1. 2005 mart ayı içerisinde türkiye çilingirler federasyonu'nun sözlüklerden kaldırılmasını talep ettiği sözcük. federasyon başkanı mahmut çilingiroğlu şöyle demiş: "çilingir sofrası tabiri çilingirlik mesleğini yapan insanları aşağılayan bir içeriğe sahiptir. bizim çilingirler olarak içkiyle aramız her türk insanı gibi kararındadır. çilingir sofrası deyimi içki sofrasının biz çilingirlere özgü olduğunu, bizim içki sofrasının başından kalkmadığımızı çağrıştırmaktadır. bu tabirin kullanımının önlenmesi, en azından yeni yetişen nesile öğretilmemesine yönelik çabamız sürecektir."
 2. bi beyin fırtınası şeklinde geçen entrylerin ardından ben şöyle açıklıyım isterseniz ... eskiden - hani şu daha yalan makinası filan yokken- birlikte iş yapacak adamlar ya da ne biliyim henüz dost olamamış samimi arkadaşlar, birbirlerini tanımak için otururlarmış rakı sofrasına, hatta önemli bi mevkiye atanacak insanı rakı sofrasında tanırlarmış, çünkü bilenler hatırlar, ilk yudumu alırken 'şerefe şeref bey' derken karşınızdaki şeref beye, iki duble sonra 'yavrum uzat bakıyım şurdan beyaz peyniri diyebilirsiniz. insanların, bi kaç kadeh rakıdan sonra rol yapamamaları, ve tabir-i caizse - ki ben aldım fetvayı, caizmiş- kapattıkları kapıları açmaları ortada gizli bişey kalmaması nedeniyle çilingir sofrası denmiş ... öyle işte... niye heyecanlandıysam..
 3. osmanlı döneminde, imparatorluğun önemli ve mevki sahibi devlet ve ticaret adamları yanlarında çalıştıracağı elemanları işe almadan önce rakı sofrasına oturturlarmış. bu sayede alkolun de etkısıyle kişiliği ve insanlığı hakkında bilgi sahıbı oldukları elemanı, yanlarında çalıştırıp çalıştırmayacaklarına karar verirlermiş. rakı, sofranın çiligiri olurmuş... adı buradan gelmekte imiş...

  (bkz: biri bana anlatsın)
 4. oturması kolay kalkması zor olan bir sofradır, rakının su gibi tüketildiği, rakı bardaklarının bitmeyen çın çın sesleriyle süslenmiş masadan kalkmaya yeltendiğinizde, alkolun sisede durdugu gibi durmaz sözünü bir kez daha hatırlarsınız, bundan ötürü içmeyi bilmeyenlerle de oturulması pek tavsiye edilmez, mümkünse koşarak kaçılması daha makbul olabilir bu gibi durumlarda.
 5. çilingir sofrası

  otur ki sandalye hatırlasın
  sandalye olduğunu.
  masa da unutur masalığını,
  elini komasan üstüne
  bakışlarını ayırmaya gelmez,
  sürahi boşalır sonra suyundan.
  kadehim kadehim dediğin şey,
  dudağını değdirmedikçe kadeh değildir.
  mezeler de bilmez renklerini, lezzetlerini,
  çatalını dokundurmazsan.

  fakat farkında mısın?

  cahit sıtkı tarancı
 6. aydin boysan'a gore cilingir sofrasina bu isim verilmistir cunku:
  ''icki masasindan kalkilip da eve cok gec bir saatte donuldugunde, duruma ofkelenen esler kapiyi acmama cezasi uyguladiklarinda cilingire ihtiyac duyulur da ondan''