• (bkz: huis clos)
  • osman aysu ya ait bir polisiye roman.

öyle derin bir edebi eser beklemeyin, ederi de 5,00 tl den fazla etmez, yaz tatilinde bir çırpıda okunabilecek bir kitap belki belki sayılabilir ama kaliteli bir sürükleyici roman değil.

bildiğin nostaljik mutlu sonla biten, namuslu ve altın gibi kalbi olan erkeklerin, zem zem suyuyla yıkanmış ve kadir geçesi doğmuş kızların, her nedense habis bir kötülükle dolu olan kötü adamların olduğu bir roman.

yazar öyle güzel tanım, tasvir ve betimleme yapıyor ki kadın karakterini hayal edemedim, aklımda canlandıramadım. varsa yoksa bir fantezi misali kızıl saçlar, yeşil gözler, beyaz ten vb. standart kelimeler cümleler. iyi bir okuyucu olarak her hangi bir kitabın yazarının kişi ve olay tasviri yaptığında aklımda canlanır lakin bu yazarın bu kitabında ben yapamadım. hayrına sayfa sonunda karakterin temsili görsel resmini ekleseymiş ki okurken zorlanmamış olurduk.

kargo masrafını kabul edecek varsa kitabı seve seve gönderebilirim yoksa bir yardım derneğine vereceğim ama oda işime gelmiyor zira yetişmekte olan genç dimağların bu vb. gerçekle alakası olmayan roman kitaplarını okumasını istemem de ön ayak da olmak istemem.

ha bu kadar kitabı gömdükten sonra sen neden okudun diye soracaklara peşinen cevap vermek gerekirse araştırma, kişisel gelişim, tarih, inceleme vb. kişiyi kişiye entel dantel gösterecek kitap, dergi, risale, mecmua vb. süreli süresiz yayın okuduktan sonra kafayı boşaltmak, rahatlatmak ve her ne kadar insan doğasına ters gelse de uzunca bir süre evde kalıp da aktif olan hayat eksenini pasif bir eksene çekince sıyırmamak adına ön yargısız olmak adına dur şu kitabı okuyalım dediğimizdendir.

harlequin vb. kitap okusam daha iyiymiş.
  • çıkış yok

kanıyor kalbimin kuytu köşesi
    varmıymış bedenimde ruhumun izi
    gömülmüş umutlar saklı bir sandığa
    kafamı kaldırmak cesaretin işi

uykusuz karanlık yorgun geceler
    aklımda fikrimde bi [r] kaç eski resim
    kovalar peşini o sahte kahkaha
    rahat ver bugüne dünün işkencesi

kalbim oradan oraya savruluyorken
    sen beni uzaktan uzağa hapsediyorken
    dağlar tepeler arada yükseliyorken
    bir çıkış yok sevgilim zaman hep nankorken

uykusuz karanlık yorgun geceler
    aklımda fikrimde bi[r] kaç eski resim
    kovalar peşini o sahte kahkaha
    rahat ver bugüne dünün işkencesi

kalbim oradan oraya savruluyorken
    sen beni uzaktan uzağa hapsediyorken
    dağlar tepeler arada yükseliyorken
    bir çıkış yok sevgilim zaman hep nankorken
  • (bkz: no way out)
  • gaf-istanbul adlı tiyatro topluluğu tarafından kendi mekanlarında sahneledikleri, küçük bir odada geçen (ki oyun da küçük bir odada oynanmaktadır) ve dört oyuncu tarafından sahnelenen oyun.

metin pek başarılı değil. bağımsız yeri, oyuncusu, imkanı olan (var gözüken) bir tiyatro daha iyi işler başarabilir. bakalım bakalım.

oyun bir adamın eşini ve eski eşcinsel aşkını bir odada esir alışını konu alıyor...
  • trt okul kanalında yayınlanan 2 takımın 60 dakika içinde şifrelerin olduğu 4 odadan çıkmak için birbirleriyle mücadele ettiği evden kaçış tarzı yarışma programı.
  • çıkış yolu, çıkış yok. çıkan bizden değildir.
  • kesinlikle vakit kaybı klişeden geçilmeyen bir film. beklerken avm’ye gideyim bi filme gireyim dedim vakit geçirmek için izlememe rağmen vaktimi boşa harcamış gibi hissettim. o kadar kötü.

ayrıca çok fazla gore şiddet içeren film.

tv’de çıkan dandik sinema kuşağında izlersiniz, para vermeyin.
  • çıkış yok (black site), üst düzey suçluların tutulduğu gizli bir cia üssüne getirilen çok aranan bir suçlunun, hücresinden kaçarak üssün kontrolünü ele geçirmesi sonrası bu sefer kendilerinin hapis kaldığı tesiste mücadele veren cia ajanı abby'nin hikâyesini anlatıyor.

vizyon tarihi: 22 temmuz 2022
    ithalatçı: tme films
    türkiye dağıtım: tme films
    tür: gerilim, aksiyon
    yapım yılı: 2022
    süre: 93 dakika
    ülke: abd

filmin konusu:

“çok gizli askeri bir üsteki görevliler, hücresinden kaçan ve herkesi birer birer öldürmeye başlayan zeki ve kötü şöhretli mahkûm hatchet'e karşı giriştikleri kedi-fare oyununda hayatta kalmak için savaşmalıdır.”

yönetmen: sophia banks
    oyuncular: michelle monaghan, jason clarke, jai courtney, uli latukefu, lucy barrett, phoenix raei, todd lasance, pallavi sharda, logan huffman, joey vieira, lincoln lewis, fayssal bazzi, molly wright, pacharo mzembe, debora tamay, simon elrahi, roberta zenca, jacob turner, leo stripp, jordan murphy
    senaryo: john collee, jinder ho
    görüntü yönetmeni: donald mcalpine
    müzik: patrick savage, holeg spies
    kurgu: scott gray

vizyon tarihi: 22 temmuz 2022

filmin altyazılı fragmanını buradan izlemek mümkün.
  • çıkış yok (no way up), düşen bir uçağın içerisinde yaşam mücadelesi veren bir grup insanın yaşadıklarını konu ediniyor.

vizyon tarihi: 26 ocak 2024
    ithalatçı: chantier
    sinema dağıtım: chantier
    tür: macera, dram, aksiyon, gerilim
    yapım yılı: 2024
    süre: 90 dakika
    ülke: abd

filmin konusu:

“farklı geçmişlere sahip bir grup insan, seyahat ettikleri uçağın pasifik okyanusu'na düşmesiyle büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalır.

hava kaynağının tükenmesi ve tehlikelerin her taraftan yaklaşmasıyla kabus gibi bir hayatta kalma mücadelesi başlar.”

yönetmen: claudio fah
    oyuncular: phyllis logan, colm meaney, james carroll jordan, will attenboroug, manuel pacific, sophie mcintosh, jeremias amoore, grace nettle, david samartin, scott coker, david j biscoe, lee byford
    senaryo: andy mayson
    görüntü yönetmeni: andrew rodger
    kurgu: adam recht
    müzik: andy gray

vizyon tarihi: 26 ocak 2024

filmin fragmanını buradan izlemek mümkün.

filmin altyazılı fragmanını buradan izlemek mümkün.
hesabın var mı? giriş yap