şükela:  tümü | bugün
  • modern gibi cagdas gibi muslumanlarin ortaya koyduklari iddia

tabi bu duruma gore 4 halife hep indirilen dine degil uydurulan dine inanmis oluyor
  • no true scotsman tier müslümanların savunacağı hadise.
  • (bkz: mekke'nin fethi)

fethi diyorum bak. fetih.
  • müslümanlarda mağduriyet uydurmanın neden bu kadar geliştiğini de açıklar. kendimizi savunuyorduk diye herkesin tepesine binmek için.
  • peygamber dönemindeki uhud ve hendek dışındaki bütün savaşlar ve seferler saldırı amaçlıydı. bütün savaşı başlatan bedir ise müslümanların bir mekke kervanını basması hadisesidir. medine'deki üç yahudi kabilesinin mallarına el koyulması, medine'den kovulması da aynı şekildedir.

halife ömer iran'ı, suriye'yi herhalde en iyi savunma hücumdur anlayışıyla fethetti. olabilir müslüman kardeş, çok mantıklı.
  • bedir savaşı müslümanların yağmalanan mallarının geri alınması amacıyla yapılmıştır. mekke ise yurdundan atılan mekkeli müslümanların geri dönüşüdür. yahudilere karşı yapılan savaşlar ise ihanete cevap olarak yapılmıştır. yani hepsi kurandaki mütekabiliyet esasına uygundur, durup dururken çıkarılmamıştır
  • soran olursa fitne çıkardı dersin kim bilecek?

kitaplarında öldürmek için bol bol geçen bir sebep sonuçta.
  • kur'an ı önce ilkokulun sonlarında, sonra ortaokulda iki kere okudum. o zaman bile cihadın ne olduğunu anlamıştım, zira açıkça yazıyor. din eksenli savaş meselesi de sadece islamda değil diğer tek tanrılı dinlerde de vardır ve özellikle hristıyanlıktaki yüzyıllarca sürmüştür. mezhep savaşları da dahil ki avrupa tarihinin önemli kısmı mezhep savaşlarıyla geçer. benim bu konuda bir görüşüm tabi ki var fakat değer atfederek tartışmadan önce neyi tartıştığımızı bilmemiz lazım değil mi? cihad da islamiyeti yaymak için geliştirilmiş bir kavramdır, bu tebliğle barışçıl yollardan olabileceği gibi savaşla da olabilir ve savunmayla ilgisi yoktur.