şükela:  tümü | bugün
 • masa haric dort ayakli her sey, gemi haric yuzen her sey, ucak haric ucan her sey...

  https://tr.euronews.com/…ri-virus-yarasa-yilan-fare

  bu adamlari duzeltmek icin ici masa dolu ucak gemisinde 1 yil hapis yattiracaksin. dunya ancak bu sekilde kurtulur.

  edit: cogu boyle degilmis, cok kucuk bir kesimi bu sekilde ne bok bulsa yiyormus tadinda gezgin notlari var baslik altinda. valla benim arkadas ne zaman oraya gitse yanina yolluk denilemeyecek kadar bol miktarda “insan besini” stoklayip gidiyor. (arkadas is adami diyelim. hangi ara voleyi vurdu halen daha cozemedik o da ayri bir konu) hatta gencken arkadaslarla tayland’da hangover yapalim dedik, dusunduk ne sik yiyecegiz oralarda diye “corek stoklayalim” dusuncesini dile getiren arkadas yuzunden vazgecmistik. sirf su siksok beslenme aliskanliklari yuzunden gidememistik tabi.
 • genel olarak tüm tarihleri boyunca fakir bir halk olan çin kavminin bu nüfusu ayakta tutabilmek için kemikleşmiş bir yaşam biçimidir.
  yenilebilecek ne varsa ye!
  bir de buna genelde uzakdoğu ülkelerinde bir canlıyı canlı olarak yendiğinde ruhunun yiyen kişiye geçeceği felsefesi de eklenince ortaya bu acayip görüntüler çıkıyor.
  garip bir ülke bu. yani şimdi çinli duyarı kasan arkadaşlar rahatsız olacak ama pürmüzle canlı buzağı pişiren mi dersin, köpek pazarlarında kaynar suda canlı canlı köpek haşlayan mı, yolda görsen ağaca çıkacağın büyüklükte çıyanı kırkayağı kızgın yağda kızartıp katır kutur yiyen mi dersin yoksa canlı fare yavrularını sosa batırıp hap hup emikleyen mi??
  daha sayarım da şimdi bunun için daha fazla edebiyata gerek yok.
  tamam anlamaya çalışıyorum, fakir bir nüfus,aşırı kalablık bir nüfus ki insan hayatı bunun için sinek değerinde koca ülkede,beslenmeleri lazım ama bire amına koduklarım ateş icat edileli onbinlerce yıl olmuş,götveren!!!!! hayvanları canlı canlı yemek ne???
  oropsu çocuğu!??

  pardon fazla yükseldim ama dayanamıyorum aq ya.
 • taştan yumuşak her şey olarak özetlenebilir.
 • fakat yarasa yemek falan aşırı göt ister biz brokoli yemiyoruz
 • neymiş o da onların kültürüymüş. ulan ne pislik yerse yesinler ama bundan dolayı insanlığı tehdit eden hastalıklar, virüsler ortaya çıkıyorsa senin kültürünü yok etmek gerekir. insanlık için yok edilmelidir. ama dünya sessiz, hayret.
 • insanligin ilk hali gibidir. bugun yasak olan yeme icme sekillerinin tamami dinler yoluyla son 2-3 bin senede yasaklanmistir.(hinduizm,budizm,islam,musevilik,hristiyanlik) asyanin tamami 3 asagi 5 yukari çin gibi. hiç asya gormemissiniz kendi kulturunuzu dunyada olmasi gereken saniyorsunuz.
  biz kucuklukten beri cok kati kurallarla buyuyoruz.
  anlamadiginiz seyleri kotuluyorsunuz. orta asya turkleri hala at yiyor. bizim anayurdumuz olan mogolistandaki eski komsularimiz mogollar sıçan turlerini yiyor.
  sen de o bolgenin insanisin. muhtemelen deden 2000 sene once bunlari yiyordu.
 • ne felsefesi ya
  sokayım hayatta olan hayvanı çiğ çiğ yiyen salakların felsefesine
 • fakirlik,sefillik ve yokluğun hüküm sürdüğü bir yerde;böyle böcek, kabuk artık ne varsa yenmek zorunda kalınılmışlığın felsefesi,mecburduk ve midesizdik felsefesi.
 • acil ameliyatla midelerini aldırmalılar, çok acil.