• izmir'de, sakinlerinin dogal seleksiyondan basariyla gecmis, cesitli evrim surecleri sonucunda ubermensch'e ulasmis canlilar oldugu dusunulen bir semt. bir ornekle aciklamak gerekirse;

sahne: kibris sehitleri caddesi, 22:30 sulari. 7 kisilik erkek ordusuyla 2 kisilik kiz takimi karsi karsiya gelmektedir.

+* kim atti lan o sigarayi ustume?
    - * ben attim lan, ibne**.
    + nasil atarsin lan bana, cimentepeliyim lan ben**.
    - ha, pardon bacim ya. kusura bakma*.
    + yuru hadi yuru, bana mi geciyo senin erkekligin?
    - ...*
  • ahtapot izgara ve kalamar tavası ile cuma akşam yemeğimizi şölene dönüştüren balıkçı. yalıkavak marinadan 1 km kadar tepeye doğru çıktığınızda deniz tarafında karşınıza çıkıyor. burada yiyeceğiniz herşey çok lezzetli ama ahtapot ve kalamar insanda yerken bitecek diye korku uyandıracak kadar muhteşem. 4 kişi tam takım bir sofraya içki dahil 220 lira verdik , şekerlenmiş ev baklavası hariç herşeye bayıldık , tatlıya laf edince şef garson geldi özür diledi hesaba da yazmadı. yalıkavak taraflarına yolu düşenin pas geçmemesi gereken bir mekan.
  • gun batimlarindan sonra gasp, adam yaralama, uyu$turucu saticiligi, araba hirsizlari ve at hirsizi tipli adamlarin harika bir $ekilde izlenebildigi yerdir.
  • çimentepe - ballıkuyu - kadifekale şeytan üçkeninin bir parçasıdır. çingene , kürt ve göçmenler bir arada yaşar. genellikle müstakil evlerin bulunduğu bir semttir. eşrefpaşa camisinin dibinden çıkan dik yokuşla çimentepenin kalbine ulaşabilirsiniz. semte gittiğinizde sorun yaşayıp yaşamamanız tamamen şansa bağlıdır.semt gençleri arasında esrar bildiğin sıgaradan farklı muamele görmez. hırı gürü bol hareketli bir semttir.
  • esrarı boldur, hırsızlığı fazladır bu semtin. varoş kültürün beşiğidir. bol kavgalı bol düğünlü yerdir.
    esrar satılır ama birçok kolaylıkla. mesela polis kimin içtiğini ve kimin sattığını bilir ve ellemez hatta iyi anlaşırlar. o anlaşma para kazandırır her kesime. bide buraları kötüleyen tipler vardır. yok orda hırsızlık oluyor, esrar içiliyor diye. bu ülkede esrar içenler sanki bir tek onlarmış gibi. hatta onları eleştirenlerin kendileri dahi esrar içerler,esrar için gelirler;sanki varoş olan esrar içince başka orta sınıf elitist biri içince farklı oluyor. iki durumda aynı yola çıkıyor, önemli olan psikolojik durumundur.
    ötekileştirmeyi de çok fazla yaşarlar. polis çimentepeli olduğunu öğrenince anında gbtye bakar. baksın tabi baksın ki çürümüş sistemin gençleri ne hale getirdiği görülsün. sorun bir yerde veya bir yerde yaşayan insanlarda kaynaklanmaz sistemin kendisinden kaynaklanır. zaten bize öğretilen büyüklerin yaşam tarzlarını benimsemektir. büyüklerin eylemi karşısında burada yapılanlar küçük kalır.
  • izmirin merkez semtlerinden birisidir. eskiden, şimdi turist olarak gittiğimiz yunan ve italyan sokaklarının izmirde yaşanan versiyonudur. vespalı firuz amcam, bahçeleri çiçekten görünmeyen müstakil evler, sokaklarda güvenle oynayan çocuklar, özgürce gezen kızlar, dama oynayan yaşlılar, akrabaya benzeyen komşuluklar, begonviller, leylaklar, yaseminler, meyve ağaçları... aldığı göçler ile tanınmaz hale gelmiştir.
  • calinip duvara vurularak akordiyon formatina gelmi$ arabayi almaya gittikten sonra mukkemmel gunbatimina dogru bir sigara yakip nasil odeyecegiz bu arabanin masrafini diye du$unmek icin ideal bir yerdir..

gunbatimi gozlemi sirasinda tetikte olmakta fayda var, caktirmadan arabanin saglam kalmi$ arka camindan paynir hoparlorleri goturebilirler.
  • kadifekalenin bucaya bakan yamacında konak ilçesinin bir mahallesidir
  • izmir'in tüten mekanı. bi şekilde burdan ya da basmane taraflarından kordona inerseniz bu şehrin nasıl bi devinim içinde olduğunu anlayabilirsiniz..
  • buranin halki ya$lisindan gencine, zengininden garibanina deli ve kafayi yemi$, gercekten.
hesabın var mı? giriş yap