şükela:  tümü | bugün
  • kuzeyden, jutland yarımadasından, inip alplere dayanan, m.ö. 113 - 101 yılları arasında roma cumhuriyeti ile savaşmış olan cermen** topluluk; romalıların kendisi gibi olmayan, devlet şeklinde organize olmamış, kabile yaşamı sürdürenlere taktığı isimle "barbarlar" denilen topluluklardan yalnızca biridir. bahsettiğim yıllar arasında teutoni* ve ambronlar* ile birlikte roma'ya karşı savaşan "barbarlardandırlar". bu yıllar arasında roma'ya ciddi kayıplar* verdirdikleri gibi kendileri de yüz binlerce kayıp vermişlerdir. 101 yılında roma tarihinin en ünlülerinden olan konsül/general gaius marius* tarafından kesin bir şekilde yenilgiye uğratılmışlardır.

    105 yılında teutoni ile birlikte roma'ya karşı yapılan arausio muharebesi'nde roma yenilmiş ve savaş alanındaki bütün roma askerleri öldürülmüştür. birkaç saat içinde roma'nın verdiği asker kaybının 80-120 bin arasında olduğu belirtilmektedir. öyle ki plutarkhos savaş alanındaki toprağın insan kalıntılarından dolayı çok verimli hale geldiğini ve yıllarca bu topraklarda çok bol ürün alındığını söyler.

    101 yılında gallia cisalpina dolaylarında** meydana gelen vercellae muharebesi'nde ise ölen cimbri üyelerinin sayısı kaynaktan kaynağa 65 bin ile 160 bin arasında değişmektedir. aynı muharebede cimbri kralı/şefi boiorix de hayatını kaybetmiştir. böylece cimbri kabilesi tarihe karışmıştır. elbette her üyesi yok olmamıştır, ancak cimbri ismi altında ortaya büyük bir varlık koyabilecek bir topluluk da kalmamıştır.