şükela:  tümü | bugün
 • izmir'de altinyol uzerinden soldakarsiyaka sagda ornekkoy'u gectiginizde varacaginiz ilce. evka 2, egekent 2 falan hep burdadir.
 • büyük bir kipa alışveriş merkezinin de bulunduğu, mavişehir'e komşu semt.
 • (bkz: gigli)
 • (bkz: ciguli)
 • evvelden karşıyaka'ya bağlı bir semt iken 80'li yıllardan itibaren ıslak pamuktaki fasulye tanesi misali serpilip, kocaman olup ilçe statüsüne kavuşmuştur. çanakkale asfaltı ismiyle maruf e24 karayolunu iki yakasına kurulmuştur.
  karşıyaka ile menemen arasında yer alır. göçmen mahalleri vardır burada bir sürü. ilçe merkezinde, santral, tuzla, domuz ormanı,küçük çiğli gibi mahalleler vardır. yolun karşısında ise egekent, evka 2, maltepe, güzeltepe gibi büyük yerleşimler. yerel bir gazetesi bie vardır. bostanlı, şemikler taraflarından biraz kasılırsa yayan gidilebilir. basmane çiğli banliyo treni için ilk/son duraktır. istasyonu küçük ve çok güzeldir, eskidir. karşıyaka'dan ve otogardan saniyede bir kalkan dolmuşlarla ulaşmak mümkündür.
 • bitmez denilen çanakkale yolu üzerine yapılan alt geçidi tamamlanmış, izmir'in ilçesi.
  lakin söz verilen zamana yetiştirmek için mi olsa gerek bilemiyorum, yaya geçitleri yapılmamış henüz. açıldığı günden itibaren geçen 8 günde 3 kişi karşıdan karşıya geçerken , daha önce 20km/h hızla gittikleri yolda "120 km/h hızla gidiyorum lan yihhuu" diyen şoförler tarafından ezilmek suretiyle ölmüş.
  ha "yaya geçidi hiç mi yok?" diyenlere en yakın yaya geçidinin, altgeçide 2km uzaklıkta olduğunu hatırlatalım.
 • alt geçidi bir işe yaramamış izmir ilçesi. nedeni ; zaten trafiği tıkayan, izmirden menemen tarafına giden araçlar değil, izmir'den organize sanayi bölgesine giden araçlardı. alt geçit üstündeki yan yollarıda iyice 2 araba yan yana gecemeyecek kadar dar yapınca, malumunuz, işe giriş ve çıkış saatlerinde trafik; allak bullak halini korumakta çiğlimizde. bide alt yolu kullanması gereken menemen dolmuşları; üst tarafı kullanınca, iyice içinden çıkılmaz bir hale gelmiş durumda.

  edit: imla
 • son yıllarda özellikle yeni yapılan konutlar ve düzenlenen yollar ile müthiş bir gelişme içerisine giren izmir in ilçesi. *
 • son yıllarda merkezi bir yer olmaya başlayan izmir ilçesi.

  çiğli'nin 1990'lardaki halini bilen, 2000 ve 2010 sürecinde ne kadar değiştiğini görebilir. karşıyaka'ya yakın bir yerdedir. içerisinde kuş cenneti, aosb ve kipa vardır. isminin neden 'çiğli' olduğu konusunda da vaktiyle bu bölgeye düşen 'çiy'lerden dolayı olduğu rivayet edilmektedir. 15 yıl öncesine kadar çiğli belediyesi binası yoktu, yanındaki arazide ibrahim alaeddin gövsa ilkokulu vardı. çok eski bir okuldu, yıktılar yerine sillion adında bir avm diktiler. altında kipa express var.

  (bkz: teğmen ali rıza akıncı lisesi)
  (bkz: izmir milli piyango anadolu lisesi)
  (bkz: izmir anadolu öğretmen lisesi)

  edit: imla.