şükela:  tümü | bugün
 • 1970'lerle beraber ortadoğu ve yakın asya'da, özellikle ulusal kurtuluşçu ve sosyalist ülkeleri zayıf düşürmek için desteklenen siyasal islamcıların parçaladığı, yok ettiği devletlerdir.

  1- afganistan
  ortadoğu'nun en laik toplumlarından biriydi, 70'lerin sonunda sosyalist bir hükümet kuruldu. hükümet eğitim ve toprak reformu başlattı, medreseler kapatıldı, aşiretlerin elindeki büyük topraklar kamulaştırıldı, sovyetler birliği ile yakınlaşıldı. sonucunda 1979'da binlerce cihatçı, amerika ve batı tarafından silahlandırıldı ve 20 yıl sürecek iç savaş başladı. örneğin 1970'lerde kabil üniversitesinden bir fotoğraf. kabil üniversitesi 1992'de kabil'in cihatçıların eline düşmesi ve 96'daki taliban iktidarıyla yok edildi, 2001'de tekrar açıldı ancak şu an sadece 24 bilgisayarı var kampüsünde. afganistan'ın kişi başına geliri 1980'den bu yana asla o seviyeye ulaşamadı. bugün bırakın başı açık gezmeyi, burka ile bile gezmek yasak durumda.

  2- iran
  yine ortadoğu'nun en laik toplumlarından biriydi. şah'ın amerikancı ve kapitalist uygulamalarının sonucunda patlayan halk isyanı, 78-79'da islamcılar tarafından ezildi ve ortaya islamcı bir diktatörlük çıktı. sonucu da budur.

  3- libya
  libya kişi başına geliri 2010'da 13 bin dolar ile ortadoğu'nun en zengin ülkelerinden biriydi; 1968'de batı kuklası monarşiyi yıkan komutan kaddafi liderliğinde sosyalist ve batı karşıtı bir ülke kurulmuştu. libya büyük oranda laik ve akılcı bir toplumdu; 2011'de başlayan iç savaş ve ardından gelen nato işgali ile ülke parçalandı. cihatçılar kaddafi'yi nato uçaklarının kurduğu pusunun ardından vahşice katlettiler.

  4- ırak
  her ne kadar birinci körfez savaşı'nın ardından saddam da ciddi şekilde islamcılaşmışsa da, ırak 80'lerde rock grupları çıkaracak denli laik ve aydınlanmacı bir toplumdu. saddam kabinesine hristiyan alan, sosyalist seküler bir liderdi 90'a kadar. saddam'ın inmesinin ardından ülkede tüm köktenci gruplar serbest bırakıldı, 2003'ten bu yana sokaklarında intihar bombacısı eksik olmuyor.

  5- suriye
  2011'de laik esad yönetimine karşı suud, akp ve nato desteğiyle cihatçılar ayaklandı, lübnan ve türkiye'den on binlerce tem teçhizatlı islamcı ülkeye sokuldu. 2010'da hayat kalite endeksinde türkiye'nin 10 sıra önünde olan suriye bugün milyonlarca mülteci ortaya çıkardı. suriye'ye adım atması bile düşünülemeyen nato orduları (abd silahlı kuvvetleri ve tsk) suriye'yi işgal etti.

  bu ülkelere yenilerinin eklenmemesi için herkesin anlaması gerekiyor:

  siyasal islam bir virüstür.
 • (bkz: türkiye)
 • (bkz: #64395664)

  bu yazi ile yazan kisinin rumuzu '' serefsiz'' nedir ve ne yapara ornek gosterilmesi icin sozlugun girisine ve cikisina gorunur bir sekilde asilmasini arz ederim.

  o senin cihatci dedigin butun yapilari amerikanin baskan adayi seytanin ..pusu hillary clinton kendi beyani ile kabul etmis iken sen nasil bir serefsizlik seviyesindeki bunu cihat kavrami uzerinden islama yonlendirme amaci guduyorsun.

  ulan daha dun gibi serefsiz kopek kaddafi nin olumunu cep telefonundan izlerken kahkahalar atan seytanin ..pusunun icraati.

  yaptigin taniminda senin de ta....
 • aynı zamanda emperyalist devletlerin kucağında oturmaktan zevk alan islamcıların parçaladığı devletlerdir.
 • afganistan ve iran gibi ülkelerin 1970'leri, aslında oraların geçmişi değil de "geleceği" gibidir. yani insanlığın gelişiminde bir doğrusallık vardır neticede, dini yobazlık git gide azalır, bilimsel düşünce ve materyalizm kuvvet kazanır vs vs.

  bu toplumlara bakınca ise tam tersini görüyorsun; türkiye de dahil olmak üzere, 30-40 yıl önce gayet ilerici, aydınlanmacı toplumlar görürken, kısa sürede öylesine bir kültürel erozyona maruz bırakılmışlar ki, sonuçta ortaçağ islamının bile yanında atlantis falan kalacağı bir bok çukuruna dönmüş durumdalar.

  ne diyelim, suriye'de laik ordunun zaferi bu siyasal islam denen bok çukurunun kapanmasını hızlandırır umarım. bu gidişle ortadoğu'da yaşayan insan kalmayacak zira.
 • güzel mağduriyet çıkar burdan. açmayın böyle başlıklar.

  tanım: cihatçılar yüzünden parçalanan ülke yoktur. olmaz öyle şey. islam şahane dindir. kardeşlik dinidir. hoşgörü falan.
 • ve iran'ın kayıp parçaları hala aranmaktadır...

  ülkelerin parçalandığına dair temel argüman başı açık ve kapalı kadın resimleri olmamalı zannımca. siyasal islam hareketi'nin dünya üzerindeki seyri tartışmaya açık bir konudur ancak başlığın ilk entrysi bu konuya çok da doğru bir açıdan bakmıyor bana kalırsa.

  mesele son derece girift bir mesele ve uzun uzadıya kuramsal tartışmalar için uygun zemin de zaman da yok ancak sadece şu bile meseleye ne kadar farklı açılardan bakılabileceğine dair bir veri olabilir.

  islam ve başarı. kime göre, neye göre ?
 • siyasal islam gericidir. sadece bizim topraklardakilerden bile milyonlarca örnek türetilebilir fakat bunun kanıtı el kaide, ışid vs kesinlikle değildir! bu organizasyonların karanlık tarafları var. kökleri batıda biten cinsten örgütler bunlar. emperyalizmin aradığı yeni "sebepleri" yaratmak için kurdurulmuş ve yönetilen, şekillendirilen örgütler. eski öcü komünizmdi, bütün terör örgütleri komünistti. şimdi öcü islam ve bütün terör örgütleri müslüman. ne kadar inandırıcı değil mi?
 • özellikle afganistan'ın dönüşümünü khaled hosseini romanlarında dramatik şekilde okuyabilirsiniz. topluma rutubet gibi işlemiş muhafazakarlık, dindarlık ve cahilliğin nasıl dönüp ülkenin kendisine saplandığını, islamın emperyalist güçler elinde nasıl tehlikeli bi silah olduğunu görebilirsiniz.

  böyle derli toplu okuyunca fark ettim biz de dahil olmak üzere 70'lerde tüm bu ülkelerde sosyalizm yükselişteyken bu coğrafyada antitezi islamla yazılmış. biz yine ucuz kurtulmuşuz. atatürk'e teşekkür etmek lazım galiba, temeline dinamit koyduğu islamcılık 50 sene kök salamamış bu ülkede. 80 sonrası içinse aynı şeyi söylemek mümkün değil maalesef. artık büyük tehlikedeyiz. biz de o listeye girmek istemiyorsak şifası cumhuriyetin özünde.
 • istisnasız bütün islam devletleri, doğrudan veya dolaylı olarak islami cemaatler arası çatışmalar sonucu zayıflamıştır.

  bir çoğu da doğrudan bu çatışmalar sonucu yıkılmıştır.