şükela:  tümü | bugün
3408 entry daha
 • faşist ülke.

  ak partinin komünist ve başarılı bir versiyonu çin. iktidar partisinden kim varsa onun lafının geçtiği devleti eleştirmenin küresel internetin yasak olduğu bir yer. abd 'nin el attığı yeri kurutmasi örneği gibi çin'de elini attığı yeri kurutuyor farklı değil. he bu arada abd nin el attığı japonya güney kore gibi yerlerin kurumamasi sürecin sadece abd ile alakası olmadığını da gösterebilir.

  her neyse çok seven arkadaşları çin'de yaşamalarını tavsiye ederim. herhangi bir hukuk probleminde ne tarz aksiyon aldıklarını anlatırlar.
 • ekonomik olarak sacma sapan veri sunma gunumuze hos geldiniz.

  neydi? shanghai de kisi basina dusen ortalama maas aylik 9000 rmb di.

  neydi, shanghai de 50 metrekare daire 9000 rmb di. bunun altinda olan yerler ya shanghai da degil; ya da ahirdan bozma yerlerdi

  bununla ilgili veriler internette dolu var. aksini de savunan 1 kisi gormedim. burdaki cin savunuculari bile sessiz kaliyor. maalesef gercekler acidir. cinlilerin buyuk sehirde yasayani da kucuk sehirde yasayani da fakir ve alim gucu asiri dusuk. anca en tepedeki 10% un duzgun bir hayati var o kadar. o en tepedekilerde made in china urunleri ureten, sonra da roket bile uretmeye kalkip tepemize dusuren firmalarin sahipleri.
 • myanmar darbesi ile ilgili "bm'den geçip çin'in reddettiği bir yaptırım yoktur" gibi bir safsata var başlıkta.

  birleşmiş milletler güvenlik konseyi'nin myanmarla ilgili aksiyon almasını reddeden ülke çin ve rusya iken bunun söylenmesi safsata olmasının nedeni, ayrıca oldukça düşündürücü.

  ha ama bak şey konusunda haklı, çin bm'den çıkan bir kararı uygulamamazlık etmemiştir. onun yerine karar çıkmasını veto etmiştir.

  ayrıca madem bu adam abd'ye yanlamak istiyor, abd niye bu darbeye karşı aksiyon almak istiyor ve bu konuda arasının bozuk olduğu çin ile temasa geçip darbeye karşı aksiyon için zorluyor? niye yaptırım açıklıyor? bir de zaten hadi çin tarafsız kalıyor diyelim, günümüzde rusya'nın karşı olduğu bir olayda, bu karşıtlığın abd'nin lehine olma ihtimali de yok denecek kadar az.

  bu arkadaş sürekli bir şeylerle ilgili bir şeyler iddia edip ders veriyor insanlara ama, olay verdiği derslerin, iddialarının hep tersi çıkıyor. sonra da iddiasını bulandırıyor, konuyu bambaşka yerlere çekmeye çalışıyor.

  hayır çin bm güvenlik konseyi'nin konuyla ilgili kararlarını veto eder, kararın çıkmasını engellerken, çıkıp "çıkmış bir kararı uygulamamazlık yapmıyor" demek de nasıl bir yüzsüzlük ben anlamadım. bir de abd myanmar'a yaptırım kararını jet hızıyla çıkarmışken, 2 ay sonra çıkıp aklınca aslında abd destekliyor gibi bir imaj yaratmaya çalışmak da tabi bambaşka bir boyut.
 • yazmayım dediğim ama yalan yanlış bilgilerle dolduruluyor ki mecbur kendimi yazmak zorunda buldugum başlık oluyor.

  çünkü bmnin çalışmasını dahi bilmeyen bir aptal var.
  veto hakkı olan 5 ülke var bunlardan biri de çin. çinin birşeyi reddedebilmesi için önce ortada bir teklif olması lazım o teklif(resulution) yok.

  ek olarak bm genel kurulundan çıkmış buna benzer bir karar da yok. ortada iki kurula verilmiş bir teklif olmadan bolca çin suçlaması var. belirtilenin aksine çine fayda sağlayacak(!) myanmardaki darbe çin yatırımlarının geleceğini de tehdit ediyor. eğer bu çin destekli darbe olsa çin devletine ait enerji firması projeyi durdurmak yerine hızlanırdı sanırım.

  hatta burda belirtilenin aksine çin unsc'nin kınama metnine destek verdi ve acilen unsc myanmar konusunda bir iç savaşa dönüşmeden diplomatik çözüm bulunması konusunda çabalıyor. bunun için asean'ı da harekete geçirmek için uğraşıyor.

  çinin destek vermediği konu ambargo koymak. en basit örneği venezuela. abdnin koyduğu ambargolar birşeyi çözmedi, maduroyu devirmedi. aksine maduro ülkenin tüm yönetimini ele geçirdi ve yaşanan insani problemi ambargolar derinleştiriyor. hatta bmnin kendi uzmanları venezuelaya konulan abd/ab ambargolarının kaldırılmasını istedi.

  myanmar sınırından onbinlerce kilometre uzakta iken ambargo istemek kolay. ancak çin sınırının dibinde suriye gibi iç savaşın oldugu , üstüne ambargolarla boğulan myanmarlıların mülteci problemi ortaya çıkarıp çin sınırına yığıldığı bir myanmar görmekten korkuyor.
 • önce bakalım gerçekten bm'nin bir çalışması var mı yok mu? konuyla alakalı çin'in önerisi ile ilgili şimdi size dünyanın en kısa fıkralarından birini anlatacağım.

  bir ülkede bir askeri darbe yapılmış. sonra başka bir ülke demiş ki, "ben cuntacılarla konuşup vazgeçirme taraftarıyım."

  fıkra bu kadar. kınama çok önemli biliyorsunuz. biz de kın kın kınıyoruz her şeyi. bir de darbeden 3 hafta önce şu görüşme var. biri ülkenin dış işleri bakanı, öteki ise askeri gücün başındaki adam. iki mevkinin alakası sizin yorumunuza kalmış. ha bir de darbeyi yapan arkadaş o kadar batı yanlısı ki, görüşmenin sonunda batının en hassas olduğu çin'in hong-kong, tayvan ve sincan konusundaki tavrını destekliyoruz demiş.
 • tarih 3 şubat iddia çin bmyi kınama için bloke ediyor.
  tarih 11 mart çin dahil 15 unsc üyesi myanmarı kınıyor.

  demek ki çinin birşeyi bloke ettiği yokmuş....
  bbcye bu yüzden güveni insanın azalıyor. bari altına bir not yazar. 11 rinde kınadı gibisinden o bile yok.
 • şahsen çin'de yaşamak istemem, ama hakaret edip, dalga geçerek çin gibi bir gücü gözardı etmek de saflık olur. batı halen rusya ve türkiye ile uğraşa dursun, çin güçlenmeye devam ediyor. maalesef batıdaki sol gericiler gerçekleri görene kadar iş işten geçmiş olacak. türkiye ve rusya'nın birlikte hareket etmesi gerekiyor. almanya'nın avrupa'nın sığ politikalarından kopup bu ikiliyle beraber hareket etmesi şart.

  tanım: gün geçtikçe büyüyen tehlike.

  edit: imla
 • tarih 8 kasım 2020, myanmar'da seçim oluyor.
  tarih 12 ocak 2021, çin dışişleri bakanı myanmar'ın ordu komutanı ile görüşüyor
  tarih 1 şubat 2021, myanmar'da darbe oluyor.
  tarih 2 şubat 2021, çin devlet medyası bu darbeye "kabine değişikliği" demekle yetiniyor.
  tarih 3 şubat iddia çin bmyi kınama için bloke ediyor.
  tarih 17 şubat iddia abd çin'e kınama konusunda baskı yapıyor.
  tarih 11 mart çin dahil 15 unsc üyesi myanmarı kınıyor

  kronolojiyi doğru verirsek, demek ki çin'in bir şeyi bloke ettiği varmış....

  ayrıca bbc güvenilir kaynak değilse, "china blocks un myanmar" yazarak, yüzlerce kaynağa ulaşabilirsiniz. peki çin ve rusya neden buna karşı tavır aldı? neden çin ve rusya veto etti ve silah ambargosuna karşı duruyor? hemen avrupa birliği dış işleri ve güvenlik politikaları kurulu yüksek temsilcisi josep borrell'in söylediklerine ve konuyla ilgili yine aaynı kişinin yayınladığı, ab'ye bağlı bir blog postuna bakıyoruz.

  diyorlar ki, çin bm'ye ayak diretti. sanırım bbc olmasa da ab güvenilir bir kaynaktır. ayrıca myanmar'a silah satma konusunda başı çeken iki ülke olan rusya ve çin'in, silah ambargosu konusunda bu kadar direnmesi ne büyük tesadüf değil mi?

  peki çin, darbenin hemen ardından darbe ile ilgili ne yorum yapmıştı? evet buna bir darbe demek yerine, "myanmar bir kabine değişikliği yaptı" demekle yetinmişti. xinhuanet kim? çin'in en etkin devlet bazlı haber ajansı. bu durumda her şeyi sansürleyebilen çin'in bırakın özeli, kendi hükümeti altında çalışan bir ajanstaki bu haberde hiç bir şekilde darbe dememesi ve inatla kabine düzenlemesi demesi de ilginç bir yaklaşım.

  paşamızın sözleri üzerine bbc'ye güvenmedim, araştırdım, ab gibi kaynaklar ve çin resmi medyasının sözlerini koydum. umarım ab ve çin devlet haber ajansına güveni vardır.

  şimdi bir ülke düşünün seçimden iki ay sonra dışişleri bakanı gitsin diğer ülkenin diplomatları, dengi siyasileri varken, ordu komutanıyla görüşsün, bundan sadece ve sadece 3 hafta sonra, seçimlerin üzerinden 3 ay geçmeden o ordu komutanı tarafından yapılan darbe olsun. sonra da bu devlet, buna darbe demek yerine, "geniş çaplı bir kabine değişimi" demekte ısrar etsin, bu ısrarın hemen sonrasında bm güvenlik konseyi'nin tüm çabalarına rağmen kınamayı reddetsin, sonra ağır baskı yiyince, 1.5 ay sonra bu kınama metnine destek versin.

  sizce de bunlar ilginç bir tesadüfler örgüsü değil mi? bence zorlamanın pek manası yok. bm ve ab bazında diplomatlar çin'in bu kınamalara başta destek vermediğini söylerken ve çin'den yalanlama gelmezken, sizin yok öyle bir şey demeniz, sadece komik oluyor ve farkında değilsiniz belki ama, sizi meczup gibi gösteriyor.

  edit: kodumun manyağı ab temsilcisi bm üyesi bile değil demiş. al amk, al seç beğen hangisini doğru kabul edersen oradan al beynine girmediği belli olan bilgiyi nerene sokarsan sok. madem kınayacaktı, baskı sikinde değildi bm'nin söylediğine karşı gelip şubat başından martın ortasına kadar ne sikim bekledi o zaman?
 • eğer dünya siyasetine a.b.d gibi etki etmeye başlarsa a.b.d'ye rahmet okutturur bu götü yere yakınlar..

  henüz şu an fazla etkili ve tecrübeli değiller. a.b.d'nin neredeyse 150 yıldır yaptığı işi yeni yapmaya çalışıyorlar. kissenger ve bunun gibi beyin adamlar kadrosu henüz yok. en önemli kısmı a.b.d bu işi bırakmaz kolay kolay.. keza rusya'da var, ama gelecek senelerde çin elbet dünya siyasetinde güçlenecek. işte o zaman geçmiş olsun.. bunlar gaddar, merhametsiz millet ve demokrasi ile insan hakları umurlarında değil.

  mynmar konusunda neler döndüğü ortada zaten.. dünya siyasetinde etkili olacak bir çin beni korkutuyor.
 • he amk muz icin bile darbe yapan, dunyanin dort bir yaninda perisan etmedigi ulke kalmamis abd cok insan haklari ve demokrasi meraklisi sanki.

  cin'i hic sevmem ama abd'ye ve abd asiklarina boyle uc bucuk attitrmalarina sahit olmak cok keyifli.
59 entry daha