şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: kommensalizm)
  (bkz: mutualizm)
 • (nedense) son zamanlarda etrafa bakıldığında bolca görülebilen ilişki türleridir çıkar ilişkileri. kommensalizmden, mutualizmden, asalaklıktan, maddi çıkarcılıktan öte maneviyat çıkarcılığı vardır ki, diğer türlerine göre daha bir sömürücü, daha bir içten pazarlıkçıdır kanımca.

  bunların her iki insanın da olayın farkında olduğu, yani alanın memnun, satanın memnun olduğu durumlar vardır ki bu durumlarda üçüncü kişilere bok yemek düşer. misal bir ortama kaynamak için popüler olan kişi ya da kişilere yalakalık yapan insanla, poposu yalanan zatı ele alalım. yalayan kişi bu şekilde bir yerlere gelebiliyorsa ve yalanan kişi de pohpohlanmaktan hoşnutsa, bu; karşılıklı ihtiyaç tatmini olarak bir çıkar ilişkisi adını alır. aynı şekilde okulda sadece sınav zamanı notları fotokopi çektirilecek inek kişiye sadece bu sebepten selam vermek de bu ilişkilere örnektir, eğer inek kişi de bu şekilde popüler olabileceğini sanmakta ve karşılıklı çıkar ilişkisine girmekte bir sakınca görmediyse.

  sonuç itibariyle tiksindiren ilişkilerdir, insanı hemcinsinden soğuturlar. tek taraflı olanları için (bkz: insanları kullanmak)
 • hayatin her alanini domine eden, en kantcidan en benciline kadar her turlu insani pencesinde tutan, kapitalist bir dunyada zaten varliginin aksi dusunulemeyecek iliski tipidir. bu aralar dogan cocuklarda artik default olarak yuklu gelmektedir.
 • ön arka sağ sol her tarafı kaplamış ilikşiler.hatta çoğu kişiye göre arkadaşlık.*
 • eğer durumun farkındaysanız en yararlı ilişki çeşitidir. ıki yüzlü olduklarını bilirsin, işi bitince defolup gidecekler ve tekrar ihtiyaç halinde yıllar sonra bile yanınızda bitiverecek insanlardır. çıkarları olduğu sürece onlara herşeyi yaptırabilirsiniz. eee köpeğe köpek gibi davranmak gerekir
 • günlerdir sessiz duruyordum ama artık yazma zamanım geldi. bazen sessizlik iyi, bazen de içindekileri dökmek...
  uzun süredir kimse arkadaşım nasılsın, nasıl gidiyor diye aramazken şuna ihtiyacım var, iş lazım, batıyorum, iş bul, referans ol diye arar oldu. hadi buraya kadar tamam ama hatır sormamak ve üzerine bir şey istemek, nasıl bir gururdur, nasıl bir rahatlıktır?
  onu da geçtik, bari bir kuru teşekkür etmeyi bilsinler. demiyorum ki içten teşekkür etsinler, o günler çok geride kaldı. ekonomik kriz ilerledikçe gerçekten canım sıkılmaya başladı. yakında tüm iletişimimiz toptan kopacak diye korkuyorum, insan parasız kalınca her şeyi yapıyor. cidden zor bir durum ama unutmayın ki, karşınızdaki sizden de zor veya güçsüz durumda olabilir. biraz empati yapmak gerek öyle değil mi? dost sandığım her kim varsa, hepsi çıkarcı demek ki. ben yine de ihtiyacı olanın sonuna kadar yanında duracağım ama tek şartla! lütfen teşekkür edin!
 • birisini platonik severken bile bir çıkar ilişkisi söz konusu olabilir. kendi içinizde sevme ihtiyacınızı, umut etme ihtiyacınızı karşılıyor olabilirsiniz farkında olmadan.
hesabın var mı? giriş yap