şükela:  tümü | bugün
 • her gün yutulmak zorunda kalınan bir hapı hatırlama mecburiyetini ortadan kaldırması nedeniyle pek faydali bir yontemdir, velakin kronik kanama duzensizlikleri yapma olasiligi cok yuksektir ve koruma prensibi esasinda buna dayalidir..
  sonuc olarak implanti taktiriyoruz ama sevişmiyoruz. cocuk da olmuyor, bisey de olmuyor.
 • uzun iliskiler ve evliliklerde tercih edilen dogum kontrol yontemidir. yine de turk kadinin cok tercihi olmayip, aylik regl olma durumunu ortadan kaldirmasi ilk anda mucizevi bir sey gibi gozukse de bunyede vucudun sismesi, su toplamasi ve surekli gerginlik hali yaratabilecek durumdur.
 • cilt altı doğum kontrol implantı, sol kol deri altına uygulanan 4 santimlik ince çubuk şeklinde bir aparat. rahim içi yerleştirilenler ise rahim içi araç olarak adlandırılıyor ve hormon salgılayan/salgılamayanlar olarak ikiye ayrılıyor. çubuk ise etonogestrel isimli bir sentetik hormon salgılıyor ve deri altında 3 yıl boyunca kalıyor. yalnız uygulanması ve çıkarılması sırasında bu implantı uygulama konusunda uzman doktorların uygulaması gerekiyor. implant östrojen değil de progesteron türevi hormon içeriyor ancak progesteronun selülit oluşumu üstündeki etkisini bilemedim.
 • bütün doğum kontrol yöntemleri içinde en güvenilir yöntem olarak gösterilen implant.

  hatta şöyle ki, halk arasında tüpleri bağlatma olarak bilinen tüp ligasyonundan bile daha güvenilir olduğunu söyleyen kaynaklar var. tabi bu kadar sağlam etkinin yan etkisi de sağlam olur ki daha önceki entrylerde bahsetmişler zaten.

  sonuç olarak uzun süreli, geri dönüşü olan, haplarla uğraştırmayan sağlam etki isteyenlere önerilir.
 • nasıl etki gösterir?
  ovulasyonu engelleyerek (yumurtalıktan yumurta atılmasına engel olarak) ve rahmin iç dokusunun gebeliğin yerleşmesine izin vermeyecek kadar incelmesine neden olarak etki eder.
  ayrıca rahim girişinde servikal mukus adı verilen salgıyı kalınlaştırır sonuçta spermin rahime girişinde zorluk olur.

  ne kadar etkilidir?
  gebeliği önlemede çok etkili bir yöntemdir, başarısızlık oranı %1'in altındadır. bu etkinliğin yüksek olmasının bir nedeni de hastanın her gün alması gereken bir ilacı hatırlamasının gerekmemesidir.şimdiye kadar yapılan çalışmalarda 2362 kadında 70.000'den fazla adet döngüsü boyunca hiç gebeliğe rastlanmamıştır.bu yüzden yeni implant şimdiye kadar kullanılan en etkin yöntem olup dünyada 1.000.000'dan fazla kadın tarafından tercih edilmektedir.ancak hiçbir yöntemin %100 güvenilir olmadığı hatırlatılmalıdır.

  yeni implantın avantajları nelerdir?
  yerleştirildiği ilk günden itibaren koruma sağlar
  3 yıl süreyle gebeliği önler
  çıkarıldıktan 1 hafta sonra doğurganlık geri döner
  istenildiği zaman hekim tarafından çıkartılabilir
  günlük kulanım veya hatırlama gerektirmez
  cinsel yaşantınızı etkilemez

  (bkz: implanon)
  (bkz: dogum kontrol yöntemleri)

  entry tarihi itibariyle fiyati 250 milyon takma ücretide 100 milyondur. nitekim lokal anestezi uygulanmaktadir.
 • adetin besinci gununde gidip taktırıyorsunuz iki sene boyunca rahatsıniz. mis gibi. şeffaf olduğundan belli de olmuyo ama ilk bir kaç gün uzun kollu bi şiiler girmekte fayda var. kedi cırmalamış gibi görünebilir.
  süre göz önüne alındığında diğer doğum kontrol yöntemlerine oranla çok daha ucuz ve güvenilir. sağlık bakanlığı halen deneme aşamasında kabul ediyor. yaygınlaşması iki seneyi geçebilir
 • bunların bir de taktırmak için ameliyat olmak gerekmeyen* ve hormon salgılayarak 5 yıl koruyan çeşitleri var.
  (bkz: yaa yaa)
 • -üstteki yazara küçük bir düzeltme yapmak gerekiyor; cilt altı implantlar en etkili doğum kontrol yöntemi değildir.

  -cilt altı implantlar ağırlıklı olarak progesteron hormonu içerirler, koruyuculukları kombine oral kontraseptif dediğimiz doğum kontrol haplarına göre daha düşüktür.

  -bana göre hala piyasada olmasının en büyük sebebi,kadınları her gün hap kullanma mecburiyetinden kurtarıyor olmasıdır.

  en nihayetinde girişimsel bir işlem,yapan personel steriliteyi bozduğu takdirde enfeksiyonlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.bu tavsiyeyi bu başlık altında vermek ne kadar doğru, tartışılır ama,kondom gibi bin yıllardan günümüze kavuşan bir nimet varken implantlar alternatif olamaz.
 • üstteki yazar yanlış biliyor, tüp bağlamadan daha etkili yöntemdir, etkisi teorik olarak sterilizasyona yakındır.
 • spiral dedikleri hadise mi diye düşündüğüm nane. eğer öyleyse garanti yol. başka bişeyse araştırmak lazım.
hesabın var mı? giriş yap