şükela:  tümü | bugün
 • halk arasinda edepsiz tatlisi veya keci\koyun boku olarak da bilinir.
 • bir çeşit zulüm, yapana da zalım denir.
 • kesinlikle pastahaneden alınmasını tavsiye etmediğim tatlı türevi. öyle ki çikolata topunun özü; kalmış,bayat pasta kurabiye, artık allah ne verdiyse bu çeşit mamullerden yapılıyor olmasıdır.

  ev yapımı çikolata topu yine bu şekilde yapılır. fakat en azından içine ne koyduğumuzu biliyoruz. diyelim ki iki gün önceden kek yaptık fakat bu kek sevilmedi, çok yenmedi. peki ne yapabileceğiz bu kekten? çöpe mi atalım? israf olur. halbuki çikolata topu yapabiliriz, kenara ayıralım.

  şöyle bir çekmecemizi karıştırıyoruz ve yarısı yenmiş bayat olmayan biskevitler, çikolatalar buluyoruz. yaşasın!

  buzdolabımıza bakıyoruz. bir dilim pasta var fakat misafir gelecek ve o bir dilim pasta kime yetecek? hemen bu pastayı da çikolata topu yapmak üzere kenara ayırıyoruz.

  sonra kuruyemiş çekmecemizden fındık, hindistan cevizi, kakao gibi çikolata toplarına uyumlu ne varsa çıkarıyoruz.

  bunun dışında hamura kıvam vermek için süt ya da meyve suyu ( portakal suyu güzel olur.) gerekiyor. püf noktası: hamurumuz çok cıvık, top haline getirilemeyecek denli yapışkan olabilir bu takdirde bisküvi oranını arttırıp yarım çay bardağı kadar margarin sıvısı ekliyoruz. ( margarin hamurun şekillenmesini kolaylaştıracaktır. )

  derken, ellerimize poşet eldiven geçirip ver yansın abanıyoruz hamurun üstüne. elimize bir fındık alıp hamurumuzla top haline getiriyoruz ve bu karışımı hindistan cevizine buluyoruz. çikolata toplarımız sübuta erdi. afiyet olsun.
 • (bkz: top top)
  (bkz: topiterol) *