şükela:  tümü | bugün
 • hülya avşarlı, selçuk özerli, tuluğ çizgenli, savaş yurttaşlı bir kadroya sahip, süreyya duru yönetmenliğinde 1987 yapımı pek sıradışı ilişkileri konu edinmiş türk filmi..
 • trt nin beynimizde kazıdığı çocuk şarkılarından birinin adı.
  geh bili biili bilibili
  geh bilibili çil horozum kayboldu
  horrozumun tüyü karra sesi gidder üsküddarraa
  geh bili bili bilibili geh bilibilibili çil horozum kayboldu.

  bu şarkı hafızası zayıf çocuklar için idealdi. nakarattan sonra üsküdarlı kısma geçmesi kolay olurdu. kısır döngü bir şarkıydı yani.
  (bkz: çocuk şarkıları) ayriyeten ve özellikle; #3543783
 • asmam cardaktan olarak bilinen turkunun orijinal adi.
 • sureyya duru imzali 1987 yapimi dram turunde, turk sinema filmi.

  filmin konusu;

  gecekonduda yasayan uc kiz kardesin oykusu. kardeslerden en buyugu (ayla algan) evli, ortancasi (tulug cizgen) ise dul ve mutsuz bir kadindir. bir gencle iliskisi olan en kucuk kardes (hulya avsar), dul ablasiyla dost hayati yasayan sofor hasan'in (selcuk ozer) da kendisinde gozu vardir. talihsiz kiz, kactikca hasan uzerine gelir... ayrica ablasinin kocasi da (savas yurttas) baldizini rahat birakmaz. firsat buldukca saldirgan hareketlerini surdurur. sofor hasan'in niyeti ciddidir. evlenmek ister. ama dul abladan da bir turlu vazgecmez.
 • --- spoiler ---

  filmin sonunda, odanın kapısı kapandıktan sonrası seyredenin yorumuna bağlıdır.

  --- spoiler ---
 • bir oktay rıfat hikâyesi.

  hatta bu bir film değil tiyatro oyunudur esasen. yıllarca devlet tiyatrolarında oynanmış bir oyundur. film için senaryolaştıran üstad macit koper'dir. harikulade müziğini de nedim otyam yapmıştır.

  kadın erkek ilişkilerini ve işçi sınıfının ahlâk anlayışını, "hani marjinal bizdik!" mottosunu yıllar yıllar önce yıkarak, türk kadınının ilişkiler konusunda neleri göze alabileceğini, piç erkekle efendi erkek arasındaki bariz farkları işçi sınıfı karakterleri üzerinden kaba tabirle, kadınların efendi adam yerine neden piç tercih ettiğini, istedikleri adamla birlikte olmak uğruna neleri göze alabileceklerini, yozlaşmış ilişkilerin nasıl normalleştirilerek sineye çekildiğini çok güzel anlatır. hem genç hem çok güzel bir kadının yoksulluk içindeki hayatını, kafesteki kuş benzetmesiyle özgürlük arayışını, evliliği, erkeğin arzularına hizmet eden bir mal olabilmeyi kurtuluş yolu olarak nasıl kabullendiğini görürsünüz.

  --- spoiler ---

  rüya sahneleri komikti. pembe panjurlu ev hayali, sisler içinde...
  --- spoiler ---

  kadınların ayılıp bayıldığı, koynuna girmek için yarıştığı adamlar için ahlâk kurallarını yerle bir eden bu alt kültür, kendi arayışlarını, umutlarını vakitsiz öten çil horoz benzetmesiyle derdini anlatıyor.
 • bugün tesadüfen izleyeyim dedim bu filmi, öyle önüme çıktı. kurgu böyle hafif atıf yılmazımsı, metaforlarla verilen cinsel gerilim, taşralılık falan derken, ya n’oluyo bu film hakikaten güzel ya bi’ dakika derken senaristi kim çıktı? macit koper... hiç şaşar mı? hiç şaşmaz.

  bilhassa ayla algan, savaş yurttaş ve tuluğ çizgen’in oyunculuğu izlemeye değerdir. hamam sahnesi gerçekçiliğiyle, rüya sahnesi de metaforlarıyla göz doldurur.

  süreyya duru yönetmiştir. benim için rahatlıkla mahşerin üç atlısının (atıf yılmaz- şerif gören- ömer kavur) filmlerinin yanına eklenecek bir film olmuştur.

  --- spoiler ---

  aptal çil horoz, sade bahçe bozarsın...

  --- spoiler ---
 • süreyya duru'nun son dönemine ait, kıyıda köşede kalmış, meraklısının bildiği bir film.
  gecekondu evreninde geçen filmde; 3 kız kardeş, enişte, ortanca kardeşin oğlundan mütevellit küçücük bir evde cem yılmaz'ın "hani marjinal bizdik" dediği türden karmaşık ve garip bir ilişkiler ağı yaşanır.
  her ne kadar oktay rifat'ın eserinden uyarlanmış olsa da, kasaba/gecekondu cinselliği ve şehveti ön plana alan tavrıyla necati cumalı eserlerinden uyarlamış gibidir.
  duru'nun bir önceki ve tematik olarak çil horoz'la benzeşen uzun bir gece filmi de necati cumalı'nın eserinden uyarlamadır.
 • bugünkü yeşilçam seyirliği maceramda denk geldiğim hani marjinal bizdik dedirten soft porno .

  film bi toros a binen taksicinin en büyük arzu nesnesi olduğu ve herkesin hülya avşarın canlandırdığı karakteri sikmek istediği bir evrende geçiyor ( kuzen , enişte , taksici ).

  film o kadar acaip ki özet geç lan piç deseniz geçemem .

  çook acaip çook.