekrar geldim bu işletmeye, bu seferde üstümüz başımız ciğer koktu.havalandırma olayı kötü.ciğeri güzel amma allah için.
  • edirne'ye gidipte meşhur ciğerini yemek isteyenlere önerilebilecek ilk mekan.
    hizmeti beğenmeyenlere sesleniyorum: sürekli bir yoğunluk içinde olduklarından oturup uzun uzun keyif yapmayı beklemeyin yiyip kalkın arkadaşım kapıda bekleyen uzun kuyruk var çünkü yetişemiyorlar. başta niyazi usta olmak üzere çalışanları da iyi insanlardır. eminönündeki kayıklı balık ekmekçi, sultanahmetteki selim usta neyse edirnede niyazi usta odur.
  • ciğeri hiç sevmem ama burada bana bile güzel dedirtti. tabi daha önce hiç ciğer yemediğimden dışarıda başka yerlerle karşılaştıramıyorum.
    http://sofyagunlukleri.blogspot.com/…ececizade.html
  • edirne'de aydın'dan sonra en ünlü ikinci ciğerci burasıdır heralde. aydın'a hiç gitmedim elli kişilik turist sırasını beklememek için. ciğer edirne'de her yerde aynı ciğer ,porsiyon aynı, pişirme usulü aynı. fark kurumsallık, isim, hizmet kalitesi, mekan, dekor. bu yüzden şehir dışından misafirim gelince buraya görürürüm. sırf bilindik diye, bir sebebi yok. tek başımayken daha ziyade küçük ciğercileri tercih ediyorum.

niyazi ustaya son gittiğimde kıtır kıtır gelmesi gereken kara acı olarak tabi ettiğimiz biberler gevşemiş, soğuk, yumuşak şekilde geldi. ona dikkat etmeleri lazım en az ciğer kadar önemli.

bir de son zamanlarda tekrar moda olan balkanların meşhur tatlısı trileçe'yi satmaya başlamışlar. benim size tavsiyem sarı peynir helvasından yiyin üzerine dondurma koydurup. nereden alıyorlarsa gerçekten güzel. tahmis'teki tatlıcıların peynir helvasından daha güzeldi.