şükela:  tümü | bugün soru sor
 • itu konservatuarinda hocalik yapan ve docentlik unvanina sahip olan sanatci
 • müzik eğitimine itü türk müziği devlet konservatuvarı "özel yetenekli çocuklar sınıfı"nda prof. ayhan turan ile başladı. 1989'da mezun oldu. daha sonra londra'ya giderek kraliyet koleji'nde prof. rodney friend ile çalıştı. solist diplomasını aldıktan hemen sonra city üniversitesi'nde prof. yfrah neaman ile çalışmalarına devam etti. 1993'te master, 1994'te doktorasını tamamladı. 1998'de doçent oldu.
  cihat aşkın, filarmoni derneği (1985), yehudi menuhin keman yarışması "en iyi bartok yorumcusu" (1987, ingiltere), percy coutes (1990), leonard hirsch, isolda menges, katleen long oda müziği ve karl flesh keman yarışması "olağanüstü liyakat" ödüllerinin sahibidir. sanatçı, cumhuriyetimizin 75. yılında gerçekleştirilen türk bestecilerinin keman eserlerinin seslendirilmesi, kaydedilmesi, notaların arşivlenmesi ve yayınlanması projesini yürütmüştür. 1995'te yalçın tura, 1998'de ertuğrul oğuz fırat keman konçertolarını cihat aşkın'a ithaf etmişlerdir.

  itü türk müziği devlet konservatuvarı öğretim görevlisi olan sanatçı, konserlerinde itü rektörlüğünce kendisine verilen jean-baptiste vuillame (1846) yapımı keman ile çalmaktadır.
 • bütün mesleki hayranlığımın yanında, karakter olarak mütevazılığıyla ve sakinliğiyle çok üstün bir insan olduğunu düşündüğüm kişi. keşke herkes hem işinde bu kadar iyi yerlerde olup , hem de bu kadar "insan" kalabilse.
 • kemanci. hocam. lider insan.
 • o güzel kemaniyla* verdiği konserler ile kulağimizin paslanmasina izin vermeyen insan...özel yetenek..*
 • oldukça iyi bir konuşmacı olduğu tek bakışta anlaşılabilen insan.bu bakıştan sonra da bir konserine gidilip dinlenmesi şarttır.
 • bugüne kadar dinlediğim en iyi sanatçılardan biri.. özellikle umutsuz albümündeki herbir esere, yorumuyla yeniden varlık veren büyük yetenek...
 • günümüzün en önemli kemancılarından biri olan aşkın, itü türk müziği devlet konservatuarı'nda keman eğitimine başladı ve 1989'da mezun oldu. daha sonra londra'ya giderek kraliyet müzik koleji’nde çalışarak solist diploması aldı ve hemen akabinde city üniversitesi'nde devam ederek 1993 yılında master, 1996'da da doktorasını tamamlayarak müzik doktoru ünvanını aldı. ilk resitalini 16 yaşındayken veren aşkın, cumhurbaşkanlığı senfoni orkestrası dahil türkiye’deki pek çok orkestrayla sayısız konser verdi. 1994 semana, 1995 leicester ve 1998 istanbul festivallerine katılarak konçertolar seslendirdi. 1990 yılında karl flesch olağanüstü liyakat ödülü ile percy coates ve isolde menges ödüllerine, 1991 yılında ise bir kez daha isolde menges ödülüne layık görüldü. 1998 yılında yaptığı akademik çalışmaları nedeniyle doçent unvanını almıştır. cihat aşkın halen itü dr. erol üçer müzik ileri araştırmalar merkezi eşbaşkanı, müzik yüksek lisans programı anabilim dalı başkanı, türk müziği devlet konservatuarı yaylı sazlar anasanat dalı başkanı ve öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır.
 • her caldigi notada aslinda her duygunun altinda bir akıl, fikir, bir muzik, bir matematik vardir diyen kemanci. 17.03.2006'da cso ile verdiği konserle bunlari bana yazdiran, beni iliklerimden etkileyen sanatci.