şükela:  tümü | bugün soru sor
 • terapötik kanser aşısı.
 • özellikle her iki cinsiyette de mortalitesi en yüksek ilk 3 kanser türünden biri olan nsclc (bkz: küçük hücreli dışı akciğer kanseri) için şimdiye dek bulunmuş belki de en faydalı tedavi şekillerinden biri olan aşı.

  aşı basitçe vücutta immün sistemi uyararak kanser hücrelerini çoğalmaları yönünde uyaran egf'ye yönelik antikorlar üretilmesini sağlar. antikora bağlı olan egf kanser hücrelerini uyaramaz ve kontrolsüz çoğalma engellenmiş olur. hastalıkla bir süre savaşmış, fakat diğer tedavi yöntemlerine olumlu cevap verememiş hastalarda daha etkiliymiş. kanseri tamamen tedavi edemese de, ölüm riskini azaltıp, hastalığı zayıflatıp ilerleyişini büyük ölçüde yavaşlatır.

  cancerresearchuk
 • bir doktorun anlattığına göre esas amaç kanseri kronik hale getirmekmiş. bir şeker ya da tansiyon hastalığı gibi..
 • 2008'deki klinik denemelerin ikinci fazında, aşı olan kanser hastalarının diğerlerine oranla 4-6 ay uzun yaşadığı tespit edildi. ve sağlık bakanlığı cimavax aşısını halka ücretsiz vermeye başladı. küba'daki bin kişiden sonra avrupa'da da bin kişi teste tabi tutuldu. aşının ömrü bir yıla kadar uzatabildiği 60 yaş altındaki hastalarda iyi sonuç verdiği ortaya kondu. bu aşı doğrudan tümöre saldırmıyor. tümörün ürettiği ve kanda dolsşan epidermal büyüme faktörü adlı proteini hedef alıyor. bu protein hücrelere büyümesini ve bölünmesini söylüyor. kanseri yayıyor. aşı işte bu proteinin kanser hücrelerine yapışmasını engelliyor. yani cimavax önleyici bir aşı değil. var olan tümörlerin büyümesini ve metastaz atmasını engelliyor.
  obama'nın küba açılımından sonra abd'deki roswell park kanser enstitüsü aşıys ilgi gösterdi ve klinik deneyleri başlatmaya karar verdi. şu anda fda'dan izin alma sürecindeler. bu aşının klinik testlerden geçip abd'de kullanıma girmesi 5-10 yıllık bir süreç. küba'nın üretim kapasitesi sınırlı ve testleri sadece akciğer kanserine uyguladılar. testler olumlu geçerse cimavax çocukken yaptırılacak koruyucu bir aşı haline gelebilir.
  kaynak: 13 eylül tarihli hürriyet gazetesi.
 • (bkz: #77595180)
 • küçük hücreli dışı akciğer kanserinin (nsclc) tedavisinde kullanılan kanser aşısı. birkaç maddede toparlayalım...

  - aşı herkese uygulanamıyor. uygulanabilmesi için belli kriterler var. bunlardan en önemlisi hücrenin küçük olmaması gerekliliği. ayrıca tümörün dokusunda neugm3 olması gerekiyor. buna ek olarak, kişinin 18 yaşından büyük olması, hiv virüsü taşımaması, steroid kullanmıyor olması, geçen sene içinde kalp krizi ya da felç geçirmemiş olması, geçmişinde kalp ameliyatı ya da kalple ilgili ciddi hastalık olmaması, kanserin başka organlara sıçramış olması, immünoterapi geçirmemiş olması ve hastanın kendi kendine bakabilecek durumda, yüzde elli aktif olması gerekiyor.

  - aşı önleyici değil. yani "ay bir aşı olayım da kanser olmayayım" seviyesinde değiliz ne yazık ki henüz. ancak belli bir evreden sonra uygulanabiliyor ve bu evre akciğer kanserinin ileri aşamaları (3b ve 4 gibi).

  - aşının yaptığı tümörün gelişimini engelleyerek kişinin yaşam standartlarını geliştirmek ve süresini uzatmak. neugcgm3 gangliositine karşı antikorlar geliştirerek bunu sağlıyor. yani direkt hastalığa müdahale etmiyor.

  - aşı tek başına kullanılamıyor. yani kemoterapi yine de gerekiyor. kemoterapi sürecinde kanserli hücre sayısı azaltılıyor ve böylece antikorlar daha rahat işlerini halledebiliyorlar.

  - hastanedeki tedavi süresi 3-4 gün. sonrasında aşılarınızı alıp çıkabiliyorsunuz hastaneden. herhangi bir ciddi yan etkisi yok.

  - aşı kübalılara ülkelerinde ücretsiz. her yerde öyle olmasını dilemek dışında bir şey elden gelmiyor..