*

şükela:  tümü | bugün
 • insanda çığlık atma, anons yapana kafa atma, netlik açisindan gidip anonscunun ağzından mikrofonu cıkartma, anons metinlerini yazana o metinleri yedirtme tarzı dürtüler uyandırtan ama dinlerken metin olunulması salık verilen anonslardır. izmir metrosunun bitmek tükenmek bilmez gereksiz anonsları, veya otobuslerin mola yerlerindeki klasik anlatım bozukluklu "..... tesisleri tesekkur eder iyi yolculuklar dileriz" anonsları ile mevzu orneklerle acıklanabilir.
 • // sayın sevgili sayın sevgi'li! lütfen gönülhaneye, kendini kanatan acil bir hastanız var.
 • uc dakika frekansla duyulan havaalani anonslarinin ornek gosterilebilecegi bir anons sinifi: "attention all passengers! tsa has adjusted the security level to orange. all checked baggage and carry on items are subject to search. do not leave your baggage unattended. do not accept any items, including luggage, to transport. if someone tries to give you any item, inform security personnel immediately." (vallahi hafizamdan yazdim, hepsi direk aklima kazinmis. kimbilir toplamda kac saat beklediysem bugune kadar...)

  bir de spontane yapilan anonslar vardir ki, bunlari anlayabilmek icin nasil bir insan olmak gerekir hala cozebilmis degilim. bir gun yine bir havaalaninda bitmek bilmez bir bekleyis icindeyken karsimdaki yasli ciftin muhabbetine kulak misafiri olup, "oh be, yalniz degilmisim ulan! elin amerikalisi bile anlamiyormus zaten bunlari!" seklinde rahatlamisligim da vardir. amca ozellikle en rahatca duyulabilecek ve en cok kullanilan kelimeleri (attention, please, important, vs.) vurgulayarak anons taklidi yapiyor: "all passengers of flight number blablabla. it is very important that you blablablabla. please blablablabla immediately. we will blablabla soon."

  edit: bir de su varmis: (bkz: terminallerde ve havaalanlarinda yapilan anonslar)
 • aşti de duyulan;

  '' hareket saatlerini geçiren otobüs kaptanlarının dikkatine, lütfen peronları acilen boşaltın, aksi takdirde cezai işlem ,* uygulanacaktır.''

  anonsunun dahil olduğu grup. yahu hiç mi cümle vurgusunun ne olduğunu bilmiyordunuz bu saçma tonlamalı anonsu kaydederken? hiç mi biri kalkıp ya şunu baştan oku demedi ?
 • üniversitenin ilk yıllarında, yurtta kaldığımız dönemde, zırt pırt gelen telefon anonsları beyin zikmeye birebirdi bizim için.

  - gıvançak**!...gıvançak delefoonn!!*
 • ankara metrosu sürücülerinin de çığrından çıktığını gösteren anonslardır.

  milliyet gazetesi yazarı melih aşık'ın 13.12.2007 tarihli köşe yazısından alıntı:

  "geçen hafta ankara batıkent - kızılay metro hattında kapıları kapatmakta zorlanan sürücünün bir ara genel hoparlörden yolcuya "kapıdan çekil lan" diye bağırdığını yazmıştık. okurumuz halim sibay tuğsavul olayı bize bildirirken sürücüyü de kızılay istasyon şefliğine şikâyet etmişti... ankara metrosu işletme müdürü alper aydın aradı... sözü geçen sürücünün açığa alındığını ve disiplin kuruluna sevk edildiğini bildirdi...
  hem olayın peşini bırakmayan okurumuza hem de duyarlık gösteren metro işletme müdürlüğü'ne teşekkür ediyoruz..."

  sonucu belli değil ama iyiye doğru bir adım da barındırıyor.
 • yurtta sabahın korunde yapilan anonslar rahatlikla çıldırtır. soyle ki;

  -sevgili ogrenciler.kahvalti biticek az sonra,10 dk kaldi bakin
  5 dk sonra
  -sevgili ogrenciler,bakin kalkmazsanız biticek kahvalti diyorum, 5 dk kaldiii...
  kimsenin saat 9 da biten kahvaltiya yetismek icin o saatte kalkmamasi ve uykuyu-tabii ki-tercih etmesi uzerine :
  -kahvalti bitmistir. bundan sonra gelmeyin artık kahvalti icin...sevgili ogrenciler...

  bu sırada bangır bangır yapilan anonstan dolayi ne dogru durust uyuyabilmis ne de uyanip yemek yiyebilmis, her anonsa "sus be kadiiin" diye bagırarak cıldırdıgımızla kalmısızdır.
 • "ooooo milli takııımmm oleyyyyy"

  çıldırtmıştı zamanında..
 • "dirinimdimdimdirinimdimdimdirinimdiridirinim aygaz! dirinim"
 • "halil pazarlama.. halil pazarlama.. kapinizda!!"