şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "ciğerli" türk içten yanmalı motorlar piyasasında tam olarak ne olduğu belli olmayan ancak olumlu anlamlar içerdiği düşünülen bir kelimedir. araba, kamyon, minibüs, motosiklet gibi araçlar için kullanılabilir. örnek kullanımları şu şekilde sıralanabilir:

  * ciğerli makina
  * ciğerli vesait
  * hatasız ciğerli full yapılı makina
  * orjinal tüm bakımları yapılmış sezona hazır ciğerli makine
  * memurdan ciğerli keyfe keder satılık

  diğer kullanımlar için şuraya bakabilirsiniz: sahibinden.com arama sonucu

  bir motorun ciğerli olabilmesi için kullanıcıların farklı ölçütleri bulunmaktadır. yaygın olan görüş, aracın rodaj dönemi tamamlanmadan redline'a yakın devilerde uzunca bir süre hayvan gibi kullanılması neticesinde motorun "açılmış" olmasıdır. burada açılmaktan kasıt yarışma öncesinde kaslarını yoğun aktiviteye hazılamış bir atlet misali motorun yüklenmelere hazırlıklı olması, pistonların her koşulda çok mükemmel bir şekilde yukarı aşağı hareket ediyor olması olabilir.

  süpermenvari bir oturuş pozisyonda motor kullanımının yaygın olduğu hatay yöremizde motosiklet kullanıcıları ile yapmış olduğum mülakatlar sonucunda öğrendiğim kadarıyla 125 cc, 8 beygirlik bir motosikletin ciğerli olabilmesi için yeni alınan motosikletin %10'dan fazla eğimli bir yolda yokuşaşağı iki kişi binilip ikinci viteste 100 km/s sürat 10 saniye kadar yapılması yeterli oluyormuş.

  kullanıcıların azınlığının paylaştığı diğer bir ciğerli makina tanımı ise aracın egsoz sisteminin boşaltılmış olması ve hava filtresinin çıkartılmış ya da açık hava filtresi ile değiştirilmiş olması. bu kullanıcılara göre motorun sesinin tokluğu o motorun ciğerlilik skalasında konumlanmasını sağlıyor.

  ayrıca "ciğerli" tanımı dinamo testi, gps yardımı ile hızlanma ölçümü gibi tüm amprik gözlemleri de dışlıyor.

  makinasının ciğerli olduğu kanaatinde olan bir sürücü kendi aracından daha güçlü olduğu kesin olan bir araçla yarışmaktan çekinmez, daha güçlü olan aracı geçeceğine inanır. çünkü önemli olan hissiyat, ruh, inanç ve o canına yandığımın çılgın ruhtur.

  ciğerli buna benzer bir şeydir işte.
 • aynı zamanda gökhan gönül, tuncay şanlı ve şınaydır tipi, takımı mağlup durumda bile olsa maçı kazanmak için nefesinin son damlasına kadar yırtınan futbolcuların sıfatıdır.
 • (bkz: ciyerli)
 • karapapakça, insanlarla kolaylıkla yakınlık kurabilen, dost canlısı.