şükela:  tümü | bugün
 • 1970'lerle beraber ortadoğu ve yakın asya'da, özellikle ulusal kurtuluşçu ve sosyalist ülkeleri zayıf düşürmek için desteklenen siyasal islamcıların parçaladığı, yok ettiği devletlerdir.

  1- afganistan
  ortadoğu'nun en laik toplumlarından biriydi, 70'lerin sonunda sosyalist bir hükümet kuruldu. hükümet eğitim ve toprak reformu başlattı, medreseler kapatıldı, aşiretlerin elindeki büyük topraklar kamulaştırıldı, sovyetler birliği ile yakınlaşıldı. sonucunda 1979'da binlerce cihatçı, amerika ve batı tarafından silahlandırıldı ve 20 yıl sürecek iç savaş başladı. örneğin 1970'lerde kabil üniversitesinden bir fotoğraf. kabil üniversitesi 1992'de kabil'in cihatçıların eline düşmesi ve 96'daki taliban iktidarıyla yok edildi, 2001'de tekrar açıldı ancak şu an sadece 24 bilgisayarı var kampüsünde. afganistan'ın kişi başına geliri 1980'den bu yana asla o seviyeye ulaşamadı. bugün bırakın başı açık gezmeyi, burka ile bile gezmek yasak durumda.

  2- iran
  yine ortadoğu'nun en laik toplumlarından biriydi. şah'ın amerikancı ve kapitalist uygulamalarının sonucunda patlayan halk isyanı, 78-79'da islamcılar tarafından ezildi ve ortaya islamcı bir diktatörlük çıktı. sonucu da budur.

  3- libya
  libya kişi başına geliri 2010'da 13 bin dolar ile ortadoğu'nun en zengin ülkelerinden biriydi; 1968'de batı kuklası monarşiyi yıkan komutan kaddafi liderliğinde sosyalist ve batı karşıtı bir ülke kurulmuştu. libya büyük oranda laik ve akılcı bir toplumdu; 2011'de başlayan iç savaş ve ardından gelen nato işgali ile ülke parçalandı. cihatçılar kaddafi'yi nato uçaklarının kurduğu pusunun ardından vahşice katlettiler.

  4- ırak
  her ne kadar birinci körfez savaşı'nın ardından saddam da ciddi şekilde islamcılaşmışsa da, ırak 80'lerde rock grupları çıkaracak denli laik ve aydınlanmacı bir toplumdu. saddam kabinesine hristiyan alan, sosyalist seküler bir liderdi 90'a kadar. saddam'ın inmesinin ardından ülkede tüm köktenci gruplar serbest bırakıldı, 2003'ten bu yana sokaklarında intihar bombacısı eksik olmuyor.

  5- suriye
  2011'de laik esad yönetimine karşı suud, akp ve nato desteğiyle cihatçılar ayaklandı, lübnan ve türkiye'den on binlerce tem teçhizatlı islamcı ülkeye sokuldu. 2010'da hayat kalite endeksinde türkiye'nin 10 sıra önünde olan suriye bugün milyonlarca mülteci ortaya çıkardı. suriye'ye adım atması bile düşünülemeyen nato orduları (abd silahlı kuvvetleri ve tsk) suriye'yi işgal etti.

  bu ülkelere yenilerinin eklenmemesi için herkesin anlaması gerekiyor:

  siyasal islam bir virüstür.
 • (bkz: türkiye)
 • (bkz: #64395664)

  bu yazi ile yazan kisinin rumuzu '' serefsiz'' nedir ve ne yapara ornek gosterilmesi icin sozlugun girisine ve cikisina gorunur bir sekilde asilmasini arz ederim.

  o senin cihatci dedigin butun yapilari amerikanin baskan adayi seytanin ..pusu hillary clinton kendi beyani ile kabul etmis iken sen nasil bir serefsizlik seviyesindeki bunu cihat kavrami uzerinden islama yonlendirme amaci guduyorsun.

  ulan daha dun gibi serefsiz kopek kaddafi nin olumunu cep telefonundan izlerken kahkahalar atan seytanin ..pusunun icraati.

  yaptigin taniminda senin de ta....
 • afganistan'daki cihatçı liderlerden birisi gülbeddin hikmetyar'dır. kendisi 1970'lerde kabil üniversitesi'nde sosyalist şair öldüren bir orospu çocuğuyken, daha sonra nato silahlarıyla örgüt kurmuş ve daha pek çok orospu çocuğunu da dizinin dibine oturtmuştur (örneğin burada).
 • afganistan önce sovyet rusya daha sonra amerika tarafından işgal edildi. islami örgütlerin doğma sebebi bu işgallerdir.

  iran tüm petrol ve gazını batıya peşkeş çeken halkı açlıktan ölürken sefa çeken laik bir hanedan tüm iran halkı tarafından indirildi.

  libya ülkeyi babasının malı gibi yöneten bir diktatör yine batılı nato tarafından indirildi. radikal örgütler bundan sonra ortaya çıktı.

  ırak hard core seküler arap milliyetçisi baasçı diktatör saddam yönetimindeki ülke önce iranla savaştı sonra kuveyti işgal etti. daha sonra abd öncülüğünde batılılar tarafından işgal edildi. radikal örgütler bundan sonra ortaya çıktı.

  suriye hard core seküler arap milliyetçisi baasçı diktatör oğlu diktatör esad tarafından yönetilen, muhalefetin ve özgürlüğün olmadığı ülkede barışçıl gezi eylemleri gibi gösteriler yapıldı. laik diktatör esad sivil göstericilere tank ve tüfekle saldırdı. bunun üzerine iç savaş patladı ve radikal örgütler ortaya çıktı.

  yani olmayan devletlerdir. so called cihatçıların ortaya çıktığı devletler batılılar ve seküler diktatörlerin ağzına sıçıp bıraktığı devletlerdir.
 • aynı zamanda emperyalist devletlerin kucağında oturmaktan zevk alan islamcıların parçaladığı devletlerdir.
 • afganistan ve iran gibi ülkelerin 1970'leri, aslında oraların geçmişi değil de "geleceği" gibidir. yani insanlığın gelişiminde bir doğrusallık vardır neticede, dini yobazlık git gide azalır, bilimsel düşünce ve materyalizm kuvvet kazanır vs vs.

  bu toplumlara bakınca ise tam tersini görüyorsun; türkiye de dahil olmak üzere, 30-40 yıl önce gayet ilerici, aydınlanmacı toplumlar görürken, kısa sürede öylesine bir kültürel erozyona maruz bırakılmışlar ki, sonuçta ortaçağ islamının bile yanında atlantis falan kalacağı bir bok çukuruna dönmüş durumdalar.

  ne diyelim, suriye'de laik ordunun zaferi bu siyasal islam denen bok çukurunun kapanmasını hızlandırır umarım. bu gidişle ortadoğu'da yaşayan insan kalmayacak zira.
 • tabii canım afganistanı libyayı ırakı cihatçılar parçaladı batılı devletlerin emperyalizmin ve sömürgeciliğin filan ne alakası var yoksa. kullanışlı aptallar sizi.

  ulan çakallar beyninişz öyle bir yıkanmış ki o kadar zavallısınız ki mesela allahın cezası lanet olası ışidden hep birlikte nefret ediyoruz neden vahşice binlerce masum insanı öldürüyor değil mi? peki abd ırakta 4 milyon sivili öldürdüğü için ondan da tam ışidden ettiğiniz kadar nefret edebiliyor musunuz? çoğu da kimyasal ve yasak silahlarla birleşmiş milletler tarafından durdurulmaya çalışıldığı hale öldürüldü.

  üstelik sonra ıraka savaşın bahanesi olarak gösterilen şeyler yalan çıktı yani durduk yere ıraka girildi milyonlarca bakın dile kolay milyonlarca masum insan öldürüldü ve biz yanlışlıkla girmişiz ama şimdi buraların anasını iyice bellediğimizden çıksakta bir kısmını ışide bir kısmını barzaniye bir kısmını şiilere bırakıyoruz ki birbirinizi öldürmeye devam edin çünkü yıllarca her yeri mahvettik insanları vahşetin ortasında bıraktık ne düşünürünüz kaldı ne aydınınız ne de bir tane eğitimli insanınız hepsini öldürdük milyonlarca psikoat bırakıp gidiyoruz nasıl olsa siz birbirinizi kırdıktan sonra yine barış getirmeye geliriz bu arada kullanışlı aptallarımız da suçu islama filan atar.

  libyaya bakalım aynı şekilde ki acıdır oraya zamanında saddamı kaddafiyi vs koyanlar da yine benzer dönemlerden sonra kendileriydi.

  suriyeye esad ailesini kukla bir diktatör olarak koyanlar batılılardı şimdi israilin güvenlğiğ için oynayan yine onlar suçlu mu? tabii ki biziz ve sizin gibi kullanışlı aptallar oldukça bu oyun daha çok su götürür. derhal aklımızı başımıza almalıyız ama bugün türkiye suriye gibi olsa bayram edecek tiplerle dolu sözlük bile bu tarz toplumların sonundan bizi allah korusun ne diyeyim.

  bu devletler sömürgeciler tarafından parçalanmıştır. önce osmanlıdan yani bir aradayken büyük ve güçlü olan birliklerinden koparılmış sonra sömürülmüş başlarına kuklalar konulmuş sonra onlar da yıkılmış sömürme devam etmektedir. bu arada bir kullanışlı aptal ordusu yaratmıştır batı medeniyeti onlar da hala cambaza bakmaya devam ediyorlar gerçeği gösterirsen cevap vermek yerine cahil cahil geveliyorlar. alın okuyun sömürgeler. (bkz: #63861869)
 • güzel mağduriyet çıkar burdan. açmayın böyle başlıklar.

  tanım: cihatçılar yüzünden parçalanan ülke yoktur. olmaz öyle şey. islam şahane dindir. kardeşlik dinidir. hoşgörü falan.
 • ajda pekkan'ın 1977 tahran konseriyle de görülebilecek ülkeler:

  https://www.youtube.com/watch?v=rxlps3oohx0

  şu ülkenin 3 yılda şeriata dönmüş olması gerçekten mucize amk