şükela:  tümü | bugün
  • yusuf atılgan'a ait piyesin adı.

kitaptan ilk olarak şu entry ile haberdar oldum. kongrul'un söylediğine göre söz konusu piyesten ali ihsan kolcu'nun yusuf atılgan'ın roman dünyası kitabında bahsediliyor, ve cemal süreya'nın günler'inde:

http://i.hizliresim.com/77wxmw.jpg

enis batur da kitaptan söz ediyor şurada.

"üç cımbızlama v antolojinin ilk cildinin 272. sayfasında beni şaşkınlığa düşüren bir kitapla karşılaştım: beyazıt milli kitaplığı’nda 45104 kayıt numarasıyla yer alan çıkış gecesi, 'manzum kurtuluş piyesi' (36 sayfa) yusuf (ziya) atılgan’ın. manisa 1921 doğumlu bir yazar! (...)

bilen bilir, yaşamının son on beş yılında, en yakın dostları arasındaydım yusuf atılgan’ın, gizlimiz saklımız yoktu pek bir birimizden, karşılıklı en mahrem yerlerimize sokulurduk. hiçbir zaman sözü geçmedi bu kitabın. bilmem serpil atılgan’ın haberi olmuş mudur varlığından? tarihi belirtilmemiş antolojide çıkış gecesi’nin, ola ki basılı nüshada da yer almamıştı. büyük olasılıkla bir gençlik yayınıdır o küçümen kitap, askeri öğrencilik yıllarında, 1940’ların ilkyarısında yazılmış olabilir. ne yapılabilir bugün? görmezlikten gelemeyiz sanırım. bütün eserleri'nin kapsamına girmese bile, vaktinde kitaplaştırılmış olduğuna göre, bir biçimde yusuf atılgan’a ait sayılması gerekir, gerekecektir. 'arkadaş, ne demeye kurcaladın şimdi bunu' diyecekti, yaşasaydı. biliyorum. gene de kaleminden çıkmış bir metni yok sayamayız, diyorum."

kitap her nedense hem yapı kredi yayınları hem de can yayınları tarafından yok sayılmış, ismi bile geçmiyor.

piyes, ali ihsan kolcu'ya göre tahmini 1947 tarihli. şu sitede de aynı şekilde ilk baskısı barıman yayınevi, 1947 olarak görünüyor. fakat nadirkitap'ta 1945 olarak gözükmekte, eğer kitabın künyesini siteye aktaran sahafın bir hatası yoksa.

gerçi şu durumda tarihin pek bir önemi yok. sorulması gereken yayınevlerinin bu kitabı senelerce neden gözardı ettiği?

şu entry'yi görünce can öz'ün bahsettiği "hiç yayınlanmamış yusuf atılgan kitabı" çıkış gecesi olabilir mi diye düşündüm. yeni bir sürpriz çıkmazsa o gibi görünüyor. umarım en kısa vakitte okuyucuyla buluşur.

ek olarak, 4 sene evvel verilmiş nalayna uktesi imiş.