şükela:  tümü | bugün
  • nasıl olur da böyle bir başlık bulunmaz yahu diyerek şaşırdığım ve açtığım başlık. evet, bir bok bilmediğim için açtım zaten. bilen buyursun.
  • uplayalım. cildimi mahvettim, mahvettim. özellikle de sivliceyi sıktıktan sonra yara oluyor ya, o yaraları sürekli mıncıklıyorum. bunu geçirebilecek -yaraları- bir yöntem varsa yeşillendiriniz.
  • mutfak malzemelerinden maske vs yapmayin cildinizi bozarsiniz.

urunleri gratisten degil eczaneden alin.
    icerik hakkinda bilgili olun okuyun.
  • toplanın anlatıyorum gençler. en önemli üç olay var cild bakımında. birincisi temizlemek ikincisi peeling üçüncüsü nemlendirme

1. temizlemek : sebamed markasının yüz temizleme ürünlerini önerebilirim. büyük boy alırsanız baya ekonomik de oluyor. yüzde akne yada siyah nokta cıkmasını önlüyor.

2. peeling: garnier kömürlü yüz peelingini tavsiye ediyorum. cogu zaman da indirimde oluyor. fiyat performans acısından güzel. yüzünüzde pütürler gidiyor ve cildiniz pürüzsüz yumuşacık oluyor.

3. yüz kremi: bir çok krem markası mevcut ama ben bu ara simple markasına takmış durumdayım. cok memnun kaldım. su bazlı nemlendirici kremi tam da yaglı cilt tipleri için ideal.

özet vericek olursak üç ürün bence yeterli. haftada bir iki kez yüz maskesi de uyhulayabilirsiniz bu bakım olayının ucu bucagı yok ama dedigim gibi üç ürün tüm ihtiyaclarınızı karşılar. sormak istediginiz baska seyler varsa da yazabilirsiniz.
  • efendi gibi yapın.
  • (bkz: up)
  • la roche yüz temizleme jeli ve onarıcı kremi tavsiye ederim, bende yıllarca geçmeyen izlerin cogunu geçirdi. arayışım da bitti.
    yüzümü la roche lipikar ile yıkayıp gül suyu ile tonik yapıyorum, la roche ciciplast onarıcı krem sürüyorum, başka bir urun kullanmıyorum.
    not: la roche dermokozmetik bir markadır
    not2:ben bu ürünlerin büyük boylarını 40 lira civarlarına almıştım kur düşükken, şu an çok daha pahalı, küçükleri yani 200 ml lik jel 40 a yaklaştı sanirim.
    bu markanın tabiki tonikleri de var ama ben almadim.
  • - doğal yağları karıştırarak kendi nemlendiricinizi yapmayı deneyin. aktardan bulabileceğiniz hindistan cevizi, jojoba, shea, susam vb yağlar mucizevi.
    - peeling için duş sonrası buhara maruz kalmış cilde esmer şeker + limon + zeytinyağı bileşeninin üzerine tanımam. nazik hamlelerle cildinize uygulayın.
    - peeling uygulamasından sonra pirinç unu ile gül suyu veya sütü karıştırarak yüzünüze sıvamanız ve kuruyana kadar bekleyerek yıkamanız, cilt tonunuzu eşitleyerek yüzünüzü aydınlatacaktır.
    - güneş kremi önemli, dermokozmetik bir güneş kremi edinmek lazım.
    - bol su içmek hayati önem taşıyor. ilerleyen yaşlarına rağmen güzel cilt sahibi kadınlara sorduğumda ilk verdikleri cevap "çok su içiyorum" oluyor.
    - ara sıra bepanthen ve çok az medacassol karıştırarak yüze sürmek faydalı. güneşin tahribatını gideren iyileştirici kremler.
    - direkt uygulamayın vs diyen var ama ben e vitaminini avucuma damlatıp yüzüme masaj ile yediriyorum. yıllardır faydasını gördüm zararını görmedim. eczacı arkadaşlar daha iyi bilir.
    - aloe vera bitkisi yetiştirebilirseniz kral olur, cilt için ödül gibi.
    - ara sıra yüzünüzü su ile seyreltilmiş elma sirkesiyle silebilirsiniz.
    - gül suyu, soda veya e vitamini damlatılmış suyu buz kalıplarına dökerek dondurup bu küplerle yüzünüze sabah uyanınca masaj yapabilirsiniz.
    - yüz yogasını duyanlar duymayanlara anlatsın. yüz kaslarınızın formunu koruması ve yapılan hareketlerle kan dolaşımının hızlanması sonucu taze bir görüntüye sahip oluyorsunuz. yüz yogası yapın.
    - makyajı zeytinyağı ile çıkardığım zamanlar sabahına çok yumuşak bir ciltle uyanıyorum.
    - ben yapamıyorum siz yapın ve şekeri bırakın.
    - yeşil sebze suları tüketmek önemli.

mümkün mertebe kimyasallardan ve ambalajli bakım ürünlerinden uzak duruyorum fakat anarşist olmadığım bir dönem caudalie kullanmıştım. oldukça iyiydi. yine de altını çiziyorum, her şeyin doğal alternatifi mevcut ve petrol ürünü ile işlenmiş maddeleri ağzımıza yüzümüze sürmesek daha iyi. aklıma gelirse editlerim, güzel bir cilt her yaşta mümkün.
  • bakim yapayim diyerek cilt bariyerini kusturmemeye dikkat etmek kafi.

cildiniz yagli da olsa nem ister.

sivilce izleri/sivilceler dermokozmetik ile gececek bir sorun degil. doktorunuzdan vitamin a** veya bpo isteyin.

--- spoiler ---

asit, vitamin a veya vitamin c* kullaniyorsak gunes kremi de kullanmaliyiz!
    --- spoiler ---

1. temizlik - sabahlari ph degeri ~5,5'e yakin olan urunler. tercihen sadece su. ay gibi parlayan ciltler icin jel uygundur. aksamlari, uretenden-yaratandan allah razi olsun, clinique take the day off balm. 'ben sadece bunu kullanarak rahat edemem' diyenler double cleansing uygulayabilir. once yag bazli temizleyici sonra su bazli temizleyici.

2. serum/asit - sabahlari sadece antioksidan bir serum benim icin yeterli sonrasinda gunes kremi suruyorum. bitti. bu kadar. sabahin korunde 10 step korean skin care routine uygulayacak ne motivasyonum ne de zamanim var. antioksidan olarak alman markasi isana age performance serum. cay agaci ozu icerir. 'bende para bok' diyenler icin skinceuticals vit c + ferulic acid var. 'para yok ama heves var'cilar icin timeless vit c + ferulic acid veyahut garden of wisdom ayni adli serum.
    asit konusuna gelirsek; tavsiye edebilecegim, diger markalara kiyasla daha ulasabilir, paula's choice var. * biologique recherche de diyolla ama ben henuz denemedim cunku nerden nasil alinir bilmiyorum. online shop'u yok cunku.*
    asitleri agirdan alin, daha once hic kullanmadiysaniz.

3. nemlendirici/gunes kremi - sabahlari dedigim gibi, hava ankara sogugu degilse, sadece antioksidan + gunes kremi. tercihen broad spectrum*. yaz-kis demeden suruyoruz evet. cunku uv-isinlari kisin uykuya yatmiyor ve cildimize isliyor. uv-c neyse ki ozon tabakasini gecmiyor. gunes kremi = anti-aging. nemlendirici olarak occlusive denilen, transepidermic water loss'u onleyen, icinde ister bitkisel yag, ister hayvansal yag veya petrolatum bulunduran, cildin nemini hapseden, kremler tercihimiz.

amma yazmissin bana minimum duzeyde bir seyler lazim, cildim kaymak gibi*, ne pih* var, ne pie* var, ne sivilce var:
    - makyaji, gunes kremini cikarabilen temizleyici
    - nemlendirici*
    - gunes kremi

hayatima renk girsin diyenlere:
    pai skincare rosehip oil.
    paula's choice tum urunler. saglam marka. ozellikle booster'lari ve asitleri.
    clinique moisture surge serisi.
    heliocare gunes kremleri.
    avene gunes kremleri.
    cilde zarari olmayan isana'nin bebe kremleri veya med serisi*. tr markalari bu konuda nasil bilemem.

daha fazla bilgi:
    paula's choice ingredient dictionary
    skincare addiction
    asian beauty
    kullandigim urunun icinde ne var
    turkce youtube'da bir vaha
  • doğal gülsuyu ile cildinize tonik etkisi verebilirsiniz. gül esansı değil, güllü su değil, doğal gülsuyu.