şükela:  tümü | bugün
1349 entry daha
  • bitmiş bir üretim modelinin ve sona yaklaşan bir tüketim tarzının son demleri sayesinde yükselişe geçen totaliter devlet.

çin söz konusu olunca hemen amerikanın karşısına konuşlanmış bir güç algısı oluşur. fakat 20.yy'in ikinci yarisindan bu yana bakılırsa çin hiç bir zaman öyle bir konum almamıştır.

her şeyden önce sino - sovyet çekişmesi çin'i bu konumdan uzaklaştırmış. özellikle abd'nin yanına çekmiştir. çin'in büyük finans şirketlerinin yapısına bakmanız yeterli aslında. çin geliyor efsanesinin fos olduğunu anlamak için.

erken 80'ler ve 90'ların ilk yarisina kadar aynı endişe japonlar için pompalanıyordu küresel arenada. japonların dünyaya egemen olduğu distopyalar çekiliyor. geleceğe dönüş filminde bile japon mallarına gönderme yapılıyordu. ne oldu? japonya bu süreçten bir kaç marka yaratarak çıktı. evet japonlar en azından bunu başarabildi. markalar oluşturup oluşan ekolojik kriz karşısında üretim tarzlarını ve maliyetlerini değiştirmek zorunda kaldı.

bugün çinde gördüğümüz hava kirliliği görüntülerini 80'lerde japonya'da görürdük. ağzında maske ile dolaşan insanlar gezerdi vs. sonuçta üretim ve tüketimde günümüzde öne çıkan trend sürdürülebilirlik. aksi takdirde üretim ve tüketim yapacak sağlıklı insan kalmıyor. çin'in yaşadığı ekolojik krizi şu an bütün dünya izliyor.

bunun sürdürülebilir olmadığının çin'de farkında ama bir kere o yola sokuldu. bu süreç boyunca hiç bir zaman doğru ata oynamadılar. japonlar kadar kreatif de olamadılar. göreceli oluşan refah sorgulayan insanlar ortaya çıkardı. totaliter bir rejimin en büyük problemi budur. insanlar düşünmeye başlarsa o rejim için tehlike canları çalıyor demektir.

çin'in ülke yapısı sanılanın aksine çok narindir. tepeden birleştirilmiş ve sınıfsız kaynaşmış toplum kalıbı giydirilmiş çin pek öyle değildir. netekim bir yanda hong kong bir yanda uygurlar buzdağının görünen kısmıdır. surda 50 yıl öncesine kadar çin tayvan tarafından temsil ediliyordu bm'de falan.

abd nasıl zamanında sovyetleri silahlanma yarışı ile keklediyse çin'i de ticaret savaşı ayağı ile kekliyor. çinliler daha fazla üretime abandikca ekoloji çöküyor, refah tabana yayılıyor daha fazla şikayetçi insan ortaya çıkıyor. kısacası çin bir amok kosucusuna dönüşüyor.
14 entry daha