şükela:  tümü | bugün soru sor
 • işe, okula falan yemeğini evden götürmek, suyu çeşme suyundan doldurup gün boyu tüketmek, suya para vermemek. ama şimdi düşününce bunlar fakir insanların ortak özellikleri de olabilir. neyse ya. yazmış olduk bi kere. siktir et.
 • (bkz: zengin olmak)

  ben şimdiye kadar cimri olup da fakir olan insan görmedim.
 • maddi hususlarda çok kolay izlenebilir cimriler. ama ekonomiye temas etmeyen anlarda da bir cimriyi kolayca tanırsınız.

  cimrilik, salt ekonomik bir tutum değil bir karakteristiktir. kimliğe dönüşür hatta sıklıkla.
  1-bir cimri, arkadaşlık, dostluk, akrabalık “edimlerini” bir bahşetme ritüeliyle sergiler. cimrinin sevgisi ödül gibidir.

  2-hatta cimri, bir kişiye gösterdiği sevgisini, civardaki diğerlerini cezalandırıyor gibi sergiler.

  3-iyilikte de böyledirler. cimrinin iyiliği karşısında beklediği şükran ve minneti, tanrı bile bekleyemez.

  4- cimrilikle bencillik iç içedir çoğu zaman. abartılı ilgi talepleri, bir yandan kuvvetli bir cimriliği ihbar eder, ilgi manyaklarından uzak durmak gerekir.

  5-cimrilik, durduğu yerde durmaz. kişinin tüm değer yargılarını hastalıklı hale sokar. cimrinin; merhamet anlayışı mazlumu aşağılayıcı, eşitlik anlayışı menfaatçi ve oportünist, adalet anlayışı hakkaniyetten uzak ve ajitatif, iltifat ve iyilikleri karşılık bekler bir alışveriş kipindedir.

  cimriden adam olmaz net. cimrinin ekmeği yenmez suyu içilmez. cimrilik, ikili ilişkilerde mazur görülebilecek, “o da öyle işte” denilebilecek bir şey değildir. vesselam.
 • en pahalı telefonları alırlar ama bi çayın hesabını yaparlar.
 • yıllarca "önce kendim kazanayım ki sonra başkalarına yardım edeyim." der. ne başkalarına yardım etmesine yetecek kadar para kazandığı ne de birine yardım ettiği görülmüştür.
 • üç kuruşu kısıp, parası cebinde kalacağını zanneden insan türleri; bunların hepsi ya birşeyini kaybeder ya da çaldırır. çıkacak para cepte durmaz bilmezler. not: genelde oğlak burcu olurlar.
 • cimri olduklarını asla kabul etmezler.
 • sürekli paradan bahsedip ceplerinden hiçbir zaman para çıkmayandır. sadece anlatırlar anlatırlar anlatırlar ancak gel gör ki insanı kabız ede ede paradan soğutur bu vicdansızlar. bizde de bir adet bu şerefsizden mevcuttur malesef. şöyle örnek vereyim;
  "benim sigaram bitti dışarıya sigara almaya gidiyorum." diyen arkadaşa nezaketen "boşuna dışarıya çıkma gel bizden içersin." dememizle ki demez olaydık aman rabbim yok böyle bir 180 derecelik dönüş. bu tip durumlarda sakın ola ki onların önüne olasılık dahi olsa fırsat vermeyin çünkü al da at dercesine bir pas gibi anında golü yersiniz.
 • ne kadar paran olursa olsun fakir olmaktir