şükela:  tümü | bugün
  • üç kuruş için onurunu ayaklar altına almakla, insanların gözünde bir kuruş etmemek.
  • en güzel tarafı hiç para harcamadan sosyal statü kazandırmasıdır.

- ahmet nasıl biri
    + cimrinin tekidir

bak negzel değil mi?
  • bir akrabamız var:
    misafir gelecek diye yazlıklarına gitmiyorlar. zaten gelebilecek olan da 3-5 kişi sadece. masraf oluyormuş.
    bayramda gittik biz bunlara (tabii ki kışlık evlerine): anne oğluna (üniversite 2. sınıfta) şekerliği getir dedi.
    oğlan da içinde şeker olanı mı, çikolata olanı mı getireyim diye sordu.
    pek çoğumuz yapıyoruz evde iki ayrı şekerlik hazırlama işini. bir tanesi misafirlere, diğeri de bol bol verilebilsin diye kapıya gelen çocuklara.
    ancak oğlanın sorusundan sonra anladım ki, bu iki şekerlik işini muhtemelen eve gelen misafire de uyguluyorlar, çikolata yemeye layık olanlar ve olmayanlar olarak. böylece çikolata masraflarını iyice kısıyorlar.
    oğlanın sorusundan sonra anladığım diğer bir şey de oğlanın bildiğin sığır olduğu. bari yanımızda sorma.
    annesi bizi çikolata dolu olan şekerliğe layık gördü. yedik ama boğazımıza dizildi.
    işte cimrilik budur.
  • yapmamak lazım.

bugün 10 liranın hesabını yaparken 20 liradan oldum mesela. 10 lira da , 20 lira da beni öldürmez çok şükür. ama sırf cimriliğimden taksiye 10 lira fazla vermemek için, belli bir noktaya kadar minibüsle 1.5 liraya gidip, sonra taksiciye 10 lirayı verirken minübüsten para üstü olarak aldığım 20 liranın ortalıkta olmadığını görünce, üzülüyor insan yahu. bak sinirlendim yine.
    binsene kızım sen efendi efendi taksiye, ne işin var böyle küçük hesaplar falan. öff. sıcak zaten.
  • aptallıkla doğru orantılı olan kişilik özelliği.
  • zenginin tevazusudur.
  • "araç yüzünden amacın unutulması durumu."

(bkz: arthur schopenhauer)
  • bir yıl önce aldığı çukulata resmen taş olmuş adamın, halen onu saklıyor olmasına sebep olan ruh hali.
  • nasıl olur da bir insanda yer eder anlaşılamayan özellik. dozu var bir de. az veya çok. bana arabanı, evini verme ama biraz kalbinden süzülen bir ''düşünmüşlüğü'' ver be insanoğlu. bu kadar muhafaza etme elindekilerini. para dediğin bir kağıt parçası, ama insanların yüreğindeki sevgi, işte onu hangi maddeyle tasvir edebilirsin?