şükela:  tümü | bugün
 • üstlerine gelen düşmanı hep beraber zıplayarak deprem oldu korkusu ile ürküten ordu.
  (bkz: dick headed japan soldier)
 • pla, çince okunuşu ile zhoongguo' re'nmin ji fa'ng juun, çin halk cumhuriyeti'nin ordusuna bir bütün olarak (kara, hava ve deniz) verilen isimdir. 1 ağustos 1927'de çin komünist partisi'nin militer kolu olarak kurulmuş, bir süre kızıl ordu ismini kullandıktan sonra şu anki ismini almıştır.

  pla dünyanın en çok personele sahip ordusudur (ülkemiz 6 ila 8 arasında değişiyor) buna karşı ülke nüfusuna göre askeri personel sayısı oranlandığında rusya federasyonu'ndan ve ülkemizden yaklaşık 4 kat, amerika birleşik devletleri'nden ise 2,5 kat daha az bir değere ulaşılacaktır.
 • 2,3 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık ordusu.
 • halk cumhuriyetinin kurulusunun 60nci yili serefine duzenlenen askeri gecitten gozuken odur ki 1979'un "reform ve acilim" kavramini baska bir tarafindan anlamis bu ordu.

  kadin askerlerine mini etek giydirip gecite katik etmekle neyi amacladiklarini pek bir merak ettim dogrusu. isci sinifinin icindeki burjuva ruhunu fantaziden fantaziye kosturup devrim icin pek bir zinde kuvvet yaratmaya calisiyor olabiler mi acaba? eger boyleyse basarili sayilabilirler zira ben bile icimde hafif bir kipirti hissettim.

  kadin erkek arasindaki farki daha kiyafet seviyesinden one cikartmak manifestonun neresinde yaziyor allahsiz cekikler. nerede kaldi sinifsiz toplum!

  cin'deki acilim bu hizla devam ederse 75nci yil gecitinde bikinili ozel kuvvetler gormemiz kuvvetle muhtemeldir. tabi o zaman dunya iscileri nasil akin akin cine akarlar orasini siz tahmin edin.

  hamis: acilimi daha yakindan gormek isteyenleri soyle alalim:
  http://assets.nydailynews.com/…l_female_militia.jpg
  http://shanghaiist.com/…ilaine/60thparade_women.jpg
 • uzmanlar tarafindan dunyanin en buyuk askeri muzesi olarak adlandirilan ordudur. inanilmaz sayida askere sahip olmasina ragmen elindeki silahlar ve teknoloji henuz dunya ile basedebilecek seviyede degildir. ancak cin, elinde nukleer silah bulunduran bir kac ulkeden biridir.
 • bi de şöyle bi kullanımı vardır:
  (bkz: ananın aminda cin ordusu manevra yapsin)
 • uzun boylu rakiplerin kolayca mağlup edebilecekleri ordudur. özellikle yan ataklarda, cephe ortasında konuşlanacak olan bir kaç uzun boylu birlikle, savunma hattı kolaylıkla yarılabilir.

  (bkz: uykusuzken entry girmek)
 • oyle bir kurek yapmis ki bu amcalar, ben diyeyim isvicre cakisinin aga babasi, siz deyin nalbur dukkani. bira sisesi bile aciyorsun lan, o derece. keser, cekic, testere, kazma, capa, bicak, tel makasi, bag makasi, ohoo bi suru sey daha.

  http://www.youtube.com/…o&feature=player_embedded#!