• uplayalım. cildimi mahvettim, mahvettim. özellikle de sivliceyi sıktıktan sonra yara oluyor ya, o yaraları sürekli mıncıklıyorum. bunu geçirebilecek -yaraları- bir yöntem varsa yeşillendiriniz.
  • toplanın anlatıyorum gençler. en önemli üç olay var cild bakımında. birincisi temizlemek ikincisi peeling üçüncüsü nemlendirme

1. temizlemek : sebamed markasının yüz temizleme ürünlerini önerebilirim. büyük boy alırsanız baya ekonomik de oluyor. yüzde akne yada siyah nokta cıkmasını önlüyor.

2. peeling: garnier kömürlü yüz peelingini tavsiye ediyorum. cogu zaman da indirimde oluyor. fiyat performans acısından güzel. yüzünüzde pütürler gidiyor ve cildiniz pürüzsüz yumuşacık oluyor.

3. yüz kremi: bir çok krem markası mevcut ama ben bu ara simple markasına takmış durumdayım. cok memnun kaldım. su bazlı nemlendirici kremi tam da yaglı cilt tipleri için ideal.

özet vericek olursak üç ürün bence yeterli. haftada bir iki kez yüz maskesi de uyhulayabilirsiniz bu bakım olayının ucu bucagı yok ama dedigim gibi üç ürün tüm ihtiyaclarınızı karşılar. sormak istediginiz baska seyler varsa da yazabilirsiniz.

edit: yıl olmuş 2021 ve peelingin bile zararlı oldugu ortaya çıkıyor. mikro soyucu peeling tavsiye ediyorlar. simple alerji yaptı dostlar. onu da önermiyorum.

kore ürünlerine taktım şu sıralar. ürün içerigi zararsız olduğu için denemek istedim. ama artık direk ürün de tavsiye etmiyecegim. dermatolog'a gitmekte fayda var sanırım..
  • temizleme, peeling ve nemlendirme olayı yeterli oluyor.
    youtube'da aras barlas diye bşr kanal var, arkadaş doğal ve güzel maskeler öneriyor, ben onu takip ediyorum.
    cilt bakımı önemli arkadaşlar, aksatmamak gerekiyor. bunun erkeklik ile bir alakası yok. her gün düzenli olarak yapıyorum ve gerçekten insanın aynaya bakışını değiştiriyor.
    tavsiye olarak; kakao maskesini denemenizi öneririm, güzel oluyor gerçekten. ışıl ışıl yapıyor.
    birde cildimizin güzel gözükmesin de beslenme de büyük öneme sahip biliniz.
  • - doğal yağları karıştırarak kendi nemlendiricinizi yapmayı deneyin. aktardan bulabileceğiniz hindistan cevizi, jojoba, shea, susam vb yağlar mucizevi.
    - peeling için duş sonrası buhara maruz kalmış cilde esmer şeker + limon + zeytinyağı bileşeninin üzerine tanımam. nazik hamlelerle cildinize uygulayın.
    - peeling uygulamasından sonra pirinç unu ile gül suyu veya sütü karıştırarak yüzünüze sıvamanız ve kuruyana kadar bekleyerek yıkamanız, cilt tonunuzu eşitleyerek yüzünüzü aydınlatacaktır.
    - güneş kremi önemli, dermokozmetik bir güneş kremi edinmek lazım.
    - bol su içmek hayati önem taşıyor. ilerleyen yaşlarına rağmen güzel cilt sahibi kadınlara sorduğumda ilk verdikleri cevap "çok su içiyorum" oluyor.
    - ara sıra bepanthen ve çok az medacassol karıştırarak yüze sürmek faydalı. güneşin tahribatını gideren iyileştirici kremler.
    - direkt uygulamayın vs diyen var ama ben e vitaminini avucuma damlatıp yüzüme masaj ile yediriyorum. yıllardır faydasını gördüm zararını görmedim. eczacı arkadaşlar daha iyi bilir.
    - aloe vera bitkisi yetiştirebilirseniz kral olur, cilt için ödül gibi.
    - ara sıra yüzünüzü su ile seyreltilmiş elma sirkesiyle silebilirsiniz.
    - gül suyu, soda veya e vitamini damlatılmış suyu buz kalıplarına dökerek dondurup bu küplerle yüzünüze sabah uyanınca masaj yapabilirsiniz.
    - yüz yogasını duyanlar duymayanlara anlatsın. yüz kaslarınızın formunu koruması ve yapılan hareketlerle kan dolaşımının hızlanması sonucu taze bir görüntüye sahip oluyorsunuz. yüz yogası yapın.
    - makyajı zeytinyağı ile çıkardığım zamanlar sabahına çok yumuşak bir ciltle uyanıyorum.
    - ben yapamıyorum siz yapın ve şekeri bırakın.
    - yeşil sebze suları tüketmek önemli.

mümkün mertebe kimyasallardan ve ambalajli bakım ürünlerinden uzak duruyorum fakat anarşist olmadığım bir dönem caudalie kullanmıştım. oldukça iyiydi. yine de altını çiziyorum, her şeyin doğal alternatifi mevcut ve petrol ürünü ile işlenmiş maddeleri ağzımıza yüzümüze sürmesek daha iyi. aklıma gelirse editlerim, güzel bir cilt her yaşta mümkün.
  • doğal gülsuyu ile cildinize tonik etkisi verebilirsiniz. gül esansı değil, güllü su değil, doğal gülsuyu.
  • eveet buraya alalım kızlar sizi :)

madecassol, bepanthol, evigen ampul

bu üçünü karıştırıyoruz yağlı ciltler haftada 2-3 normal ve kuru ciltler her gece sürebilir ne sivilce ne sivilce izi ne de güneş lekesi hiçbiri kalmıyor. e vitamini bazı kişilerde tüylenme yapabilir en kötü koymassınız biter :)

yüz temizleme olarak sebamed likit jelden başkası bana iyi gelmedi karma ciltliyim

illa bi maske falan yapıcam diyorsanız boşuna para vermeyin the body shopdan aldığım maskeler ve normal kil maskesi dışında hepsi hikaye.
  • epeydir arastirip cok azini kendim deniyorum. okuduklarima ve deneyimlerime gore:
    - ilk asama cildi tanimak:
    cildiniz yagli mi, karma mi, normal mi buna gore urun secmekte fayda var. 'su urun bana iyi geldi' tadindaki tavsiyeleri uygulamadan once size urun oneren kisi ile cilt tipiniz ve cilt sorununuz (varsa) ayni mi buna bakmak lazim.

bunun icin basitce, sabah uyandiginizda yuzunuze hicbir sey surmeden, yikamadan bir kagit havluyu (su incelerden) yuzunuzun her yerine guzelce bastirin.
    kagit havlu hic yaglanmamissa: kuru
    belli bolgeler digerine gore daha yagli ise: karma
    kagit yagli ise: yagli cildiniz var demektir.

karma cilt tipi icin bana epey mantikli gelen (ve benim kendimde de uyguladigim) tavsiye: yagli bolgeler icin ayri kuru bolgeler icin ayri urun kullanmak. (elbette cok butce dostu degil fakat bu sorunu soyle cozdum: sivilcelerim icin kurutan bir temizleme jeli kullaniyorum. yuzumun yagli olmayan bolgelerine bu jeli cok hafif masaj yaparak veya yapmadan uyguluyorum. sivilcelerin oldugu yagli bolgelere ise guzelce masaj yapip yediriyorum)

- ikinci asama (varsa) cilt sorununu tespit etmek, bu sorun icin iyi gelecek iceriklere yonelmek.
    bu kisim derya deniz, butcenize ve cilt sorununuza gore bircok markadan bircok urun bulabilirsiniz. kisisel tavsiyem, urununuzu gratislerden degil eczanelerden temin edin (diger deyisle, kozmetik degil dermokozmetik urunlere yonelin).
    la roche, parmaceris, bioderma gibi markalarda cok pahali olmayan guzel urunler bulabilirsiniz mesela.
    eger alma/getirtme imkaniniz varsa the ordinary de hedefe yonelik calisan ve gorece uygun urunler bulabileceginiz bir diger marka.

simdi gelelim rutin olusturma kismina, ben kendi yas grubum icin yazacagim (25-30) fakat daha genc arkadaslar icin de faydali olacagini dusunuyorum, zira ben yuzumu su disinda bir seyle yikamayi akil edeli 1 sene oldu, yasitlarimin gerisinde geliyor sayilirim.
    benim icin bu kisim 3 (veya 4) ana asamadan olusuyor:
    gunduz
    - su ile yikama
    - acikcasi her zaman degil fakat, gunes kremi veya hafif bir nemlendirici.

gunes kremi secerken, kimyasal, fiziksel veya karisik filtreli secebilirsiniz. kimyasal filtreli urunler hafif yanma hissi yapabilir cunku bu urunler isigi yansitarak cildinizi korur. fiziksel filtreli urunler, surdugunuzde hafif beyaz bir tabaka birakir ve adindan da anladiginiz uzere bu tabaka sayesinde gunesin teninize erismesini engeller, bu sekilde korur. gunes kreminizi secerken hem sizin icin hangisinin kullaniminin kolay olacagina bakmaniz, hem de cilt tipinize uygun urun secmeniz epey onemli, cunku gunduzleri nemlendiri krem ihtiyacimizi da gunes kremimiz karsilayacak.
    gunes isinlari (uva, uvb vs), hem yaslanma belirtilerini hizlandirdigi icin hem de cilt kanseri riskini arttirdigi icin bu asama sokomelli.

aksam
    - makyaj silme
    - yuz yikama
    - su bazli urunler
    - yag bazli urunler

makyaj silme
    bu asamada eger cildiniz hassas degilse, yag bazli temizleyicileri oneriyorum. cunku cildinizi hirpalamadan makyaji daha kolay cikarabiliyorlar. (ve evet, yagli his birakiyorlar). makyaj sildikten hemen sonra cildimizi guzel bir temizleme jeli veya kopugu ile temizleyecegimiz icin, bu kullanacagimiz urunun (cildimizde alerjik reaksiyona sebep vermedigi surece) cok bir onemi yok. hosunuza giden herhangi bir urun olabilir.
    eger cildiniz hassassa, misel su kullanabilirsiniz. misel suyu cildinizden arindiracaksaniz, yine markasi cok onemli degil fakat 'ben makyajimi silerim yeter' diyorsaniz burada kullanacaginiz urunun kalitesi onemli cunku cildinizde kaliyor. ilk grup icin garnierin misel suyundan epey memnun kalmistim (hafif kopuruyor su ile denerseniz, dolayisi ile neden yuzunuzu ardindan yikamaniz gerektigine net kanittir). ikinci grup icin bioderma misel suyu oneririm. bebis gibi makyajinizi cikariyor, ve bu kadar. tembel aksamlarimda bunu yapip direkt yatiyorum. (ytd)
    eger cildiniz asiri asiri hassassa, misel su bile irite ediyorsa, makyaj temizleme sutu kullanmalisiniz. bu konuda cok bilgim yok malesef urun oneremiyorum fakat bildigim kadariyla yves rocherin papatyali bir sutu vardi.
    makyaj temizleme urunlerinde yazdigim sira ile yukaridan asagi gittikce temizleyicinin gucu azaliyor. dolayisi ile makyaj sutu elbette ki cildinizi yag bazli temizleyiciler kadar kolay ve derinlemesine temizleyemeyecektir.

yuz yikama
    burada yine cilt tipimize uygun bir yuz yikama jeli ile yuzumuzu guzelce yikiyoruz. bu asamada, bir onceki asamadan yuzumuzde kalan makyaj veya makyaj temizleyicisi kalintilarini, gunes kremini guzelce temizliyoruz.
    eger cildiniz hassassa, veya aldiginiz temizleme jeli yuzunuzu kurutuyorsa (dogru urun aldiysaniz bu asamadan sonra yuzunuz gergin hissetmemeli), jeli elinizde kopurtup yuzunuzu kopukle yikayabilirsiniz.
    eger cildiniz hassassa, jel yerine direkt yuz yikama kopuklerinden alabilirsiniz.

su bazli urunler
    bu asamada, eger kullaniyorsaniz, tonik, sivilce kremi vs gibi su bazli ek urunlerinizi surebilirsiniz. tonik yerine gul suyu kullanabilirsiniz (gul aromali su degil) otaci veya rosense tavsiye edebilecegim markalar.
    yine cildimize uygun nemlendiricimizi suruyoruz.
    yasa ve cildin ihtiyacina gore bu nemlendirici retinol, hyaluronik asit vs vs iceren bir urun olabilir. sadece duz nemlendirici olabilir.
    goz cevresi icin ve yuz icin ayri urun kullanmakta soyle bir yarar var: goz cevresi derimiz yuzumuze gore cok daha ince ve hassas deri. yuzumuzu nemlendirmek icin anca yeterli gelen bir urun goz cevremiz icin agir gelip sivilce / yag bezesi yapabilir.
    yine cildin ihtiyacina gore c vit, a vit serumlari bu asamada kullanilmali.
    fakat bu vitaminler eczaneden aldiginiz ampuller olmamali. cunku soz konusu ampuller cilde surmek icin degil icmek veya kana karistirilacak sekilde siringa yapilmak icin uretilmis urunler. bu urunlarin icerigindeki buyuk molekullerin ciltten emilimi hic yok gibi bir sey. bosu bosuna bu urunlere para vermeye ve cildi yormaya gerek yok. pharmaceris gibi markalarin gorece uygun fiyatlara kaliteli serumlarini kullanabilirsiniz mesela.

yag bazli urunler
    en son da essential oils diyebilecegimiz yag bazli urunlerimizi surerek rutinimizi tamamliyoruz.
    ben bu kisimda hicbir urun kullanmadigim (simdilik ihtiyac duymadigim icin) pek bir bilgim yok, bilen arkadaslara birakiyorum.

genel hatirlatmalar
    - her ne kadar yumurta aki karistirip surata surmek kulaga cok kolay ve dogal gelse de, yumurta akinin ph degeri cildimize uygun degil (neredeyse tum cok ovulen dogal peeling/maske/bakim urunu icin durum bu) ve bu bakim urunleri kisa vadede memnun etse de uzun vadede sebum uretimini arttirarak ciltte ya sivilce olusumuna, ya da sebum uretim dengesini bozarak soyulmalara varan kuruluklara sebep olacaktir.
    garip garip seyleri surmeyin oraniza buraniza :)
    - cilt bakimi cok buyuk ve hizla buyumekte olan bir sektor. size dayatilan veya internette gordugunuz (bu yazi dahil) bakim tavsiyelerinden hangilerine ihtiyaciniz var en iyi kendiniz tahlil edebilirsiniz. once cildinizi tanimakla baslayin.
    - eger cidden camurun tozun topragin icinde calismiyorsaniz, elleriniz yuzunuzun temizligi icin yeterlidir. foreo gibi urunlere ihtiyaciniz yok, cildinizin yagini tamamen sokup atmak istemezsiniz sadece fazlasini almak ve gozenekleri acik tutmak yeterli.
    - peeling / maske yapacaksaniz, fiziksel temizlik yapan urunlerin cildinizi cizme, kilcal damarlariniza hasar verme riski aklinizin kosesinde olsun. bu urunleri kullanip kullanmamaya cildinizin hassasiyetine gore karar verin. kimi cilt cok iyi cevap verir, kimisinde hafif kizarikliklar olusur.
    - yuzunuze yaptiginiz bakimi, boynunuza ve degaje bolgenize de asagidan yukari dogru hareketlerle yapmayi unutmayin.
    - tum bu bakimdan sonra bir de dudak bakimi yaparsaniz tadindan yenmez. kendi adima dudak bakimim gece uyumadan once nuxe lip balm surmekten ibaret ve son derece yeterli geliyor bana.
    - her gun icin ayri temiz havlu veya direkt kagit havlu kullanirsaniz, havludan bakteri kapma riskiniz olmaz.

kisa vadede aklima gelenler bunlar, yeni seyler ogrendikce guncellerim.
  • (bkz: caudalie)
  • hiçbir yağ doğal da olsa cilde direkt sürülmez. ciltte irritasyona neden olur, bu sefer cildi toparlamak daha eziyet olur.
  • beyaz tenli hanımefendi ve beyefendiler aman efendim ölü hücreler gitsin, cildim temizlensin diyerek peeling yapmayın. hassas ciltler olan için olan ürünleri kullanın. haa onlar çok pahalı derseniz vazelin sürün cildinize. bir de güneş koruyucu.

yağlı cildi olan hanımefendi ve beyefendiler aktardan alacağınız kili kullanabilirsiniz. cildi pammık gibi yapar. karma cildi olanlar kili su yerine süt ile sulandırabilirler... beyaz tenli, hassas ciltliler siz sakın kil kullanmayın!

çok süper bir sır vereceğim size: burası çokomelli!
    *kimyonu kaynatıp yüzünüzü bu su ile yıkayın. aynalara bakmaya doyamazsınız, o derece etkilidir.

edit: tanım neydi? tanım dostluktu.

tanım: cilt tipine göre uygulanması gereken tavsiyelerdir.
hesabın var mı? giriş yap