şükela:  tümü | bugün
  • tayvan'ın resmi adı. kimsecikler kullanmaz ve pek tanımaz.
  • (bkz: tayvan)
  • aynı zamanda qing hanedanlığından sonra kurulan devletin adı.(1912-1949) bayrağı tayvan‘ınki ile aynıdır ve hem çhc‘yi hem de tayvan‘ı barındırır. birleşik çin(uydurdum bunu) de denilebilir.
  • tayvan'ın resmi adı olmasına rağmen, 1911-1949 arası çin anakarasında hüküm süren devleti tayvan adıyla anamayız, bu yüzden bu dönemi refere ederken tayvan-çin cumhuriyeti ayrımının farkında olmalı, çin cumhuriyeti başlığı altındaki entry'leri tayvan başlığına taşıyan işgüzar zihniyete karşı tetikte olmalıyız.

    şimdiki hali koskoca çin halk cumhuriyeti'nin egemen olduğu tüm topraklarda hak iddia etmek gibi abuk bir politikayı sürdürse de, sun yat-sen'in kurduğu devletin ardılıdır. başka başlıklarda irdelendiği gibi, yerel beyler, komünistler, müttefikler ve sovyetler birliği'nin yardımı ile japonya'yı anakara'dan püskürtmeyi başarmıştır.

    sun yat-sen'den sonra epey yetersiz kalan çan kay şek'in mançurya'daki komünistlere (bu bölgeyi japon işgalinden kurtaran sscb mao'ya hediye etmiştir) saldırısıysa sonun başlangıcı olmuştur. başlarda (japonya'ya karşı savaş için) sovyetler ve müttefiklerden hibe alınmış bol miktarda yeni teknoloji silahlarıyla çin cumhuriyeti oldukça üstün konumdadır. fakat mançurya'nın bütün çin'in endüstri üssü olması (japon hakimiyeti döneminde bol yatırım almıştır bölge), komünistlerin köylüleri organize etmekteki başarısı, japon silahlarının da komünistlere kalması (tamamı ile japon işgalinde bulunan mançurya'da ele geçen eski kwantung silahlarının miktarı, sadece kıyı kesimlerden ele geçirebilen ve çin cumhuriyeti'ne kalanların kat kat üzerindedir), çan kay şek'in lojistik sağlayamayacağı açık olduğu halde komünist arazilerinin göbeğine yaptırdığı hava indirmeleri çin cumhuriyeti kuvvetlerinin yavaş yavaş çembere alınıp adeta kemirilerek yok edilmesini ve kıtadan sürülmesini sağlamıştır.

    robert cowley'in what if? 2'de iç savaş çıkmasaydı, çin cumhuriyeti'nin ne halde olabileceğine dair bir varsayımı vardır. ülkenin 2/3'ü olan güney tarım bölgelerini elinde tutan çin cumhuriyeti'nin, sanayiye hakim kuzeydeki komünistlere karşı aynı kore'de olduğu gibi yıllar içinde bir üstünlüğe erişeceğini savunur cowley. ikiye bölünen çin'de güney, güney kore gibi bir ileri endüstri ve robotik devine dönüşürken, ufak çin halk cumhuriyeti kuzey kore gibi marjinalleşip tecrit olmuştur.