şükela:  tümü | bugün
  • çin çayı sıhat getirir, sağlık verir iddialarından sonra dayanamayıp 1 kutu aldığım*, hefesle yapıtığım çayın ilk yudumunu aldıktan sonra da öksürük tutması sonucu çayın içine öksürdüğüm, o zamandan beri halıya baktıkça bana çinlileri hatırlatan yeşil renkli içecek..*
  • cin cayi kahverengi, japon cayi ise yesildir.
    (bkz: ben gordum)
  • (bkz: keemun)
  • bizzat çin görmüş olanının daha çok fayda içereceğine dair duygusal bir inancı barındırmama sebep olan çay türü. siyah çay gibi demlemek yapılan olası bir yanlıştır.
  • çeşidi çok fazladır. en çok yasemin çiçeğinden yapılanı tüketilir. tomurcuklu iri taneleri suya konunca çabucak açılır. delikli özel bir demlik vasıtasıyla yapılır. kase şeklinde fincanlarda tüketilir. içmeden önce hafif bir koklanır. şekersiz tüketilir. çok sevmem. faforim için (bkz: kaçak çay)
  • siyah çin çayı tat olarak bizimkine benziyor gibi biraz, ama biraz.

efenim aşağıdaki tarif turistik maksatlı filan üretilmemiş olup basbayağı çinliler tarafından çin'de marketten bakkaldan çakkaldan alınan bir nevi çaykur gibi yaygın, çinli bir abinin getirdiği ve yine bizzat çinli abimiz tarafından demlenmiş çin çayı tarifidir...

bir tutam çin çayı alınır, porselen demliğe konur. üzerine azıcık, sadece yaprakları yıkamaya yetecek kadar kaynar su konur, bu arada kaynar suyla bardaklar da şöyle bir çalkalanır ısıtma maksatlı. sonraciima yaprakların yıkandığı ilk su dökülür; üzerine tekrar az miktarda kaynar su eklenir; bizdeki gibi demleme usülü içmiyorlar netekim. o az miktarda çaylı su bardaklara konur, bardağı tam doldurmamakta fayda var nitekim epeyce açı. demlikte suyun içinde yüzer halde değil sadece ıslak halde çay yaprakları kalmalıdır. bu şekilde 4-5 kereye kadar çay yapraklarına sıcak su ekleyerek çay servisi tekrarlanabilir. evet, böyledir, afiyet olsun.
  • cinden gelen arkadas sayesinde bu deneyimi de yasadik. kirmizi metal bir kutuda gelen cayin kapagini kaldirip korumasini yirttigimda icinde sallama posetleri sandigim parlak sari renklerde 10-15 paket cikti. onu da acinca bizim cay tanelerine benzemeyen, daha ince ve kucuk taneli bir cay cikti. internetten arastirmadan sicak suya katip bekleterek icilebilir hal aldıgina inandigim cayin kokusunu almamla icmekten vazgecmem bir oldu. yine de nefes vererek bir yudum aldim, tadı da kokusu gibiydi. cayin cesitli demleme metotlari varmis ama hic birsey bu kokuyu gideremez. sonuc olarak paket cop oldu, hatira olarak sadece kutusu kaldi.
  • kokusu kumpirdeki patates kabuğu kokusunu andıran tatsız bir çay çeşidi.