şükela:  tümü | bugün soru sor
1203 entry daha
 • bu ülkenin finans sektörü ve reform çabaları konusunda people’s bank of china'nın önceki guvernörlerinden zhou xiaochuan'ın katıldığı bir chatham house söyleşisi için; https://www.youtube.com/watch?v=1vft_aflko4
 • henuz iki ay once ay'in karanlik tarafina basarili bir sekilde uzay araci indirmelerinin ardindan bu kez de uzayda gunes enerjili elektrik santrali kurmaya goz dikmis ulke.

  ayrica cin'de yasayan birisi olarak cok degil bes sene icinde hem uzay calismalarinda hem de yapay zeka calismalarinda dunya lideri olacaklarini dusunuyorum.
 • çin son 10 yıldır hem sert hem de yumuşak bir afrika politikası izliyor. ekonomisini güçlendirdikten sonra çok fazla hammaddeye ihtiyaç duyması, yönünü afrika'ya çevirmesine etmen oldu. onlarca yıldır batı tarafından sömürülen afrika ise çin'in gelmesini hoş karşıladı. elbette çin de afrika'nın hammadde zenginliklerinin peşinde fakat çin'in batıdan bir (2) farkı var.

  çin, afrika ülkelerine yatırıma gittiğinde, bu yatırım, hükümetlerin istekleri doğrultusunda önemli yerlere (özellikle altyapıya) yapılıyor. bu ikinci önemli unsurdu. en önemli ilk unsur ise çin'in afrika ülkelerinin iç işlerine hiç karışmaması.

  https://www.cnbc.com/…as-grip-on-the-continent.html

  macron şu aralar afrika turu atmakla meşgul. fransa'nın eli ayağı birbirine girmiş durumda zira afrika'nın zenginliklerinin batı dışında başka yerlere akmasına gönülleri el vermiyor.

  ah batı ah. kabuğun çok güzel fakat etin hiç lezzetli değil.
 • doğu asya ülkesidir.

  çin; afrika veya başka yerlerde hiç mi siyasete karışmıyor?
  bence kamu ihalesi veya izni alıp siyasetten uzak kalmak zordur.

  insanların çin konusunda kafaları karışık.
  çin'in sömürgeci geçmişi yok ama bu, çin'in sömürgeci olmadığı veya olmayacağı anlamına gelmez.

  sonuçta çin "emperyal" bir ülkedir.
  çinliler her zaman kapitalizm ve uluslararası para piyasası ilkelerini kullanıyorlar.
2 entry daha