şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: jimnastik)
 • halk arasında verilen doğru isim. jimnastik demek ayıptır günahtır. türkçesi cimnastiktir. federasyonu cimnastik federasyonudur. sporcuları cimnastikçidir. insanların hem zeka hem de bedenlerini aynı anda kullandıkları eğitici geliştirici sporlardan biridir. yanlış kullanımlar için (bkz: havada parende atmak)
 • yillar yili terazi ve lastikle anilmis spor dali. (bkz: terazi lastik cimnastik)
 • 1980’lerdeki "ingilizce ve bilgisayar ögrenin, köşeyi dönün, ben zenginleri severim" kafasının gereği daha önce fransızcadan ve fransızca okunuşuyla türkçeye geçmiş bazı kelimeler amerikanca okunur oldular bildiğimiz üzere. iş o hale geldi ki "enternasyonal" derseniz "komünist mi bu?" diye bakarlar size ama "entirneyşinil" derseniz "amerika görmüş" diye itibar sahibi olmanız işten bile olmaz; "kulüp" derseniz futbol meraklısı olursunuz ama "klap" derseniz "vay, iyi dans ediyordur bu kerata –ya da kaltak" derler hakkınızda. ama jimnastik’in cimlastik olmasının nedeni bu amerikanlılaşma değil, okunuş kolaylığıdır. türkçede "cimlastik" demek "jimlastik" demekten daha kolay ve yaygındır tıpkı "dinazor" demenin "dinozor" demekten daha kolay ve yaygın olduğu gibi. daha doğrudan ilgili bir örnek vermek gerekirse "candarma" ne kadar doğru ise "cimnastik" de o kadar doğrudur. bu sporla ilgilenen kuruluş kendisini nasıl olmuş da "cimnastik federasyonu" olarak adlandırmış bilemeyeceğim ama jandarma genel komutanlığı’nın " tüh yahu, biz yanlış yapmışız" diyerek ismini "candarma genel komutanlığı" olarak değistirecegini hiç zannetmiyorum.

  şimdi hep beraber söyleceğimiz bir türkü ile bitirelim "kız ben sana demedim mi, karşıki federasyon cimnastik , cimnastik".
 • federasyonunun adı türkiye cimnastik federasyonu ama tdk'da cimnastik diye bir kelime yok, jimnastik var. devletin kurumu devletin dilini kullanmıyor. denyo musunuz arkadaşım, şu konuda tutarlılık sağlamak bu kadar zor olabilir mi.
 • o halde (bkz: bck)

  oldu mu?

  .
 • insan anatomisinin neleri yapabileceğini gözler önüne seren bir spor dalı. tamamen kendi vücut ağırlığını kullandığın bir çalışma disiplini var. 10-12 yaşlarında fit bir vücuda sahip ve esnek bireyler ortaya çıkıyor. sağlık yönünden özellikle ortopedik olarak da bir risk taşıdığını düşünmüyorum, tam tersine kilo problemi olmadan vücudu eğittiğiniz için kaslardan tutun iç organlara kadar sağlıklı kalıyorsunuz.
  kısacası belli bir süre her çocuk bu spor disiplinini almalı bence. ileriki dönemlerde hareketlerin risk oranı tabiki artıyor.
 • trt kullanımını ilk defa görüyorum, vay kazmalar dedirtti..