şükela:  tümü | bugün
  • fırınlarda, satıştan geriye kalan bayata kaçmış ekmek.. bedavaya ya da normal fiyata göre daha ucuza verilir: şarapçılara, mahzunlara..
  • ev ahalisi 10 ve üzerinde ise mutfak masraflarını %30-40 indiren olay.
  • mahsun'un(ahmet uğurlu-tabutta rövaşata) nası bi tabutta olduğunu en kestirmeden anlatan , yalınlığına tezat bi etkileyiciliği olan replik unsuru.

-abi çıkma ekmek varmı. (soğuk hava , titrek eller ve akabinde umutsuzluğu iyice pekiştiren dal parçasından yapılmış başında umutla beklenen bi olta.)
  • tabutta rovasata'da duydum bunu cogu insan gibi. hatta o filme ozgu bir deyim sandim. fakat varmis boyle birsey gercekten. bu daha da koyucu oldu aslinda. keske o filmde uydurulmus olsaydi. zira cok yogun bir duygu seline surukledi bu beni. filmdeki karakterin hayatta kovalidigi 3-5 onemli seyden birisi bu. bir de kendi kovaladigim seylere baktim. bir yerde bir hata var ama...
  • cakma insanliktan arta kalan yoksul besini.
  • askıda ekmek uygulamasının yaygınlaşması durumunda tazesiyle yer değiştirebilecek ekmek.
  • bu akşam xbank beni cepten arayınca kavuşacağımı sandığım ekmek.
    banka: sayın atlantis size zııttt promosyonumuzu..
    atlantis: duyamıyorum sizi?
    banka: bize verebileceğiniz 18 yaş üzeri tanıdıklarınızın adları?
    atlantis: yok.
    banka: hiç mi yok (yok artık. şaka tabii bu) 20 bin parapuan verecektik size ama?
    atlantis: ama ama? aynı ekmek parası için çalışıyoruz bakın. size hayırlı işler.
    banka: dıt dıt dıt...
  • çoğu kişi tabutta rövaşata filminde duyar bu kavramı;

- çıkma ekmek var mı?

bayat ekmekten çok artık ekmektir. üç çeyrek denilen ve tam ekmeğin ucundan biraz alınarak kullanılan ekmekten artan parçalar ve buna benzer şekilde tek başına kullanılamayacak haldeki ekmekler bunlardandır. bayat ekmek ise yine fiyat açısından aynı şekilde değerlendirildiğinden çıkma ekmek deniyor. yani normal milletin yemeyeceği, parası olmayan garibanın yiyeceği her türlü ekmek, çıkma ekmek.
  • "köfte yapacağım " diye istenirse fırından utanmadan alınabilir. fırıncı ne bilsin, evde çocuklar yorganları kemiriyor.