şükela:  tümü | bugün
 • asti'de "cigirtkanlik yaparak sizi rahatsiz etmek isteyenlere itibar etmeyiniz" diye bagiran bi afis var.
  demek ki neymis, adamlarin olayi bizi rahatsiz etmekmis. ticari kaygi filan yok yani.
 • kızlarağasına gitmek için yannışlıkla kemeraltının içinden geçmeyi tercih ettiyseniz etrafınızı saran bağırtkanlara verilen ad. sadece bağırmaları yetmezmiş gibi bi de yolunuzu kesip 'bi dakka bakar mısın' deyip üstelik de omzunuza dokunmaları iyi bi tartışma nedeniydi geçenlerde.
 • yazıcıoglunda abartılan olay. öyle ki bütün kartlar oynandıktan sonra**** son çare olarak her zaman kenarda bekletilen kart kulaga fısıldanarak devreye sokulur*
 • kadıköy otobüs duraklarında şahit olduğum şu diyalog sayesinde bir meslek olduğunu anladığım olgu:

  haddeeee,ottoogaaar,cevizlibaaa,eddirnekappıııı,kalkıyyoooaaaadddiii...
  naber sülo..
  hadeeee,ottoo..oo remzi dayım,nassın?
  iyi be gülüm,sen nabıyon?
  napalm be dayı,çığırıyoz işte..haadddeeee,cevizliibaaa..
  kolay gelsin yiğenim..
  eddiirrnn..saol babacım..eddirnneekappııııı,kalkyooooaaaaa....
 • harry potter serisinde geçenler için: http://us.imdb.com/…lery/ss/0295297/hp2-film-56.jpg
 • eskiden sokaklara salınan posta güvercini kılıklı adamlar. genelde sesleri gür olup, haberleri halka kamuya açık alanda şarkılı türkülü bildirirlermiş. peşlerine çocuklar takılır, bazen onlar da şarkımsı habere bazı uyduruk ama habere cevabi nitelik taşıyan nakaratlarla eşlik ederlermiş. mahallenin delisi, bazen çığırtkanı taşlarmış... eh, deli işte...neyse... o zamanlardan kalan belgelerde, kadın çığırtkan diye birşey kayıtlara geçmiş değildir.

  günümüzde ise kadın çığırtkanlar imç civarlarında çığırırlar. bir de çığırtkan haberci, çığırtkan devlet politikası gibi yeni moda çığırtkanlıklar söz konusudur ki, aynen eskisi gibi kamuya açık alanlarda, çarşıda pazarda ve televizyonda hep birlikte yüksek sesle çığırtkanlık etmekte, süper kakafonilere imza atmaktadırlar. böylesine miks * ve mahallenin delisinin davulu ile ve tüm çocuklar ile çocuk kalacakların masum görünen alkışlarıyla eşlik ettiği bir kakafoni korosu örneği için; (bkz: turkiye popstar)
 • bir örneği de http://kissa.be/eg0 şu kısaltılmış linkten görülebilir.
 • tek işlevi kafa ütüleyerek rahatsızlık vermek olan kişi. bu kadar gereksiz bir meslek olamaz. ne otobüslerde, ne de büyük otobüs firmalarının yazıhanelerinde çalışanlar bir işe yaramaktadır.

  önce istanbul'u baz alarak özel halk otobüsündekileri söyleyeyim. bu kişiler aslında otobüs muavinidirler. görevleri ücretleri toplamaktır lakin sanırım mesleklerini biraz daha karmaşık hale getirmek için çığırtkanlık görevine soyunmuşlardır. duraklarda bir sonraki durakların isimlerini sayınca daha çok müşteri geleceğine inanmışlardır. en sevdikleri yalan "boş araba" veya "bir sonraki durakta boşalacak" tır. bazı duraklarda iett'nin "çığırtkanlık yapmak yasaktır" uyarıları olmasına rağmen iplendiği görülmemiştir. otobüslerin duraklarda fazladan zaman geçirmesi için ellerinden geleni yaparlar. (bkz: ağır ol) (bkz: kaptan gelen var)

  şimdi de biraz içler acısı istanbul otogarındakilerden bahsedeyim. bu tür çığırtkanlar genelde otobüs firmalarının yazıhaneleri önünde konuşlanmışlardır. görevleri kolunuzdan tutup sizi gitmeyeceğiniz yerlere götürebilmektedir. sanırım bunu becerebilene ekstra prim veriyor firmalar. misal ben otobüsten inip evime gitmek için yol aldığımda 2 kere tekirdağ'a 1 kere ankara'ya 1 kere izmir'e 1 kere bursa'ya götürülme teklifi aldım. bu kişilerin favori soruları arasında "nereye gidiyorsun ağğğbi" yer alır. bir sorar iki sorar üç sorar. artık bir müddet sonra sinir bozucu olmaya başlar. bir de bu soru cevap kısmı tamamen ezberlenmiştir. mesela bugün biri sorunca "eve gidiyorum" diye cevap verdim. adamın devrelerin yandı. "hea. hö. nasıl ya. ne evi. tamam abi bizim firmayla git" gibi bir cevap geldi. yeni keşifleri ise otogarın içindeki metro istasyonunun çıkışında beklemek. metrodan çıktığınız anda "ağbii nereye, kayseri mi abi" diye başlıyorlar, peşinizden geliyorlar bazen. en büyük yalanları ise "hemen çıkıyor"

  istediğim tek bir şey var. bir gün hepsini ve bunları görevlendirenleri toplayıp, onlara insanların nereye gideceklerini, nerede ineceklerini bilmeyecek kadar aptal olmadıklarını ve "ben buraların yabancısıyım" insanlarının da sorarak öğrenebileceklerini anlatmak istiyorum.