• edvard munch'ın modern sanatın en ünlü ve dünyanın en tanınmış başyapıtlarından biri olan tablosunun ismidir. evrensel bir kaygı sembolü olan tablonun 1893'ten 1910'a kadar 17 yıllık bir süre boyunca boyanmış 4 farklı versiyonu ve birçok litografisi vardır.
    1893, crayon, oslo munch museum
    1893, tempera and crayon on cardboard, oslo the national museum
    1895, crayon, private collection
    1910, tempera and oil on unprimed cardboard, oslo munch museum
    1895, lithograph, oslo munch museum

“bir yolda yürüyordum iki dostumla
    güneş batıyordu
    aniden kan kırmızısına döndü gökyüzü
    durakladım bitkin hissederek ve dayandım yanı başımdaki korkuluğa
    kan ve ateşten diller vardı şehrin ve mavi - siyah fiyordun üzerinde
    dostlarım devam etti ama ben orada kaldım endişe ile titreyerek
    ve hissettim, doğadan sonsuz bir çığlığın geçtiğini.”

munch, orijinal ismi skrik olan eserin 1895'te tamamladığı boyalı versiyonunun çerçevesine yukarıdaki şiiri yazmış ve eseri hangi ruh haliyle tasarladığını görselliğin yanında yazıya da dökmüştür. şiirin son satırında doğanın çığlığını duyduğunu belirten sanatçının, aslında tablo için planladığı ilk isim der schrei der natur (doğanın çığlığı) imiş. her ne kadar tablodaki figürün çığlık attığı bilinse de, gürültünün aniden yükseldiği ortamlarda, sesin kulak zarına yaptığı basınçtan dolayı insanlar basıncı azaltmak için refleks olarak ağızlarını açar ve elleriyle kulaklarını kapatırlar. bu açıdan baktığımızda belki de munch, çığlık atan kişi değil, doğanın çığlığından kulaklarını korumaya çalışan kişiydi.

ayrıca, çerçevesinde şiir yazılı olan 1985 tarihli eser, 2012 yılında sotheby's müzayede evi'inde rekor fiyata (119.922.600 dolar) satılmıştır.

resimdeki yer ise oslo'da ekeberg tepesi'ne çıkan valhallveien yoludur.
  • radical noise grubunun 2 temmuz 1993 sivas katliamı anısına yaptığı şarkıdır.

sözleri de şöyledir;

sıcak kavuruyor alev alev. sivas aklımda ve o nefret!
    2 temmuz 93, anlamıyorum hala! bu kadar kolay mı kıymak cana?

kimin için aktı bunca kan? kimin için attı o kalpler?

bakma, gözlerim kin dolu!..
    duyma, sözlerim sitem dolu!..

ah yandı anadolu'nun bağrı.
    işte denizden bir kahkaha sardı her yanı.
    kimin içindi bunca gözyaşı?
    kişi yüceltti kan dökmenin telaşı?

bakma, gözlerim kin dolu!..
    duyma, sözlerim sitem dolu!..

kardeş eli uzatana kan verene bakacak yüzümüz yok artık...
  • müslüm gürses'in "yaranamadım" kasetinde yer alan ve kibariye'nin de en az baba kadar güzel yorumladığı güzel şarkı. giden sevgilinin ardından tınmayan tavırlarıyla arabesk şarkılarından ayrılır, güzeldir, dinlenir, ana fikrine katılmam.
  • ferit edgü'nün 1981-1982 yıllarında kaleme aldığı yirmi iki öyküden oluşan bir kitaptır 'çığlık'... konuşan hayvanlar vardır ve susan insanlar... sesli ve sessiz çığlıkların öyküleri vardır bu kitapta... can yayın evi ve yky'dan çıkmıştır... okuyun , okutun...

'hayır, bağırmadım. ben bağırmadım. bağıran ben değilim. bağırmam için özel bir neden yoktu. hiçbir gerek. hiçbir gerekçe. ben yalnızca gördüm: üç kişi bir adamı sürüklüyordu. adam onlarla gitmek istemiyordu. bir ara ellirinden kurtulup, kendini yolun kıyısındaki hendeğe atmayı başardı. tam o sırada da bir ses duyuldu. biri bağırdı. daha doğrusu bir çığlık attı…'
  • redd'in son albümü 21'in giriş parçası.

albümün oluşumu sırasındaki sancıların bir simgesi olarak yapılmış bir şarkıdır kanaatimce. doğum çığlığı atan bir kadın şarkının içinden bize sürekli çığlıklar atmaktadır. arkada dönen tik-taklar ve riff denemeleri, genel ritme uyumsuz solo girişleri, birbirini tutmayan melodiler ve beste denemeleri üzerine yapılmış şarkının sonunda, son bir çığlıkla bebek doğar. tüm sancılar o bebek içindir.

güzel de bir bebek olmuş.
  • kimse ian gillan gibi çığlık atamazdı bir zamanlar. gillan'ın rakipleri ise hitchcock filmlerindeki korkuyla yüzleşen sarışın kadınlardı ancak.*
  • kızılırmak grubunun 1994 yılında çıkarttıkları - kanımca en iyi - albümlerinin ismi. bu albüm, içeriğiyle grubun müzikal serüvenlerinde ulaştıkları ilk zirvedir ve grup bu albümle 2 yıl sonra çıkaracakları rüzgarla gelen' in ilk mesajlarını dinleyicilerine vermiştir.

albümün şarkı isimleri şöyledir,

- ölüm tatlı bir türküdür
    - manuel
    - yitip giden
    - nargile
    - acının rengi
    - hüzün yoldaşım
    - ağla sevgili yurdum
    - loy loy
    - şaki sevdası
    - türkü türkü
  • 21'in mükemmel giriş parçası, doğum anı, çığlıklar. pink floyd havasını farketmemek mümkün değil.
  • istanbul erkek lisesinde yıllarımı verdiğim dergi. okul biteli 6 sene geçti, dergi hala çıkıyor. "demek ki bir şeylere değmiş" dedirtiyor arkaya bakınca...

(bu entrynin üzerinden 10 sene geçmiş, dergi hala çıkıyor. 21 sene, 42 sayı. gerçek bir gelenek...)
    https://www.dropbox.com/…i1ul5uf4wh8svbg/k_fvw19995
  • radical noise'un yaptigi en iyi sarkilardan biri. sozleri de cok sahane, her turk genci bilmeli.
hesabın var mı? giriş yap