• akla isvicre'yi getirse de, daha cok almanya'daki gurbetcilerin aliskanligidir*** onceleri, "bu adet, sadece bizim ailede var galiba," diye dusunmusumdur; ama daha sonra gormusumdur ki cevremdekiler de ayni dertten muzdarip...

nedir anlamadim ki? eskiden guzel denebilecek bir jestti, evet. "orada daha ucuz," deniliyordu, burada o kadar cesit yoktu, varsa da her yerde bulunmazdi vs.. ama hic bi' esprisi kalmamistir artik... ha, "yegen sana aiwa mp3 player getirdim" dersin, karsiliginda "ver o mubarek elini opeyim" der miyim? demem; cunku sony, philips ya da thomson olmasini tercih ederdim. yine de tesekkur etmeyi bilirim hani. biz turkiye'de yasayanlar da o kadar avrupali olduk en azindan (-da siz yozlastiniz gibi..)*.

ps: yengecim, olur da bu entryi biri sana ispiyonlarsa, bil ki bunlari yazarken ruhsal acidan pek iyi degildim. ayrica hazir patladim, tam olsun.. schauma sampuan da istemiyorum yenge, bilesin... var burda. oyle matah bi' sampuan da degil. simdiye kadar getirdiklerini hep baskalarina verdim zaten..
  • cem yılmaz, almanya turnesinde konuya değinmiş ve hatta beni yarmıştır;
    - tatillerde getirdiğiniz çikolatalar sayesinde bu hale geldim!
  • genelde milka,kinder veya azcik comertlerse merci getirirler.sanki turkiye'de birsey yokmus sanmakla beraber,yukaridakileri ucuzluklarindan secerler

insan lindt getirir de mi ya da hic getirmez
  • birde bunların alamanya'dan nutella getirenleri vardır ki candır.
  • midem bulanana kadar çikolata yememe sebep olan durum
  • cok sasirtici, cok buyuk hediyelerdi o zaman o tuhaf paketli cikolatalar... ne zaman ki bu cikolata denilen nesnenin, o memleketlerde kosedeki markette satildigini, yani hic bi ozelligi olmadigini ogrendik, o zaman gicik olduk o akrabalara... parasal degeri deil, dusunup alinmis hediye degeri sifirlandi gozumuzde... neyseki sonraki yıllarda, o ailelerin yeni kusaklari, ucuz da olsa dusunulerek hediye alinabilecegini gosterdi bize, biz de baristik o ailelerle...
  • yaninda kutu kola da getirirlerdi buralarda olmadigi yillarda. oha bu ne lan derdik, icerdik...
  • bu yorumlari okuduktan sonra, hic bisey getirmesin gurbetciler diye düsündüm, en azindan paralari ceplerinde kalir. insanlar bu kadar mi nankör olur be kardesim. adamlar düsünmüs almis, hediyenin kücügü büyügü olmaz.
  • frişopların en kalitesiz çikolatalarını getiren geneli alamancı akrabalardır. öyle aylarca buzdolabında bekler sonra çöp.
hesabın var mı? giriş yap