şükela:  tümü | bugün
  • skin undertone olarak geçer. en bilinen yöntem olarak bilek içi damar renginden tespit edilir. mesela benimki mavi. bir başkasının yeşil olabilir vs.

edit: cahil cesaretiyle her şeyi çok biliyorsunuz maşallah. he cnm he.

buyrun: http://www.beautylish.com/…w-to-find-your-undertone
  • kesinlikle kan değerleri normal seviyesindeyken ve ciltte kızarıklığa neden olacak bir faktör olmadığında bakılması gereken şeydir.

kan değerlerim düşükken cildim olduğundan sarımsı görünüyordu ve yıllara kendimi warm sandım bu yüzden. ya da aksine cildi kızarmaya meyilli olan biri de kendini cool sanabilir.

çoğu kişinin yaptığı hata, cilt alt tonunu pembelikle ve sarılıkla özdeşleştirmek. tamam bu büyük oranda ip ucudur ama soğuk sarılarla sıcak pembeler de olabilir.

mesela benim tenim sarımsı bir renkte ama damarlarım mavi-yeşil gibi, hatta kapalı havalarda direkt mavi görünüyor. istediğiniz renk bilimcinin teorisinden gidin, sarının da soğuk tonları olduğunu görebilirsiniz. renk çemberinde kırmızı ve turuncu tonlarından uzaklaşıp mavi-yeşil tonlarına yaklaştıkça sarılar da soğur. ya da bazı insanlar pembe tenlidir ama hafif turuncuya çalan koyu pembelerden... damarları yeşil ve mor görünür. onlar aslında warm alt tonludur.
    soğuk alt ton:
    ten renkleri: beyaz çikolata(soğuk sarı), hayalet beyazı, pembe-beyaz, pembe-bej, pembe-kırmızı.
    damar rengi: maviye dönük turkuaz, mavi ve mor, mor.
    yakışan renkler: tüm renkler.

sıcak alt ton:
    ten renkleri: altın sarısı, zeytuni sarı, şeftali, sütlü kahve.
    damar rengi: su yeşili, fıstık yeşili, yeşil ve mor.
    yakışan renkler: koyu ve zengin pigmentli renkler.
    yakışmayan renkler: açık, pastel veya neon renkler.

nötr alt ton:
    ten renkleri: küllü veya grimsi renkler.
    damar rengi: mavi.
    yakışan renkler: tüm renkler.

edit: yeterince net açıkladığımı düşünüyorum, aynı yanılgıya zamanında ben de düştüm. ten rengiyle cilt alt tonu aynı şey değildir, sarıyla pembenin kendi içinde değişik tonları olabilir. damarlarımız aslında mavi değildir ama deri altı yağ tabakası düşük boydaki dalgaları yansıttığından mavi görünür. soğuk alt tonlu tende mavilik veya kırmızılık bulunduğundan soğuk sarı tende mavi-yeşil, nötr-soğuk tende mavi, soğuk pembe tende ise mor görünürler. sıcak pembe ten ise sarı ve kırmızı tonlar taşıdığından yeşil ve mor görünürler. sıcak sarı tende ise sarılık oranına bağlı olarak su yeşili ya da tam yeşil görünürler. nötr alt ton tonsuz demektir, o yüzden de damarlar saf mavi görünür.

edit2: olayı hala idrak edemeyenler için renk çemberi
  • mavi damarlara sahip olmakla beraber sarı, yani sıcak alt tona sahip olduğum söylenmekte. bu teşhis bana da doğru geliyor, ama o zaman damarlar neden mavi?
  • sarı alt tonluysanız ve türkiye'de yaşıyorsanız varlığından nefret ettirendir.

bi kere "drugstore" kategorisinde fondöten bulmanız çok zordur. pembe alt ton ve açık renkler, markaların renk skalasında bol bol varken sarı alt ton ve açık renk nerdeyse yoktur.
    hadi orta renklere bakayım deseniz, bi çok fondöten gün içinde oksitlenme yaptığı için boyun-yüz renk farkı 5 m uzaktan bile belli olur.

"high end" markalara gidelim. bunlarda da çoğu sarı alt tonlu fondöten sapsarıdır neredeyse. bazıları da gri'ye kaçan, fazlasıyla sağlıksız gösteren renklerdir.

bu sarı alt tonlu fondöten üretiminde en başarılı marka l'oreal grubu sanırım.
    lancome mesela.
    "double wear"dan mütevellit estee lauder...
  • bilinmesi önemli husus.

damarları "yeşil" renkte görünen, yani "warm" alt tonlu arkadaşlar *girdiğiniz her kozmetik mağazada pembe alt tonlu fondöten size itelenmeye çalışılacaktır, şiddetle karşı çıkınız.
    gerçekten türkiye biz sarı alt tonlular için bu anlamda yokluklar ülkesi.

allıklarda, bronz, şeftali ve sıcak pembe allıklar bizim göz bebeğimizken, soğuk alt tonlu pembelere yaklaşmayınız bile.
    örneğin "mata hari" bizi solgun gösterirken, "orgasm" bizim rengimizdir. üstelik nars orgasm hakkında hem deneyimleyip hem de gözlemlediğim bi şey var ki, bende şeftali-pembe duran bu renk, "cool" alt tonlu arkadaşımda sadece pembe duruyor.

rujlarda, şu "mauve" denilen lila-leylak tonları dışında hemen hemen hepsi (tonunu tutturduğumuzda) bize oluyor gibi. en azından kendimde deneyimlediğim bu. aksi gibi, o lila-leylak tonlarının, "mac stone" gibi soğuk kahve-gri rujların da geçen sene moda olacağı tutmuştu. neyse ki bu sene kurtulduk.
    ayrıca, her yerde bangır bangır, mavi alt tonlu kırmızı kullanmamamızı söyleseler de "ruby woo"dan vazgeçmeyeceğim. yoo dostum yoo.
    şunu da şuraya bırakalım.

farlarda, küllü renkler dışında -ki bayılırım- ışıltılı farlar daha iyi duruyor. ben ne olursa olsun toprak tonlarda mat farlara olan sevgimden vazgeçemiyorum.
    açık mavi, açık yeşil ojeler ellerimizi hastalıklı gibi gösterirken, geri kalan tüm renkler bizimdir.

aksesuarda, gümüş takılara yaklaşmayın bile. altın rengi parçalar (pembe altın dahil) bizim içindir.

kısaca, renklerin "soğuk" tonları bize asla olmuyorken, her rengin "sıcak" tonu ise yine bizim için var.
    bu basit mantık kılık kıyafette de geçerli.
    eyyorlamam bu kadar.
  • kuyuya atılan taş tonu.
  • türk kadınlarının çoğunun sarı alttonlu olup pembe alttonlu fondöten ve kapatıcılar kullanması mevzusu uzun süredir kalbimi kırıyor.

bir insan nasıl kendini bilmez de sarı alt tonlu suratına pembe tonlu fondöteni yapıştırır. aklım hafsalam almıyor.

ortalama renklerle uyuşmayacak bir alt ton renginiz varsa türkiye’de herkese uygun ton skalasında, doğal ten renginde fondoten alınabilecek tek marka bobbi brown’dur. bir yerlerden yurtdışından anastasia beverly hills getirebilecekseniz o da iş görür.

bir de estee lauder var ama ben tam bir estee lauder hater olduğumdan, adını dahi anmak istemiyorum.
  • genel olarak kullandığınız takılardaki altın-gümüş tercihine göre bulabileceniz alt tondur. altın ağırlıklı kullanıyorsanız sıcak, gümüş ağırlıkı kullanıyorsanız soğuk, her ikisini de kendinize yakıştırıyorsanız nötr alt tonlusunuz demekttir.