şükela:  tümü | bugün
 • kar yağar yollar kapanır, belki de bir kaç metreyi bulan karla kaplı arazide önce birinin karları yarıp yolu belli etmesi gerekir ki diğerleri sonradan onu takip edebilsinler, işte bu bir çığır açmaktır. çığır açanlar bazen gittikleri yoldan emin olmayabilirler, buz gibi havada donma tehlikesi atlatabilirler. mecazi anlamını işin zorluğundan ve çığır açan kişinin özverisinden alır.
  (bkz: mevsimsiz entry)
 • çığrından çıkmak da açılan yoldan dışarıya sapmak anlamına gelir ki, olayı ilerlenemeyecek bir duruma getirmek anlamına gelir.
 • genelde "yeni bir çığır açtı" şeklinde yanlış kullanılmaktadır zira çığır açmak zaten "yeni bir yol, yöntem başlatmak" anlamına gelmektedir.
 • bir alanda yeni bir yol açmak ya da izlenecek bir yöntem bulmak anlamına gelmektedir.

  örneğin “bu buluş tıp dünyasında çığır açacak!”
 • ‘devrim’ ile ‘çığır açmak’ arasında seçim yapamayınca çığrım kelimesini türetmeme sebep olan kelimelerden biridir.
 • güzelliklere aracı olmak ve bu yolda çığır açmak, insanoğlu için en bahtiyar edici olaylardan biridir.
  cenâb-ı hak buyuruyor:

  “kim güzel bir işe aracılık ederse, onun da o işten bir nasibi olur. kim kötü bir işe aracılık ederse onun da ondan bir payı olur. allah her şeyi gözetir ve karşılığını verir.” (nisâ, 85)

  rasûlullah (sav) buyurdular:

  “islâm’da iyi bir çığır açan kişiye, bunun sevabı vardır. o çığırda yürüyenlerin sevabından da kendisine verilir. fakat onların sevabından hiçbir şey noksanlaşmaz. her kim de islâm’da kötü bir çığır açarsa, o kişiye onun günahı vardır. o kötü çığırda yürüyenlerin günahından da ona pay ayrılır. fakat onların günahından hiçbir şey noksanlaşmaz.” (müslim, zekât, 69; nesâî, zekât, 64)

  nasıl ki iyi bir çığır açmak, hayırlı işlere yol açmak ve sebep olmak insana sevap kazandırırsa; günaha sebep olmak, günahın işlenmesine zemin hazırlamak, kötü bir gelenek başlatmak ve kötü örnek olmak da aynı şekilde kişiye günah kazandırır. bu sebeple, birtakım insanların câhilliklerinden istifade ederek onları doğru yoldan saptırıp inkâra ya da günaha sürüklemek büyük bir vebâl, ağır bir yüktür. kur’ân-ı kerîm’de, hz. muhammed’e indirilen vahyin “öncekilerin masalları”ndan ibaret olduğunu söyleyen kişilerin, sap-tırdıkları insanların bir kısım günahlarından da so-rumlu tutulacağı, ayrıca güç ve imkân sahibi olanların, sap-tırdıkları zayıf karakterli kimselerle bir-likte azaba mâruz kalacağı ifade edilmektedir. (dr. murat kaya, ebedi yol haritası islam, erkam yay.)

  islâm’a göre günah, şahsîdir; nesilden nesile miras bırakılmaz. fakat kötü bir işe aracılık edene daha günah yazılır. her zaman güzelliklere aracılık yapalım.

  lügatçe

  aracı: 1. ara bulucu, vasıta. 2. anlaşma sağlayan kimse.
  çığır: yeni bir biçim, yöntem veya yol.
hesabın var mı? giriş yap