şükela:  tümü | bugün
 • ilk çin japon savaşı 1274'te kubilay han'ın başarısız seferidir.

  edit : uçuruyorsunuz yazarları, sonra böyle başa kalıyor başlıklar.
 • 1931 yılında japonya'nın mançurya'yı işgal etmesi ile başlar. aslında sscb ve abd'den çekinse de, sscb henüz uzakdoğu'da yapılanamadığı için, abd de hem tek başına bölgede artislik yapmak istemediği için, hem de kendi dış politika tercihleri doğrultusunda işgale karışmamayı yeğler. kendi adalarına yıllardır sıkışmış bir şekilde yaşayan japonlar en sonunda adadan taşar ve çevreye hızla yayılmaya başlarlar. çin hem geri kalmış, hem de paramparça olduğu için hiç bir varlık gösteremez. 1932'de mançurya tamamen japon egemenliğine geçer. ufak çatışmalar 1937'de büyük bir savaş patlak verene kadar devam eder.

  1937'ye gelindiğinde savaş epey eşitsiz bir durumda ilerlemeye başlar. japon ordusu bir savaş ve yıkım makinesi niteliği kazanmıştır, çinliler ise hem teknolojiden yoksun hem de akıl almaz iç karışıklıklarla mücadele eder bir haldedirler. 1937'de başlayan saldırılar ile japonya mançurya'nın sınırlarını aşıp şangay'ı, hong kong'u, kısacası çin'in neredeyse her şeyi olan doğudaki okyanus şeridini kısa sürede işgal eder. japon kamuoyunda "kutsal savaş" olarak lanse edilen çin'in işgali kısa sürede japonya'nın lehine döner.

  hızını alamayan ve yayılmacılığını devam ettirmek isteyen japonya, 1941'de pearl harbor'a saldırır; bu saldırı ile çin-japon savaşı ikinci dünya savaşı ile birleşir ve onun bir cephesi halini alır. artık her şey resmiyete kavuşmuş, çin'e müttefikler tarafından yapılan gizli yardımlar bir ittifaka dönüşmüştür. japonya her ne kadar çin'i işgal etmiş olsa da işgali sürdürmek kendisi için bir hayli masraflıdır ve dikkat gerektirmektedir, çünkü geniş topraklarda gerilla tarzı direniş hiç bitmemiştir. şimdi buna bir de doğu cephesi, yani amerika birleşik devletleri ile yapılan savaş eklenmiştir.

  çin, işgal sırasında büyük darbe yediğinden japonya abd ile savaşırken bile pek bir şey yapamaz. fakat yıllar geçtikçe pasifik'teki savaş abd lehine döner ve japon nüfuz bölgesi asya taraflarına doğru küçülmeye başlar. pasifik'teki adalar tek tek düşer, deniz aşırı topraklar küçülmeye başlar. japonya 1945'te atom bombaları sonucu şartsız teslim olunca çin-japon savaşı da bitmiş olur. bazı tarihçilere göre 1931'de, bazılarına göre 1937'de başlayan savaşı çin kazanmıştır.

  savaş 1941 yılında ikinci dünya savaşı ile birleşir. malum, ikinci dünya savaşı dünyanın gördüğü en büyük katliamlara sahip olmuştur ve savaş avrupa merkezlidir. işte bu yüzden çin-japon savaşı sırasında yaşanan insanlık dramları hep arka planda kalmıştır. 1931-45 yılları arasında japonlar gittikleri her yere felaket ve ölüm götürmüşler, akıl almaz olaylara sebep olmuşlardır. bu yıllar arası sistematik katliamlarda 17.500.000 milyon çinli öldürülmüştür. kalender imaja sahip bir millet olan japonların neden böyle delirdiği gizemini korusa da, başta nanking katliamı olmak üzere çinlilere yapılan akıl almaz bir çok saldırı insanın kanını dondurur niteliktedir. kurulan çeşitli ünitelerle biyolojik silahlar denenmiş, işgal bölgelerinden toplanan kadınlar çubuklara bacakları ayrık şekilde bağlanıp sabitlenerek askerlere sunulmuş, sokaklarda katanalarla insanlar doğranmıştır.
 • (bkz: sanko sakusen)
 • abd bu savaş sırasında çan kay şek'e yardım etmiş, japonlara karşı silahlandırmış ama bu silahların daha sonra mao önderliğindeki gerillalara karşı kullanılmak üzere kullanılmadan depolandığını farkedip yardımlarını mao'nun birliklerine yöneltmiştir. gerçekten de gerilla savaşında tecrübeli olan maocu kuvvetler japonlara karşı savaşabilmiştir. burada abd'nin isteği japonları daha fazla oyalamak, daha fazla japon gücünün buraya kaydırılmasını sağlamak gibi bir taktik olmasına rağmen; 10.000 kilometre yürüyecek kadar kararlı olan bir adamın eline tonlarca silah vermenin stratejik bir hata olduğu sonradan farkedilmiştir.

  abd'li stratejistler ilkin şöyle demişler hatta: "sscb'nin komünisti olacaklarına bizim komünistimiz olsunlar". kedi mi lan bu? sanki şöminenin önünde oturacak...
 • alttan alttan gazı verilen çatışma.
  http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-19617201
  (bkz: chunxiao gas field)
 • çin halk cumhuriyeti'nde japonya'ya karşı başlatılan nefret kampanyalarıyla halkı gaza getirerek körüklenmeye çalışılan çatışma.

  http://imgur.com/a/y7oip