şükela:  tümü | bugün
 • 1272-1302 yillari arasinda aktif resim hayatini surdurmus, bizans resminin etkisi altinda kalan son italyan.
 • italyan ressam ve mozaik ustası.
 • santa croce'de bulunan çarmıha geriliş isimli çalışması, hasar görmüş olduğu halde dehasını yansıtan bir diğer önemli çalışmadır.
 • gerçek adının cenni di pepi veya bencivieni di pepo(günümüz italyancasına göre benvenuto di giuseppe) olduğu düşünülen, poetik ve kontemplatif* madonnalarıyla(meryem ana'yla isa figürlerinin kullanıldığı resimler) ünlü ressam. giorgio vasari'nin gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarını anlattığı |le vite de' più eccellenti pittori, scultori, e architettori da cimabue insino a' tempi nostri| adlı biyografi serisinde, cimabue'nin adı giovanni cimabue diye geçiyor ama bilemedim şimdi. sanırım gerçek adı giovanni gualtieri, ben oyumu bunda kullanıyorum. cimabue çoğu yerde denildiği gibi 'dik başlı' anlamına gelen bir lakap. kesin olan bir şey var ki, bu adam 'cimabue' diye çağırılıyor..

  cimabue'nin doğduğu zamanlarda italya fakirlikten dökülüyordu, sanatçılar için uygun bir ortam yoktu. ama floransa'da doğan cimabue aristokrat bir aileden geliyordu. ailesi, eğitimi için onu -10 yaşlarında- santa maria novella basilikası'na gönderdi, amma velakin bizim cimabue derslere katılmak yerine bütün gün sağa sola resim çizmekle uğraşıyordu.

  o sıralar yunan ressamlar floransa'nın emri altında şehrin ihmal edilen resim sanatını raya oturtmak için çağrılmıştı. bizim cimabue de derslerden kaçıp santa maria novella basilikası'ndaki gondi şapeli'nde bu sanatçıları izler olmuştu. cimabue, babasının ve ressamların kendisindeki resim eğilimini kabul etmesinin ardından ressamların öğrenimi altına girdi. yunanlardan aldığı eğitimde tamamen onların tekniklerini kopyalamaktan ziyade, kendi doğasının ona yol göstermesini tercih etti. başarısı bu yüzdendir..

  floransa ve pisa'da kiliseleri boyayarak adını yaydı. en çok, zamanının michelangelo'su coppo di marcovaldo'dan etkilenmiştir. ama bizans sanat kültürünün* altında doğasını takip edip kendi tarzını yaratmıştır.. çevrede, sokaktaki başıboş insanlara ve sokak kedilerine karşı cömertliğiyle tanınırmış. dilencilere ahırında kalması için izin verirmiş. 33 kedi beslediği söyleniyor. cat person'mış yani, veya italyanca söylersek persona gatto(yamulmuyorsam).. cimabue'nin bilinen yapıtları az. hatta bazılarını ünlü içkili öfke nöbetlerinde kendisi parçalamıştır.

  dante'nin* ilahi komedya'sının* araf bölümünün 11. kantosunda da geçer adı, şu şekilde:

  "cimabue resmin ustası bilirdi kendini,
  oysa artık ünü karardı
  giotto aldı şimdi onun yerini."

  "credette cimabue ne la pittura
  tener lo campo, e ora ha giotto il grido,
  sì che la fama di colui è scura."

  bahsi geçen giotto di bondone de cimabue'nin öğrencisi olur. cimabue, çobanlık yapan 10 yaşındaki giotto'yu, kömürle tahtaya koyun figürü çizerken görmüştür. çocuktaki yeteneği gören cimabue, giotto'yu alıp, yetiştirmek için floransa'ya götürmüştür.. cimabue, söylenilenlere göre kibirli ve kendini yukarıda gören biriymiş. cömertliği de sırf yukarıda olduğunu hissettirmek/hissetmek için değilse ne olayım.

  neyse, cimabue 1240'da rahatça doğup 1302'de yaşlılığının da katkısıyla dizanteriden ölmüştür. mezarı santa maria del fiore katedralindedir. mezar taşında şu yazar: "credidit ut cimabos picturae castra tenere, sic tenuit vivens; nunc tenet astra poli." yani "cimabue, kendisini resim alanının ustası kabul ederdi. hayattayken, öyleydi. şimdi, bu konumunu cennet yıldızlarının arasında koruyor." dante'nin yukarıda paylaştığım kantosu da bu mezartaşına gönderme işte.. kibirlidir ama iyi adamdır, severim ben..
 • fransa'da yaşlı bir kadının mutfağında asılı bulunan bir tablosunun kendisine ait olduğu tesbit edilince müzayede de 24 milyon euroya satılmış.ilgili haber
 • fransa, compiegne´de yasli bir kadinin mutfaginda bulunan, kadin satmak isteyip deger bictirdiginde 6 milyon euro deger bicilen ve müzayede 24 milyon euroya satilan eserin adi cristo deriso (christ mocked). boyutu sadece 25 cm × 20 cm olan eser 1280 yilina ve passion of christ poliptikine ait. serinin diger iki eseri london national gallery ve new york frick collection´da sergileniyor.