şükela:  tümü | bugün
2146 entry daha
  • yabanci dusmanliginin (bkz: xenophobia) tirmandigi ulke. 10 gun kadar once cin, cin'de bulunan ve amerikan gazeteleri icin calisan gazetecilere (hepsi amerikan vatandasi degil) 10 gun icinde ulkeyi terk edin diyen mektuplar gonderdi ve sanirim bugun son gun, hepsini sinirdisi ediyor.

sinirdisi edilen gazetecilerden birinin tweeti bkz. yemek yerken yanlarina gelen adam: " yabanci coplersiniz. yabanci copler! ulkemde ne isiniz var? ve sen, onunla, bitch seni." gazeteci diyor ki "adam kavga cikarmaya calisti, ancak biz sessiz kaldik, kendi kendine soylenmesine izin verdik. ulkeye vedamiz da boyle oldu."

cin'de corona virusu ile ilgili haber yapan the new york times muhabiri chris buckley vardi, kendisiyle ilgili gecmiste girdigim entry'ler: (bkz: #100959264) (bkz: #101103992) (bkz: #101201987) (bkz: #101202228) (bkz: #101311572) (bkz: #102964675)

en son entry'im kendisinin 14 subattan beri kayip olduguna iliskin. adam hala kayip. bakalim sinirdisi edilen diger gazetecilerle birlikte ulkesine (avustralya) donup twitter'dan ses verecek mi yoksa kendisi tamamen disappeared olup gitti mi.

ilave: kizi soyle bir tweet atmis: https://twitter.com/…tatus/1243391576300064772?s=20 babasi sag ve wuhan'da otelindeymis. otelde rehin mi tutuluyor acaba? cunku new york times icin calistigindan dun itibariyle ulkeyi terk etmesi gerekirdi, kaldi ki 12 subat'tan beri new york times icin haber de yazmadi. bu durumda neden hala orada?
  • şimdi de ispanya'ya çin’den gelen covıd-19 test kitlerinin yüzde 80’in üzerinde olması gereken hassasiyetinin, yüzde 30 civarında olduğu ortaya çıkmış. böyle alçak bir devlet olamaz.

https://elpais.com/…ados-en-china-no-funcionan.html
  • youtube'da çin'de hayatın normale döndüğünü gösteren bir video var, burada linki

adamların normale döndü dediği videoyu izlerseniz, hiç bir şeyin normale döndüğü filan yok, aksine, bilim kurgu filmine dönmüş ortalık. devamlı, qr kodla, nerede olduğunuzu işaretliyorsunuz, giremediğiniz karantinalı bir sürü bölge var vs.

ve ben çin'de bu covid-19 salgınının bittiğine inanmıyorum. baskıcı tutumla ve aynen kasım ayında başlayan ama dünyaya bildirmedikleri gibi, şimdi de, olan biteni bastırıp, dünyayı haberdar etmediklerini, kasıtlı olarak, eksik ya da yanlış bilgi verdiklerini düşünüyorum.
  • hakkında gereğinden fazla duyarlı olunduğunu düşündüğüm ülke. garip şekilde bu kez yalnız vatan partililer değil tipik liberaller de katıldı bu kervana.

neden bütün büyük salgınların çin'den çıktığını merak edenler vox'un şu videosunu izleyebilirler. bildiğimiz çoğu virüs (kuş, domuz gripleri, deli dana, vs.) esasen insana bulaşamazken başka bir hayvandan o hayvana geçince mutasyona uğruyor ve bulaşabilir oluyor. koronavirüs de böyle. illa bir çinlinin yarasa çorbası içmiş olması gerekmiyor, yarasadan başka bir hayvana geçip oradaki mutasyon sonucu insana bulaştığına inanılıyor. şimdi bu devlet daha önce pek çok benzer örnek olduğu halde bu hayvan pazarlarını kapattı mı? hayır. bu hastalık çıktıktan sonra uzun süre dünya kamuoyundan hastalığı gizledi mi? evet. daha ne hala ülke üzerinden eleştiri yapmama gibi bir tavır takınabiliriz ki? ortada bir realite var ve realiteler gerçekçi olmayan politik doğruculuğa harcanamaz. virüs yüzünden bütün çinlileri suçlamak bir uçtaysa çin'in hiçbir suçunun olmadığı anlatısı da bir diğer uçta.

örnek olarak petrol zengini arap ülkelerini düşünün. bütün bir araplara karşı ırkçılık yapmadan bu ülkelerin terör örgütlerine destekleri ve en basitinden yemen'de işledikleri insani suçlar ortada. şimdi ben sırf arapları dışlamış olmayayım diye bunu söylemeyecek miyim? veyahut homofobileri sebebiyle rus devleti ve toplumunu, yayılmacılığı, dünyayı umursamazlığı, vahşi kapitalizmi, tüketim aşkı sebebiyle abd'yi ve yine amerikalıları eleştiremeyecek miyim? koronavirüs sebebiyle çin'in eleştirilmesi de benzer bir durum, işin içine yeme içme girince ırkçılık sosu daha da arttı sadece.

bir de sanki türkiye'de amerika gibi büyük bir asyalı azınlık grup varmış gibi hemen insan hakları zabıtaları geliyor çin'le ilgili en ufak bir lafta. tamam ırkçılık kötü şey de hakikaten şu vakitte daha önemli dertlerimiz var. binlerce kilometre öteden gelen virüs benim ülkemin insanlarını işsiz bırakıyor, yakınlarımı tehdit ediyorsa benim burada dediğim iki laf da o binlerce kilometre ötedeki insanı kırmayıversin artık.
  • bu olay bittikten sonra irkciligin alasini gorecek ulke. ben uzun zaman kimsenin cine zorunlu olmadikca gitmek isteyecegini veya cinlilerle iletisim icinde olmak isteyecegini sanmiyorum.
  • salgin sebebiyle oturma izni olanlar da dahil tum yabancilarin ulkeye girisini durdurmus ulke.

kaynak: cin dis isleri bakanligi resmi wechat hesabi duyurusu
  • sözlükte ne kadar çok cahil var ya. adam ciddi ciddi çin'in salgından sonra 180 ülkeye tazminat ödeyeceğini düşünüyor. ne yapacaksınız çin tazminat ödemezse? xiaomi yerine vestel venüs mi alacaksınız?

bu dünyada ne savaşlar, ne hukuksuzluklar oldu. hepsi de yapanın yanına kar kaldı. çin'e de bir bok olmaz. 2 sene sonra başka bir virüs ile dünyanın anasını ağlatmaya devam ederler.
  • çin’de yaşandığı söylenen yabancı düşmanlığı ile alakalı olayla ilgili daha çok kanıt gerekmekte.

bununla birlikte çin bir demokrasi ülkesi değil parti oligarklarının ülkesidir. virüs ile baş edilmesi ile alakalı bu tek parti ve dikta rejiminin övülmesine mana veremiyorum. koronavirüse çare olsun diye garnizon komutanlarının vali olacağı bir rejim hiç makul durmuyor.
  • $u an beyaz saray ticaret danismani peter navarro cnn’de cin komunist partisini “bize bu hastaligin insandan insana gecebildigini gec soyledikleri icin 6 hafta kaybettik” benzeri bir laf ederek sucladi.

umarim abd bunun ve “ya virusu abd bize getirdi aslinda” iddiasinin uzerine gider ve gercegi saklamaya calisip butun dunyayi bu boka batiran, ustune bir de sucu baskasina atmaya cabalamis bu fa$ist kalintilarini saglam bir silkeler.
134 entry daha