şükela:  tümü | bugün
 • birilerinin hep başkaları gibi olmaya çalıştığı bu dünyada gelinen son noktanın ürünü. insanlar ırkçılık yüzünden kanıksadıkları ön yargıları ve çekildikleri bok çukurunun farkında değiller mi? evet değiller ve evet burası birilerinin günde 12 saat güneşlendiği, birilerinin ise cildini beyazlatmak için kremler kullandığı bir curcuna. neden başkası olmak niyetiniz? niçin esmer olmak yetmiyor? niçin beyaz olmak yetmiyor, niçin çekik olmak, uzun boylu olmak, kısa boylu olmak yetmiyor? neden hala barışamadınız kendinizle? kandırılmaya neden bu kadar meyillisiniz? yapacak o kadar çok şey varken niye kıçınızla başınızla oynayıp duruyorsunuz? oturup bi düşünün lütfen ya. içim acıyor. uyanın artık.

  şuradaki videoları bir izleyin lütfen ve kendinize dürüst olun. bir işe girebilmek için bu kremi kullanman gerekiyorsa o işverenin beynini yesin kaplanlar. sizin için oturup ağladım lan. biraz kendinizin farkına varın. şekilci, büzüşük beyinlere dönüşmeyin çok rica ediyorum.

  (bkz: ırkçılık/@cikolatali catlak kurabiye)
  (bkz: ego/@cikolatali catlak kurabiye)
  (bkz: farkındalık/@cikolatali catlak kurabiye)
 • şahsen beyaz tenli olan ve güneşte yanmak istemeyip de kazara amele yanığı olmuş biri olarak, parası neyse verip alabileceğim kremdir. ha bir de, bunları koltuk altında, genital bölgesinde hoş olmayan koyu halkalar olan kişiler de kullanır. yani sevgili kardeşlerim, siyahi birini beyaz yapmak için geliştirilmemiştir.

  yararlı bir kozmetik ürünü kendisi. yazları koyu koltuk altları yüzünden askılı giymek istemeyenler var. güzelleşme çılgınlığını eleştiririz de, her boku ırkçılığa getirmeyelim piliz.
 • batılı kozmetik devlerinin ürettiği bu kremler, en çok endonezya gibi ülkelerde satılır. ama bu durumun ırkçılıkla falan alakası yokmuş, her bokun uzmanı sözlükçüler sağolsun öğrenmiş olduk, tşk.
 • cinli oda arkadasimda vardi bu. mark marka hem de. loreal'in clarins'in falan bile boyle urunleri vardi sanirim. uzak dogu'da bu seyin alicisi cok zannedersem. uzucu.
 • "...hayır, onlar türkiye’nin insanından şikayetçi. insanından, yani kendilerinden. aynaya tahammülleri yok..."

  cemil meriç
 • sosyal bilimleri hatmetmiş sözlükçülerimizin çözdüğü üzere, ırkçılıkla alakası yokmuş pek.

  doğru, bu ürün ırkçı amaçlarla icat edilmemiştir, ülkemizde kullananların da kolonyalizmin mirası komplekslerle bu kremi kullanmadıklarına eminim. ama dangalak kardeşlerim, dünya sizden ibaret değil. hindistan'dır, endonezya'dır, birçok asya ülkesinde aynı komplekslerden dolayı bolca kullanılıyor bu krem, kozmetik firmaları da bu pazarda reklamlarını stratejilerini vs. buna göre ayarlayıp malı kitliyorlar. benzer kafanın ürünü başka örnekleri de bulmak mümkün: çinli kadınların arasında gözkapaklarına estetik ameliyat yaptırmak gibi saçmalıklar gayet yaygın. ama siz çözmüşsünüz hemen bütün olayı, tebrik ediyorum hepinizi.

  ne bitmez cahil özgüveniniz varmış birader ya.
 • bu beyazlatıcı kremler konusunda belgeseller dhai dönmüştü bir zaman. cilt doktorları kesinlikle, ihtimal falan değil, kesinlikle kanser yapar demesine rağmen bütün vücuduna her gün süren insanlar vesaireler. apayrı bir dünyası var bu kremlerim. dolayısıyla bu beyazlatıcı kremler sadece koltuk altı şurası burası için değil, bütün vücuda da kullanılan ve özellikle asya ve afrika'da yani insanların kendilerine yüzyıllarca üstünlük sağlamış, ırkçılığın tillahını yapmış sarışın beyazlara benzeme çabasının yoğun olduğu yerlerde yaygın.

  şimdi biz ilk kez bu işin ırkçılıkla bağlantısını sözlükte duyduk diye bunu bize ileten insana binlerce hakaret edip, duyduklarımızı da duymamaktan gelmeyi tercih edebiliriz. mümkün. "efendim sosyal bilimler yok olsun, neden inceliyoruz insanları. toplulukların neyi neden yaptığından bize ne" de diyebiliriz. o da mümkün. sosyoloji bölümlerine gidip "bana ne yahu kim neyi niye yapıyormuş. yazmasanıza" şeklinde çemkirmek daha bile tatmin edecektir bu durumda.

  yok derdimiz cidden bütün dünyada, ayrı ayrı ülkelerde insnanlar kendilerine zarar verme pahasına neden bu işleri yapıyorlar şeklinde duyduğumuz bir merkasa, o zaman açarız ufak bir arama yaparız, dandirik tabloid gazeteleri değil de, araştıran, soruşturan sorumluluk sahibi yayınlara bakarsak mesela ne görüyoruz: "deeply entrenched attitudes towards colour, and the increasing promotion of skin-lightening products, are placing a 'horrible burden' on dark-skinned women"
  http://www.guardian.co.uk/…es-prejudice?intcmp=srch

  ne diyor yazı, ömrü boyunca ayrımcılığa uğramış kişiler bir süre sonra kendilerine bu yapılanı kanıksarlar, kendilerinin hakikaten aşağı olduğuna inanmaya başlarlar diyor uzman. bu kremler işte o ayrımcılığın mağdur tarafında kalan gruplar tarafından yaygın kullanılıyormuş.

  ırk ayrmcılığı döneminde zencilerin davranışları, kendilerine dair algıları inceleniyor. tıpkı bizde esmer tenli, akdeniz tipi dediğimiz kadının hiçbir şeye layık olmadığı, başına gelen her şeyi, her hakareti hak ettiği düşünülüyorsa, aynı şekilde zenciler de "burnu yayvan olan olmayandan, teni açık olan olmayandan daha iyidir" gibi algılar ediniyor diyor.

  hatta bu algı çocuklara kadar uzanıyor, "teni daha koyu olan daha aptaldır"a kadar varıyormuş. yazı, obama'nın eşi daha koyu bir zenci olsa mesela, açık tenli olmasa obama seçimi kazanamayabilirdi bile diyor. insanların içine işlemiş, hala devam ediyor yani algı

  mesela ömrü boyunca tenin ne kara diye alay edilen insanı anlatıyor ve diyor ki yazar, britanya'da yaşayan nijerya kökenli tanıdığı hemen herkes düğünlere giderken bu kremlerle tenlerini beyazlatıyorlarmış. sırf koltuk altlarını değil yani. teni daha koyu olduğu için daha az sevilesi, daha az saygı duyulası insanlar olduğu düşündürülmüş bu kişilere.

  kendi teninden kendini öldürecek kadar tiksinen insanı kendisiyle barışık ilan etmek gibi algı çarpıklıkları bu tür ülkelerde çok görülüyor sanırım ki hızla yaygınlaşıyormuş bu kremler.

  hindistan'da kendi teninden bile tiksinme hadisesi yine ayrımcılıkla ilgili. ama tek ırktan gelen toplumlarda bu ırk ayrımcılığı değil sınıf ayrımcılığı şeklinde oluyor diyor yazı. ülkede kuşaklarca devam etmiş kast sisteminde üst sınıflar genelde daha açık tenli olduğundan, koyu tenli olmak aptal, çirkin olmakla özdeşleşiyor. dolayısıyla "insanlar solayruma gidiyor, o da mı ırkçılık ha o da mı" feveranı üzerine biraz düşününce lüzumsuz kalıyor. vaktiyle beyaz tenin üstünlük sebebi olması üst sınıfın tarlalarda dağlarda çalışmaya lüzum duymamasındandı. beyaz teniniz gün boyu yan gelip yatacak maddi güce sahip olduğunuzun göstergesiydi. bugünse üst sınıf ofislerde, deoplarda tıkılı değil yatlarda plajlarda geziyor. o sebepten işte eskiden beyaz, bugüse yüzden bronz olmak daha bir şık. mantık aynı mantık. "bunlar benden üstün, onlar gibi görünürsem ben de üstün olurum" mantığı. bu ister bilinçli olsun, ister bilinçsiz.

  bu böyle devam ediyor işte kamboçya'dan tutun da jamaica'ya kadar her erde bu kremler.

  sorun ne, bu kremler insanı öldürüyor. bu kadar net. ortak payda ne, açık ten güzeldir, uğruna kendini öldürmeyen/sakatlamayan kezbandır bakımsz bilmemnedir...

  şimdi tepkiye devam, sözüm sana gardiyan gaztesi, ırkçılık nalakaa yoaaa ruh hastasısın

  http://www.guardian.co.uk/…ath-thailand?intcmp=srch
  http://www.guardian.co.uk/…inned-beauty?intcmp=srch
  http://www.guardian.co.uk/…-vybz-kartel?intcmp=srch
 • yüzümün arap baharı geçirmesinden mütevellit girmiş olduğum başlıkta ; yok efendim globalleşen dünya, köleleşen insan nesli, tarih boyunca amerikalılar tarafından aşağılanan ve halen öldürülen zenciler vs.yapmayın efenim öyle bişey olsa obama beyaz don giyer mi?
 • procsin marka olanını yanlışlıkla aldığım krem.

  evet, yanlışlıkla. %75 indirimi görünce hunharca alışverişe daldığımdan dolayı arada onu da sepete atmışım, kargo gelince fark ettim.
  işe yarayıp yaramamasını geçtim, ihtiyacım var mı onu bile bilmiyorum. bu beyazlatıcı ürünlere de pek güvenmiyorum açıkçası.

  yine de eğer üşenmeyip denersem sonucu yazacağım buraya da, kullanmak isteyenlere yardımım dokunur belki.
 • bu kreme sahip olmadan önce amokaçi gibiydim, artık sarah fowler kadar beyazım.

  kapalıçarşıda arap-açan deniyor. siz de tükenmeden alın.