şükela:  tümü | bugün soru sor
 • trump'ın yeni ekonomi danışmanı kudlow'un dünya ekonomisini ciddi anlamda etkileyeceğini düşündüğüm söylemidir.
  dünya ticareti açısından bir kırılma noktası olabilir. bu tarihi not edelim.
 • 'musluğu kıstım' anlamı çıkarılacak açıklama. nisan'da dolares 4 tl. yrd.doc.ytd
 • biz zaten krizde oldugumuz icin bizi etkilemeyecek soylemdir. birakin dunya batsin, yesinler birbirlerini.
 • her bokunu çin'de ucuz iş gücüyle ürettiren, yine o ürettirdikleri şeylerin parçalarını da çin'den alan amerika'nın yürek yediğini gösteren söz.

  2-3 gün atar gider yaparlar sonra çinliler bir höt der kendilerine gelirler, çok da şey yapmamak lazım. dünya ekonomisini domine eden ülkeye yapacağınız artistliklerin çok ağır dönüşleri olabilir, isterseniz 3 tane amerika olun bir şey fark etmez herşey para ve lobi değil.
 • dördüncü sanayi devrimi dedikleri dalganın amacını açıklayan beyanat. çin herşeyi ucuza üretir eyvallah ama küresel markalar bunu satarak ciddi para kazanır. oluşan devasa fonlar çin’e kredi olarak verilir. yani çin’in küresel fonlara olan borcu ne kadardır, alt yapı yatırımları için yerel kamu otoriteleri ne kadar borçlu bilen yok. anca bol keseden sallıyor insanlar.

  abd çin’e kota koymaya başlarsa küresel ticarette çin’in ne kadar zorlanacağını görmemek imkansız. zaten çin de bu yüzden altın stokluyor, yeni iş modelleri arayışında ama büyük patron bundan rahatsız.

  abd küresel mal ve hizmet akışını piyasalardaki kredi hacimlerini keserse, çin’i beslemek zorunda olduğu 1,5 milyar insanla baş başa bırakır.

  bakın bu işin asıl kazığı gene döner dolaşır bize girer demedi demeyin.
 • 300 milyonluk ulkesindeki mallarin 95% inin uretiminin yapildigi ulkeye diyor bunu. gorurum sonra walmarttaki secmeni normalde $50 yerine $300 ile ciktiginda
 • bazı gerçekleri göz ardı eden açıklamadır.
 • eger basima bir is gelmeyecekse amerika'nin siteminin hakli oldugunu belirtmek istiyorum. cin, dunya ticaret orgutu'ne katildigindan beridir yukumluluklerini yerine getirmiyor. bakin amerika'nin genel olarak gumruk vergisi ortalamasi %3.3 iken cin'in %10 civarlarinda. cin, akillica liberal ekonominin nimetlerinden yararlanirken diger yandan da oyunu kuralina gore oynamiyor. ayrica iceride insan haklari ihlalleriydi, fikri mulkiyet hakki ihlalleriydi, rusvetti falan girla gidiyor. e amerika da bakti cin ekonomisi 10-15 seneye kendisini gececek, o da kendi capinda onlemler almaya basladi. kanaatimce amerika bu onlemleri alamakta gec bile kaldi cunku cin toplam ihracatta ve uretimde amerika'yi coktan gecmis durumda.

  sen bir guzel amerika onculugunde kurulan liberal ekonominin ve dusuk gumruk vergilerinin ekmegini ye, sonra adamlar sana kurallara uy dediginde auuuuvvv. yok oyle yagma cin bey. artik "ama biz gelismekte olan bir ulkeyiz" bahanesinin arkasina da siginamiyorlar cunku cin nufusunun su an neredeyse yarisi orta gelir grubuna dahil duruma geldi, yoksulluk da hizla azaliyor. ustune bir de adamlar milyarlarca dolarlik dogrudan yabanci yatirim yapiyorlar. cin artik ekonomik anlamda gelismekte olan bir ulke degil, o yuzden bu tur tepkilerin artmasi gayet normal.

  edit: imla
 • sen git diğer ülkelere serbest ticareti getir. serbest ticaret avantajını kaybedince oyunu boz. trump direk bağırıyordu fabrikalar gelin kendi ülkenizde üretin diye. hani serbest ticaretti? isteyen istediği yerde üretir, yatırımını istediği şekilde yapardı?

  en son da çelik ithaline ek vergi getireceğini söylemiş.

  benim hoşuma gitmeyen şey ise, insanların sırf şekil diye apple ürünleri almaları.

  edit:imla